Lia Savonea îi arată pisica lui Bolojan după ce i-a luat banii de salarii

Statul român are de plătit datorii de aproximativ 10,6 miliarde de lei pentru magistrații din România, rezultate din drepturile salariale câștigate în instanță.

De Rareș Mereuță - senior editor
Lia Savonea îi arată pisica lui Bolojan după ce i-a luat banii de salarii

Foto: ÎCCJ/ Facebook

Statul român are de plătit datorii de aproximativ 10,6 miliarde de lei pentru magistrații din România, rezultate din drepturile salariale câștigate în instanță.

Înalta Curte de Casație și Justiție a depus vineri o plângere prealabilă împotriva Guvernului și a Ministerului Finanțelor, după ce coaliția a decis să ia peste un miliard de lei din bugetul Curții Supreme pentru a-l aloca pachetului de solidaritate al PSD.

Plângerea prealabilă este depusă împotriva refuzului nejustificat al Guvernului României și al Ministerului Finanțelor de a asigura și pune la dispoziția reclamantei toate fondurile necesare pentru plata drepturilor salariale restante ale judecătorilor și ale celorlalte categorii profesionale îndreptățite, prevăzute în titluri executorii, scadente în anul 2026, conform anexelor la prezenta, se arată în documentul transmis de ÎCCJ.

Instituția condusă de Lia Savonea solicită „punerea la dispoziția Înaltei Curți de Casație și Justiție a tuturor fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale restante; emiterea actelor administrative și efectuarea tuturor demersurilor bugetare necesare pentru includerea/alocarea integrală a sumelor solicitate, necesare achitării drepturilor salariale restante prevăzute în titluri executorii, scadente în anul 2026, inclusiv prin rectificare bugetară, dacă este cazul;comunicarea unui  răspuns expres, motivat în fapt și în drept, în termenul legal”.

Curtea Supremă susține că acest refuz rezultă, în concret, din:

  • neincluderea integrală a sumelor solicitate în bugetul anului 2026;
  • diminuarea sumelor solicitate față de necesarul transmis de Înalta Curte de Casație și Justiție;
  • neasigurarea fondurilor necesare, deși obligația de plată este certă, lichidă și exigibilă;
  • nesoluționarea favorabilă a solicitărilor și demersurilor ulterioare, inclusiv a cererilor de rectificare bugetară.

ÎCCJ susține în document că „prin refuzul de a asigura resursele bugetare necesare executării hotărârilor judecătoreşti, autoritatea executivă ajunge, în fapt, să paralizeze efectele unor hotărâri definitive, ceea ce este incompatibil cu principiul separației puterilor în stat”.

VEZI DOCUMENTUL AICI

Câte miliarde trebuie să primească magistrații de la stat

Reamintim că Înalta Curte de Casație și Justiție și Parchetul General au hotărât majorarea salariilor judecătorilor și procurorilor cu 25%, cu efect retroactiv. Cele două instituții au explicat că aceste creșteri salariale urmează hotărârilor judecătorești pronunțate anterior și au scopul de a asigura uniformizarea regulilor de salarizare.

Statul român are de plătit datorii de aproximativ 10,6 miliarde de lei pentru magistrații din România, rezultate din drepturile salariale câștigate în instanță. Suma uriașă este confirmată într-un raport al Curții de Conturi.

Unde s-au dus banii tăiați de la ÎCCJ

În total, de la ÎCCJ, pentru pachetul de solidaritate al PSD și pentru ajutor epentru primării, orașe și sectoare, au fost tăiați 1,57 mld. lei. Totodată au fost tăiați de la Ministerul Public încă 587 milioane. În total peste 2 miliarde lei.

Doar că pentru pachetul social al PSD nevoia bugetară este de 1,1 miliarde lei. Astfel s-a ajuns la încă o sumă rămasă de aproximativ 1 miliard lei. Această diferență de bani rămasă va merge către bugete locale ale primăriilor din țară.

ANALIZĂ Coaliția a mai găsit un miliard pentru baronimea locală. Cine ia grosul banilor

Distribuie articolul pe:

7 comentarii

  1. ce miliarde sa primeasca?
    si-au facut legi de jaf,cu privilegii imorale si abuzive, auzu la ei de la ccr vor bani de meducamente pt ei si familiile lor cacu au salarii mici!!
    mai imoralu si nemernici ca acesstia nu exista in EUROPA!
    UN STAT DE TOT KKAMARE!
    STAT MAFIOT! STAT EȘUAT!

  2. Lia, Lia, ti-a venit nebunia!
    Mare lichea, mare pramatie!
    AI curaj sa te uiti in ochii celor care dupa 40 de ani de munca si de contributivitate au pensii de 2-3 mii lei?
    Sa-ti fie rusine capusa!

  3. Statul roman a luat prin ~grija~ CCR-ului si ai altor acoliti ai sistemului inflatia la pensii pe doi ani. Deocamdata, graba este pe ac fapta si nu pt ce s-a castigat in instanta. Mai poate astepta.

  4. o sa spuna Bolojan ca nu mai sunt bani, ce veti face?
    Sau si mai rau, daca foloseste inteligenta artificiala si reduce drastic justitia?
    Il opreste CCR?
    Doamna, avem datorie 60% din PIB!!!!
    Si nu ajundeam aici, daca nu aveam atatea prescrieri…..

  5. Lia, arată-ne „pisicuța”!
    Pentru salariul ce ți-l plătim ca să duci-țara-de-rîpă, merităm, măcar atît…

  6. Le Baru care n-a investit un leu din averea sa pentru o activitate lucrativă, deci nu și-a asumat un risc nici măcar odată în cariera sa semnând doar condica de prezență și statul de plată, își permite nemernicia de-a se eschiva până și de la plata unor drepturi salariale câștigate în instanță! Și mai vorbim de statul de drept..,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.