Limba rusă, restricționată în Parlamentul de la Chișinău

Pentru lectura a doua, documentul votat joi va fi comasat cu proiectul de lege cu privire la statutul, conduita şi etica deputatului în Parlament.

De Redactia Cotidianul - redactor
Limba rusă, restricționată în Parlamentul de la Chișinău

Pentru lectura a doua, documentul votat joi va fi comasat cu proiectul de lege cu privire la statutul, conduita şi etica deputatului în Parlament.

Parlamentul de la Chișinău a restricționat utilizarea limbii ruse în plen, obligând deputații să vorbească doar în română. În semn de protest față de această măsură, catalogată drept „cenzură”, partidele de opoziție pro-ruse și de dreapta au părăsit sala.

Proiectul noului Cod privind organizarea şi funcţionarea Parlamentului a fost votat în prima lectură, potrivit News.ro.

Acesta  interzice, între altele, traseismului politic şi obligă deputaţii să vorbească în limba română în şedinţele plenare.

Noi reguli

Noile reguli de procedură impun limite de timp pentru discursuri şi proclamă limba română drept limbă de lucru în plen.

Igor Talmazan, care a prezentat regulamentul pentru partidul de guvernământ PAS, a spus că membrii parlamentului sunt liberi să vorbească în „limbi minoritare”.

„Dar limba care trebuie folosită în instituţiile statului este limba noastră oficială – româna”, a spus el.

Anterior, limba rusă era clasificată drept limbă „interetnică”, iar documentele erau traduse în mod obişnuit, precizează Reuters.

Deputatul comunist Constantin Staris a declarat că noile reglementări subminează legitimitatea parlamentului.

„Conform acestei logici, următorul pas ar fi ca Partidul Acţiunii şi Solidarităţii să anuleze alegerile”, a spus el, referindu-se la partidul pro-european PAS, aflat la guvernare în Moldova.

Alexandru Verşinin, de la partidul de dreapta Democraţia Acasă, a declarat că restricţiile degradează democraţia.

„Astăzi ne închid gura. Mâine vor decide care jurnalişti pot sau nu pot pune întrebări”, a spus el.

Preşedintele Parlamentului, Igor Grosu, l-a sancţionat pe Verşinin pentru „lipsă de respect”, iar membrii opoziţiei au părăsit sala.

După ce Codul va fi votat şi în lectura a doua, modificarea configuraţiei politice rezultate în urma alegerilor parlamentare nu va mai fi permisă.

Astfel, deputaţii neafiliaţi, care au părăsit o fracţiune parlamentară, nu vor putea adera la o altă fracţiune.

La fel, nu vor putea fi constituite fracţiuni parlamentare ale partidelor politice care nu au acces în Parlament în urma scrutinului electoral, precum şi ale celor interzise sau declarate neconstituţionale, precizează NewsMaker.

Pentru lectura a doua, documentul votat joi va fi comasat cu proiectul de lege cu privire la statutul, conduita şi etica deputatului în Parlament.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Vai, dictatură, Maia Sandu,Soroș, Oculta…
    Pe vorbitorii de limbă rusă nu prea îi găsești în mediul rural, numai în orașele mari.
    Acolo i-a adus Stalin și acolo s-au împuiat.

  2. AȘA au făcut ȘI Rușii Țarului la 1812, când au FURAT Jumate din Moldovă. Au ADUS Toate NAȚIILE în Partea de ROMÂNIE Furată și le-ua dat DREPTURI Peste ROMÂNII Autohtoni.
    Apropo, au tot Felul de IMBECILI Ignari, care spumegă că La VOT, Puțini Locuitori din Basarabia FURATĂ, vor MaiVota cu Unirea cu România. Mdea! CândCă au venit de Peste Nisrru, Peste Strămoșii Românilor din Basarabia Furată la 1812, 1940, 1944 au cerut VOT Universal.

  3. O gogomanie de necrezut : limba interetnica.Pai acesta „limba interentica”nu poate fi decat limba oficiala a statului,limba romana .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.