„PSD a eșuat de două ori. Nu are cum să mai primească un mandat”
Orban argumentează că Partidul Social Democrat și-a epuizat deja șansele de a coagula o majoritate parlamentară, considerând atât formula anterioară, cât și pe cea abia respinsă, drept proiecte eșuate ale social-democraților.
„Grindeanu trebuia desemnat imediat după adoptarea moțiunii de cenzură. Acum, ar fi o nouă greșeală gravă a lui Nicușor Dan dacă îi dă mandat președintelui PSD. Atât guvernul Tomac cât și guvernul Veștea au fost, de fapt, guverne PSD. Și ambele au eșuat. Tomac și-a depus mandatul și guvernul Veștea a fost respins de Parlament. Adică, PSD este cel care a eșuat de două ori […]. Deci, PSD nu are cum să mai primească și a treia oară mandat de la președinte”, a scris Ludovic Orban pe pagina sa de Facebook.
Grindeanu, descris drept „un lider nefrecventabil” și izolat politic
În postarea sa, Orban lansează un atac la adresa lui Sorin Grindeanu, pe care îl descrie ca fiind un politician aflat „aproape de faliment”, lipsit de susținere publică și chiar de sprijin real în interiorul propriului partid. Fostul premier amintește deciziile controversate luate de Grindeanu în ultimele luni, care l-ar fi transformat într-un partener complet izolat pe scena politică.
Potrivit lui Orban, acțiunile lui Grindeanu au dinamitat orice posibilitate de negociere onestă:
„A trădat partenerii de coaliție, depunând moțiune de cenzură împreună cu AUR contra guvernului din care făcea parte. A complotat și a alimentat trădările din PNL. A exclus USR din orice formulă de guvernare. A încercat să spargă AUR prin racolarea de parlamentari la bucată cu orice… preț. Niciun partid parlamentar nu îl mai acceptă pe Grindeanu nici măcar ca partener de dialog”
Mai mult, Orban atrage atenția asupra percepției externe: „Partenerii noștri de la nivel internațional nu au încredere în Grindeanu și în PSD. Evaluările agențiilor de rating arată foarte explicit această neîncredere”.
Guvern minoritar reformist sub amenințarea anticipatelor
Spre finalul mesajului său, Ludovic Orban îl „somează” direct pe șeful statului să evite prelungirea crizei printr-o nominalizare din partea PSD. În viziunea sa, singura „soluție decentă” rămasă pe masa președintelui Nicușor Dan este formarea unui pol de dreapta, asumat sub forma unui guvern minoritar de către PNL, USR și UDMR.
Strategia propusă implică forțarea mâinii Parlamentului prin utilizarea prerogativelor constituționale privind dizolvarea legislativului.
„Să le transmiteți clar parlamentarilor că, dacă nu votează guvernul, fiind al doilea guvern care este respins de Parlament, veți dizolva Parlamentul conform prevederilor constituționale și veți declanșa, astfel, alegeri parlamentare anticipate”, a concluzionat Ludovic Orban.
Având în vedere că Guvernul Veștea a picat deja la votul de învestitură, o eventuală a doua respingere a unui candidat (în speță, cel propus de alianța de dreapta cerută de Orban) ar îndeplini condițiile legale pentru declanșarea alegerilor anticipate, scenariu care terifiază o mare parte a actualei clase politice, destule mici grupuri politice emanate din SOS, POT, și puțin din neafiliați ar pierde locurile în legislativ.
Ba, Grindeanu poate fi luat in calcul, desi exista variante mult mai bune. In alta combinatie. PSD-AUR.
Nicusor, fa o schimbare necesara. PNL-USR nu a functionat cu Bolojan in frunte. Fa o schimbare. Este strict necesara. Romanii vor in UE-dar sa contam, vrem in NATO, vrem sa contam in orice proiect european sau care depaseste UE, vrem sa contam pe plan international.
Ăsta se distrează cu nervii romănilor , în loc să dea banii înapoi . 300 de milioane de euro făcuți cadou fraților Micula . Și reîmpărțiți pe căprării pe șervețele …
Mandolina a intrat in functiune , EL nu are nicio jena de parcursul infect al PNL din perioada de glorie cand era presedinte si premier . Ce mare bine a facut PSD-ul ca a trecut cu vederea faptul ca accidentul cu masina sub influenta alcoolului ,nu a produs efecte ,atunci era buuuuun psd-ul lui Ilici pentru Ludovic . Doamne ai gija de TARA noastra !