Mii de rezerviști, chemați la instruire: Explicațiile Armatei pentru populație

În cadrul programului Mobex, 4.700 de rezerviști voluntari din Alba și Hunedoara vor participa la exerciții de instruire militară.

De Redactia Cotidianul - redactor
Mii de rezerviști, chemați la instruire: Explicațiile Armatei pentru populație

În cadrul programului Mobex, 4.700 de rezerviști voluntari din Alba și Hunedoara vor participa la exerciții de instruire militară.

Exercițiile militare Mobex pentru rezerviști reîncep în acest an între 11 și 15 mai. Activitățile de instruire se vor desfășura în județele Alba și Hunedoara, fiind mobilizați 4.700 de voluntari.

Organizatorii precizează că este un exercițiu de rutină, deci populația nu are motive să se alarmeze. Rezerviștii vor efectua o zi de instruire, în timp ce voluntarii pot participa la activități timp de cinci zile.

Toți cei convocați vor primi

  • echipament
  • o masă caldă
  • vor interacționa cu militari activi.

Potrivit reprezentanților Armatei, astfel de exerciții sunt organizate periodic în toate județele țării. „Acest tip de exerciţii se planifică şi se realizează periodic în toate judeţele ţării”, a declarat col. Mihail Bălţătescu, directorul exercițiilor, potrivit  tvrinfo.ro.

Când are loc o nouă etapă

O nouă etapă a exercițiilor Mobex este programată pentru această toamnă.

În luna septembrie sunt programate activități

  • în județele Neamț, Suceava și Botoșani

În octombrie exercițiile vor continua

  • în București

„Urmează în luna septembrie în judeţele Neamţ, Suceava şi Botoşani şi în luna octombrie Bucureşti, partea a doua, pentru că am avut o şedinţă şi anul trecut”, a mai spus col. Mihail Bălţătescu, arată sursa citată.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. „se planifică şi se realizează periodic în toate judeţele ţării”, a declarat col. Mihail Bălţătescu. Atat de „periodic” se organizeaza incat de peste 35 de ani incoace nu s-a organizat niciunul! Dar acum suntem in siguranta, cu NATO, cu SAFE, si nu trebuie sa ne ingrijoram… Nici ucrainienii nu s-au ingrijorat 10 ani, cand se tot inarmau si se pregateau de razboi provocandu-i pe ruși. S-au ingrijorat de abia cand au fost trimisi sa moara, dar asta nu mai conta.

  2. E bine ca statul ne asigura ca nu trebuie sa ne ingrijoram. Si SAFE ne bucura, ne face sa ne simtim in siguranta! Nu ne ingrijoram, asa cum nu ne-am ingrijorat nici cand a venit Covidul, s-a dat o Ordonanta militara si din secunda aia am fost inchisi in case. La fel va fi si cu razboiul: torul se va intampla instantaneu, si fara ingrijorare vom fi luati din case si trimisi pe front.

  3. Și noi care am fost alungați de statul roman din cauza sărăciei pe alte meleaguri trebuie sa venim? 😙

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.