![Epipactis-bucegensis_Nora-De-Angelli1_crop](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/07/31/Epipactis-bucegensis_Nora-De-Angelli1_crop-1000x600.webp)
Prima observație a fost făcută în iulie 2009 în cadrul unor studii în teren în Parcul Natural Bucegi din Carpații Meridionali de către cercetătoarea Nora Anghelescu. La 14 ani de la prima identificare, după o lungă perioadă marcată de distrugeri și incertitudini, noua specie de orhidee endemică, care a primit numele de Epipactis bucegensis, a dovedit că poate forma populații stabile, numeroase, sănătoase în partea de sud-est a parcului.
„un indiciu clar al unei specii cleistogame, autogame”
-defect prin incest.
Ceva între inflorescența castravetelui montată pe panicul la porumb și culori de gura leului sălbatic ieșite dintr-un telefon scăpat în Valea Jepilor.
Exista de mai demult, dar nu i sa dat importanta. Cine a mers mai des in Bucegi o cunoaste. Are perioada de inflorire f.scurta.