Noul guvern Ciolacu se mai poate lăuda cu o lovitură și alte recorduri. După dezastrul ultimilor doi ani de împovărare a României, a căzut tot în picioare și se zbate să păstreze puterea și să consemneze alte performanțe demne de un Guinness Book. Pentru prima dată în istoria țării noastre, guvernul are un ministru care ar fi cel mai citat cercetător din lume. Tot Ciolacu, la cererea PNL, a instalat pe scaunul lui Spiru Haret un ministru „woke“ și a pus în fruntea instituției un academician cu o operă discutabilă, intitulată pompos „Psihologia Poporului Român”- Profilul psihologic al românilor într-o monografie cognitiv-experimentală.
Lucrarea a apărut în mai multe ediții și lasă cititorul cu gura căscată și cu ochii mari încă de la prezentarea prețioasă. Iar la sfîrșitul volumului, „opera” are o sinteză (din care voi reproduce cîteva „concluzii” ale savantului) și un ghid orientativ pentru întrebările folosite în focus-grupuri, plus un interviu acordat unui ziarist și apărut în revista LaPunkt (!?) . Și care interviu ar putea fi inclus într-o carte a respectivului jurnalist, nu într-o lucrare cu pretenții științifice a unui academician. „Psihologia poporului român” are legătură cu interviul acordat de Daniel David în măsura în care autorul o ilustrează din plin la un eventual capitol despre ifose și superficialitate.
De acum încolo, guvernul Ciolacu poate pretinde că are habar de psihologia poporului român (dacă mai studiază cartea amintită încă vreo două decenii!) și chiar să transmită ministerelor, prefecturilor și comunelor indicații și interpretări. Cel mai citat om din lume poate da o mînă de ajutor și poate întoarce tot învățămîntul românesc cu roțile în sus.
În cartea sa, „savantul cel mai citat din lume” procedează la formularea unui „construct” (sistem teoretic ipotetic) după care adună date de prin cărți și cercetări și scoate repede o concluzie:
-„Despre profilul emoțional al românilor -Despre bunăstarea subiectivă la români- Concluzii: În general, românii au un nivel scăzut al fericirii ca satisfacție de viață. De asemenea, nici efectul pozitiv nu este crescut”
– ”Despre relațiile românilor-Despre relațiile de cuplu la români.
Concluzii generale și implicații: În cazul persoanelor căsătorite/aflate într-o relație, americanii au un scor mai mare la satisfacția în cuplu,iar românii la expresivitate și coeziune diadică, acestea fiind probabil elementele principale care mențin cuplurile în țările/culturile analizate. În cazul persoanelor divorțate, americanii au un scor mai mare la satisfacția diadică, iar românii la coeziunea diadică, amîndouă fiind însă mai scăzute decît în cazul persoanelor aflate într-o relație în cultura de referință…..”
Demonstrațiile lui Daniel David sunt complicate, contorsionate și formulate în termeni greu accesibili publicului larg, iar trimiterile la literatura de specialitate, mai ales americană, abundă și sunt necontrolabile. Pentru politician și pentru profesori, pentru nepsihologi și pentru cei fără experiență clinică, volumul lui Daniel David este nelecturabil. Merită să mai reproduc cîteva concluzii care pot da o imagine asupra „anvergurii” intelectuale a operei și a autorului:
-„Despre stilul de muncă la români: Americanii sunt mai intoleranți decît românii la piedici și amînări care pot afecta cursul unei acțiuni (cu mărimile efectului relevante practic/ecologic atît pentru bărbați, cît și pentru femei….”
-”Profilul psihologic de suprafață Concluzii: Românii au în principiu aceleași categorii psihologice de leadership ca și americanii…”
-„Despre personalitatea muncitorului român- Nu există diferențe semnificative practic/ecologic atunci cînd personalitatea romanilor și americanilor este evaluată în contextul muncii, de și există tendințele identificate în personalitatea românilor și cea a americanilor”.
-„Anxietatea la Romani- Nu există diferențe majore, importante clinic/ecologic între anxietatea romanilor și cea a americanilor. Se pare însă că anxitatea românilor, spre deosebire de cea a americanilor, crește cu vîrsta, probabil ca urmare a unei insecurități economice mai mari în România pentru vîrstele adulte mai înaintate”.
-„Depresia la români-Nu există diferențe majore importante clinic/ecologic între depresia românilor și cea a cetățenilor altor țări/culturi analizate (Germania,Japonia, Norvegia, Olanda Portugalia și Spania).
-„Românii și pacea- Așadar, românii se prezintă ca avînd un nivel mediu de dezangajament moral, manifestînd astfel o atitudine moderată față de pace. Au însă o dorință accentuată de a lupta pentru propria țară, dar nu susțin în număr mare ideea că războiul este un mijloc de a face dreptate”.
Cea mai mare parte a acestei cărți cu titlu prețios și cu multă informație clinică luată de prin alte cărți și îngrămădită fără discernămînt relevă, cum spune autorul, „aspectele psihologice prin referință la americani și/sau la țări/culturi democratice moderne”.
Nu ești democratic și modern, cu snobismul său american Daniel David nu te bagă în seamă.
De ce vrea el o universitate la Cluj după modelul și stilul american? Care-i concluzia muncii lui prin aceste clinici?
”Sub aspectul profilului cognitiv pentru sănătatea mintală, românii nu apar diferiți de americani”.
Oricum, cu sau fără statisticile, rapoarte, comparațiile și concluziile autorului, cu interviul și notele din anexe, opera lui David l-ar putea răsuci în mormînt pe Constantin Rădulescu Motru cu a sa „Psihologie a poporului român” din 1937.
O fi Daniel David ultracitat pe nu știu unde, o fi el cunoscut pentru declarații televizate, pentru interviuri pe net, pentru formulări șocante (cipurile din creier din viitorul imediat) și pentru sprijinul acordat catedrei de Studii a Securității. O fi el un descurcăreț psiholog clinician, hîrșit prin spitale (americane!), un bun chibiț la comentat orice pe la tv, dar savant cu adevărat încă nu-i. De altfel, academicianul David, ca și rectorul UBB care l-a precedat (profesorul Ioan Aurel Pop), este marcat de interesul pentru studiile de securitate și informații. Amîndoi au fost preocupați de domeniu, drept pentru care UBB a și dat un președinte al Academiei Române (la schimb, l-a primit la catedră și pe Florian Coldea) și i-a deschis ușile de academician și lui Daniel David. Ba l-a și transformat într-un interlocutor de vază al lui Eduard Hellvig (pe care l-a și onorat cu o diplomă) pe vremea cînd acesta gîndea în fruntea SRI. Dacă mai luăm în calcul traseul profesorului clujean Adrian Ivan, ajuns rector al Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul” (un acuzat de plagiat) și legăturile cu statul paralel ale sociologului Vasile Dîncu, avem o imagine mai clară a culiselor de direcție a Universității Babeș Bolyai din Cluj-Napoca. De altfel, într-un interviu acordat unui site, tînărul academician de la Cluj-Napoca avea să declare (după ce doi ani consecutivi în care universitatea pe care o conducea a zburat din rîndul celor 1000 de universități incluse în topul Shanghai, unde la un moment dat era pe locul 600):
”Este nevoie și de universități mai bine finanțate în celelalte orașe unde există deja universități comprehensive, construite astfel mai ales după perioada comunistă, care pot avea o șansă în rankingurile internaționale. Aici insist însă să punctez din nou că nu toate universitățile trebuie să fie „world-class / research-intensive”, țintind rankinguri internaționale! Țara are nevoie și de universități locale/regionale/naționale de excelență (…)”
Cel mai tînăr academician ajuns ministru, cu talent de ghicitoare, cel mai citat om din lume vrea să facă la Cluj o universitate de top după modelul american. Mai ales că el deține și rețeta fericirii:
„Vreți să fiți fericiți? Noi, deja, prin sute de studii, avem rețeta. Și rețeta fericirii este foarte clară. Primul element pentru a fi fericiți: definiți-vă setul valoric, faceți lucruri congruente cu ele. Veți avea sentimentul unei vieți cu sens și semnificație. Doi: iarăși studiile de psihologie arată că dacă vă găsiți acele trei – cinci puncte tari pe care le aveți ca persoană, și faceți lucruri congruente cu ele, apare sentimentul psihologic de viață bună.
Și trei, care sunt comportamentele care vă produc plăcere. Eu tot timpul am recomandat o listă de șapte, până la zece comportamente. Fericirea implică toate cele trei comportamente: viața cu sens și semnificație, viață bună și viață plăcută. Altfel poți să cauți fericirea în viață, nu o vei găsi niciodată, și vei muri căutând-o”.
Modelul american anunțat de Daniel David este deja în lucru și chiar prinde contur. Soția lui, Oana Alexandra David, împreună cu un colectiv a redactat primul „Ghid de egalitate de gen” din universitățile românești pe care soțul, domnul rector David l-a și semnat în data de 30.09.2021.
Cum va semăna viața universitară de la UBB cu cea din America, nu cu cea de la Moscova? Simplu! Conform Ghidului de egalitate din care citez (la capitolul Coordonate Aplicative, subcapitolul: „Documentarea, monitorizarea și raportarea periodică privind evoluția realizării egalității de gen”) pagina 16:
„Se urmărește prelucrarea datelor și raportări periodice despre
- distribuția pe gen a angajaților (administrativ, cercetare, didactic) diferențiat pe facultăți, unități de cercetare, Direcții Administrative
- distribuția pe gen a ocupării funcțiilor de conducere (la nivel de universitate, facultăți, Unități de cercetare, direcții administrative) împreună cu aplicațiile pentru pozițiile respective.
- distribuția pe gen a candidaturilor pentru posturile scoase la conscurs (administraticv, cercetare, didactic) respectiv a ocupării ulterioare a acestora.
- Situația pe gen în ceea ce privește avansarea în carieră și salarizarea
- Situația comparativă pe gen a indicatorilor de competitivitate și excelență academnică
c. dezvoltarea unei proceduri de informare periodică a diferitelor niveluri de conducere și a angajaților din cadrul universității (rectorat,direxctori de Unități de Cercetare), decani, directori de departamente) DESPRE STAREA DE FAPT ȘI TENDINȚELE DE EVOLUȚIE A SITUAȚIEI EGALITĂȚII DE GEN”
3. Progresul privind documentare,monitorizarea și raportarea periodică în legătură cu evoluția realizării egalității de gen va putea fi monitorizat în baza indicatorilor”.
Chiar și personajele lui George Orwell sau șefii de cadre de la CC al PCR și oamenii Securității din fabrici și uzine ar fi rămas cu gura căscată. Și-ar fi dat seama că sunt niște dulci copii și că au pierdut trenul cu accelerarea procesului de formare a omului nou.
Din psiholog clinician (adică la marginea patului) prin America, Daniel David a ajuns profesor la Cluj, rector la UBB, prieten cu Eduard Hellvig, academician și, pompat de liberali, ministru în guvernul Ciolacu. Culmea, acum se pregătește și de dezlegarea prezidențialelor priponite de CCR și de Klaus Iohannis.
Prea le zice cu dus și întors:
„S-a mai discutat despre implicarea mea și în timpul alegerilor parlamentare și a alegerilor locale. Probabil, am fost unul din cei foarte activi în această perioadă. N-am spus nici da, nici nu, nu m-am autopropus, nu m-am implicat, nu spun nici acum «Da», aștept acele analize de care spuneam”.
Oare cine s-o fi gîndit că ăl mai citat (nu citit!) om din lume o fi bun de președinte al României imediat după ce ăl mai tăcut din Europa o șterge la Sibiu sau în Germania?

Psiholog clinician? De unde atâta fâsâială? Acest rrom pocit, a fost promovat ca sa fie folosit de stăpânii lui, tot așa cum rromii au fost primii alaturi de evrei care au intrat in PCR si in miliție, unde au făcut ravagii.
Nu pot înțelege admirația unora pentru scrierile d-lui D. David. Spune cumva lucruri pe care nu le cunoaștem cu toții? Mai era nevoie de încă o carte care sa ne lumineze: o viata împlinită si cu sens aduce fericirea? Element de noutate? Entuziasmul acesta prefăcut și dus la extrem( mai ales din partea lumii academice ) pare vulgar în condițiile în care afirmam ca criteriile valorice sunt fundamentale. O lume urata, hidoasa sta la masa culturii românești.
Un Zigeunen bocciu cu fatza de Neandertal…un handicapat sorosist, o javra ordinars
Daniel David, croit pe măsura lui Vasile Dîncu, un fost profesoraș la un liceu obscur din Petroșani, este rezultatul votului poporului român din noiembrie 2019 și din 1.12.2024. Restul e gargară.
Dar cine este oare … autorul autorului ? Sau autorul autorului autorului ? O regresiune filozofarda fara rost ?!?
Ce te deranjeaza ? Ca avem, dovedite, trei entitati care au creat CERUL si PAMANTUL in loc de una ? Ca cele trei entitati EXTRATERESTRE ne imbratiseaza la sanul lor (ne contin in interiorul lor si pe NOI pamantenii (PAMANTUL inclus in Sistemul Solar, Sistemul solar care esteinclus in Galaxia Calea Lactee, Galaxia Calea Lactee care este inclusa in Universul Extragalactic) si interactioneaza permanent cu noi, alcatuind „suflarea LOR permanenta” asupra fiecaruia dintre noi ?
TOTUL fiind ALEATOR (ACCIDENTAL si/sau INTAMPLATOR in formarea si evolutia celor trei dentitati care alcatuiesc CERUL. Un alt tip de epistemologie. Cea de tip PANteista de tip PANcreatoare. Si nu teista de tip antropomorfa.
Taica, te invarti precum cainele in jurul cozii, doar cu vorbe … incercand sa vari (DEGEABA) ceva geocentric, antropocentric si antropomorf ACOLO unde NU EXISTA ! In cadrul REALITATII cele NATURALE., doar de tip fizico-astronomica ! INTELEGI ? Esti in eroare !
Universul Extragalactic reprezinta insa o fluctuatie aleatoare de vid.
Care incalcand insa principiul fizic a lui Heisenberg (o inegalitate de tip matematica). devine o particula fizica stabila (un obiect astronomic) … cel PANcreator dpv. fizic. O particula astronomica degenerata extrem quantic gravitational (un obiect astronomic) … care in cursul evolutiei sale naturale (prin procesul fizic de expansiune si racire adiabatica), a putut crea si particulele elementare si fortele dintre ele, si materia atomica, si galaxiile, si stelele in galaxii, si PAMANTUL ca o a treia planeta in jurul Soarelui ca stea, precum si viata pe PAMANT.
TOTUL este ALEATOR (ACCIDENTAL si/sau INTAMPLATOR) . NIMIC de tip INTENTIONAT sau VOIT ! Se numeste principiul cosmologic al „mediocritatii pozitiei noastre (a PAMANTULUI) in Universul Extragalactic”. Principiu TOTAL OPUS celui de tip geocentric, antropocentric si antropomorfic. Daca am fi fost situati in centrul Sistemului Solar (cf. modelului geocentric) ne-am fi ARS, am fi trait pe cel mai masiv obiect din Sistemul Solar, Soarele. Daca am fi fost situati in centru Galaxiei (cf. modelului antropocentric) ne-am fi SFARAMAT, in centrul Galaxiei gasindu-se o gaura neagra de tip supermasiva. Daca am fi fost creati (in mod voit) de catre ceva antropomorf, am fi contrazis principiul aleator al incertitudinii a lui Heisenberg … sau, divinitatea poate a jucat zaruri cu soarta noastra.
Universul Extragalactic reprezinta insa o fluctuatie aleatoare de vid.
Care incalcand insa principiul fizic a lui Heisenberg (o inegalitate de tip matematica). devine o particula fizica stabila (un obiect astronomic) … cel PANcreator dpv. fizic. O particula astronomica degenerata extrem quantic gravitational (un obiect astronomic) … care in cursul evolutiei sale naturale (prin procesul fizic de expansiune si racire adiabatica), a putut crea si particulele elementare si fortele dintre ele, si materia atomica, si galaxiile, si stelele in galaxii, si PAMANTUL ca o a treia planeta in jurul Soarelui ca stea, precum si viata pe PAMANT.
Simplu, autorul are obligatia acaemica/legala sa faca publice datele raw culse si metodologia de procesare a acestora pentru a elabora „psihologia poporului roman” sau sa retraga lucrarea cu asumarea unor consecinte in acord cu legislatia.
@Doru Popescu
Taica, te invarti precum cainele in jurul cozii, doar cu vorbe. Cerul si Pamantul, mitocondriile astea si ADN-ul au si ele totusi un autor. Spune clar, cine regleaza si gestioneaza totul? Asa din vorbe rezolvam multe. Unii mai intelepti spun ca Dumnezeu, cel care este inceputul si sfaritul, „ipoteza” primordiala. Altii mai necredinciosi, ca sa nu pronunte Dumnezeu, spun ca Natura, altii ca extraterestrii. Dar pe extraterestri cine i-a creat? Dar omul mort nu are si el mitocondrii, de ce e mort cu mitocondrii cu tot? Ce-i lipseste ca sa fie viu? Dumneata nu vezi copacii din cauza padurii, te incurci in sofisme.
Cine regleaza toate procesele chimice complicate extrem de precise si bine dozate care au loc in corpul nostru secunda de secunda …
Mitocondriile sunt organite celulare întâlnite în toate tipurile de celule eucariote, deoarece conțin enzime oxido-reducătoare necesare producerii energia necesară organismelor, iar această energie este înmagazinată în moleculele de ATP. Mitocondriile au material genetic propriu – ADN-ul mitocondrial – care conține informația genetică necesară pentru sinteza enzimelor respective. Ele sunt retrovirusi si retrobacterii. Ceea ce am firmat mai sus.
Mitocondriile pot fi cele ale propriului organism (40 de triliarde), cat si cele importate in timp pe linie evolutiva (40 de triliarde), precum si cele importate in cursul vietii (dintre care unele daunatoare vietii).
Unele dintre acestea, au rolul de a descompune corpul animalelor, dupa moartea lor.
Cine le regleaza, stiinta, sau DumneZEU (cel adorat de noi drept CERUL cel PIE mitic de acum 5000 de ani) care este in toate?
Raspunsul sec … il da cunoasterea umana actuala (numita de unii stiinta), net superioara cunostiintelor umane de acum 3000 de ani.
Cunoasterea umana actuala despre LUMEA extraterestra (CERUL/Universul Extragalactic, cel UNIC, aflat in evolutie), despre lumea cea terestra (PAMANTUL aflat in evolutie), precum si despre formele de viata de pe PAMANT (biosfera aflata si ea in evolutie permanenta).
@Radu Humor
In completarea dv, pun intrebarea: ce diferenta este intre un om viu si unul care tocmai a decedat? Este exact acelasi corp material, aceeasi „masina”, dar totusi omul viu are ceva in plus, care il face sa fie viu. Acel ceva este sufletul la oameni si anima la restul vietuitoarelor. Tot o intrebare referitor la omul viu, cine regleaza toate procesele chimice complicate extrem de precise si bine dozate care au loc in corpul nostru secunda de secunda, cine coordoneaza toate comunicatiile bilaterale dintre organe, celule si nevoile organismului ca intreg? Sa fie oare stiinta care imi regleaza mie insulina sau sa zicem tiroida? Valori prea mici sau prea mari pot insemna boala sau moarte, dar totusi ele sunt perfect reglate; cine le regleaza, sttinta, sau Dumnezeu care este in toate?
„Oamenii vor alege mereu calea rațională a cunoașterii (științei) și calea religiei”
{Daniel David, 2025, dialog ca Ministru al Educatiei]
Pentru neamul NOSTRU, cel de pe acest taram ANCESTRAL European, acestea doua se ingemaneaza, in mod FIRESC, INCA din vremurile cele stravechi … si pana astazi !
Neamul nostru datand in Europa de peste 8000 de ani (dpv. arheologic si paleogenetic), divinitatea noastra suprema este cea straveche PIE mitologica Europeana de acum 5000 de ani (DumneZEU), iar cunoasterea cea stiintifica a neamului NOSTRU a inceput odata cu Zamolxis/550 BC, OMUL-DZEU al GETO-DACILOR, elevul lui Thales matematicianul, a lui Anaximandu cosmologul si a lui Pitagora filosoful, inca din ZORII aparitiei STIINTEI pe taramul European. D’AIA !
Deoarece făcătura academică – Daniel David … vorbeste despre o Europa in care CONTEAZA AZI doar STIINTA si RELIGIA.
Si am REUSIT SA ARAT ca pentru neamul NOSTRU, cel de pe acest taram ANCESTRAL European, acestea doua se ingemaneaza, in mod FIRESC, INCA din vremurile cele stravechi … si pana astazi !
Neamul nostru datand in Europa de peste 8000 de ani (dpv. arheologic si paleogenetic), divinitatea noastra suprema este cea straveche PIE mitologica Europeana de acum 5000 de ani (DumneZEU), iar cunoasterea cea stiintifica a neamului NOSTRU a inceput odata cu Zamolxis/550 BC, OMUL-DZEU al GETO-DACILOR, elevul lui Thales matematicianul, a lui Anaximandu cosmologul si a lui Pitagora filosoful, inca din ZORII aparitiei STIINTEI pe taramul European. D’AIA !
Un om a fost întrebat odată :
– Ce ai câștigat tu dacă te rogi lui Dumnezeu ?, iar omul a răspuns simplu :
– Foarte puțin!
Dar îți voi spune ce am pierdut : mânia, mândria, lăcomia, depresia, nesiguranța și frica de moarte .Acum mi-am găsit pacea cu mine, cu familia mea, dar mai presus de toate am pace cu Dumnezeu !
Un înțelept spune :
Cred în Dumnezeu așa cum cred în răsăritul Soarelui; nu pentru că îl văd, ci pentru că văd tot ce atinge !
Iar Mark Twain spune că :
Iertarea e parfumul pe care-l lasă floarea pe talpa cizmei ce-o strivește !
„Vasile” Da, nume românesc. Dar „David”? A, unii vin cu presupuneri situate dincolo de „selectia de valori” De aici apar discutiile colaterale…
Ne inundă acest Doru Popescu cu copierile lui de pe siteuri, cuprinsuri și coperți, ce nu au nici o legătură cu subiectul articolului în discuție. Se vede că e tactica unor grupuri de a face ceață cu manevrabili cînd e vorba de subiecte serioase.La urma urmelor, articolul se referă la selecția de valori dubioase. Asta-i tot.
Multe comentarii pro DD care este format la școala neomarxiștilor progresiviști americani și trimis ” la produs” acuma chiar ministru în guvernul de tinichea( rimează cu iute va dispărea!) Pupincuriști de profesie speră un os cu ceva carne de la DD ,altfel „ce- i mâna pe ei în luptă”? Argumente,de unde? Doar ura viscerala( în absența creierului) țintita spre autorul articolului,Dl CN pe care nimeni nu a putut să-i l cumpere! Nici radio Europa liberă,de unde a plecat iute( rimează cu pute,pardon!)
Modelul cosmologic din VT era unul antropomorf (creat de Elohim), finit spatial (sistemul geocentric planetar plus firmamentul stelelor) si finit in timp (creat in 7 zile).
Modelul cosmologic a lui Aristotel este unul al unei singure lumi (planetara) si a unui singur univers, finite spatial si infinite temporal (imuabila, datorita necunoasterii legii gravitatiei), Este cel care a rezistat timp de 2500 de ani, adoptat si de catre lumea crestina europeana. Cel zugravit pe toate bisericile noastre !
Modelul cosmologic al sistemului planetar de tip geocentric aristotelic a fost infirmat de catre Galileo in 1610 (prin descoperirea fazelor planetei Venus), precum si prin elaborarea teoriei gravitatiei de catre Newton, cea a miscarii in camp gravitational central, cel al Sistemului Solar heliocentric)/1670.
Modelul cosmologic al universului a fost modificat, intre 1610-1922, intr-unul al unui singur obiect cosmic aflat in rotatiei gravitationala, cel al Galaxiei Calea Lactee, galaxie din care face parte si Sistemul Solar, aflat pe unul dintre bratele discului sau. Model infinit temporal, deoarece nu cunosteam inca cum s-a format Galaxia Caleea Lactee.
Modelul cosmologic uranic unic, care a fost apoi extins, prin descoperirea si de alte galaxii, ajungand in 1930 la cel al unui nou obiect astronomic, format din galaxii, Universul Extragalactic, obiect astronomic finit spatial si temporal, aflat intr-un proces fizic de expansiune si de racire adiabatica, proces care a dus la formarea atat a materiei cat si a galaxiilor. Asa am putut deduce si modul de formare si evolutie a Galaxiei Calea Lactee, iar in interiorul ei, a Soarelui si a sistemului sau planetar.
Modelul cosmologic al universului a fost modificat, intre 1610-1922, intr-unul al unui singur obiect cosmic aflat in rotatiei gravitationala, cel al Galaxiei Calea Lactee, galaxie din care face parte si Sistemul Solar, aflat pe unul dintre bratele discului sau. Model infinit temporal, deoarece nu cunosteam inca cum s-a format Galaxia Caleea Lactee.
Modelul cosmologic din VT era unul antropomorf (creat de Elohim), finit spatial (sistemul geocentric planetar plus firmamentul stelelor) si finit in timp (creat in 7 zile).
Modelul cosmologic european a lui Aristotel/350 BC, este unul unei singure lumi (planetara) si a unui singur univers, finite spatial si infinite temporal (imuabile, datorita necunoasterii legii gravitatiei), Este cel care a rezistat timp de 2500 de ani, adoptat si de catre lumea crestina europeana.
Modelul cosmologic al sistemului planetar de tip geocentric aristotelic a fost infirmat de catre Galileo in 1610 (prin descoperirea fazelor planetei Venus), precum si prin elaborarea teoriei gravitatiei de catre Newton, cea a miscarii in camp gravitational central, cel al Sistemului Solar heliocentric)/1670.
Fac apel la conducerea Cotidianului sa publice toate informațiile pe care le detine…. despre acest fost Rector al UBB
..toti astia (alde David) care sar etape in profesie (rector, academician, la varstra lui:-)) is dubiosi. In primul rand sa ne uitam la specialitatea lui – psihologie.. De cand si pana cand asta i domeniul premium, care sa dea topul academic?
Fragmentele prezentate mai sus indica nivelul disertatiei lui David. In nici un caz academica. La nivel de curs, in facultatea de psihologie, acolo unde se intra cu media de la bac si fara examen de admitere..
E clar ca i umflat cu pompa si ca i promovat de grupul „alogenilor”care vor sa acapareze toate parghile de putere in statul roman.
Singura scapare este valul suveranist, care se ridica si care trebuie sa faca ordine in tara!
Psd si pnl (udmr nu are ce cauta in guvern ca si organizatie etnica) nu mai trebuie sa guverneze in urmatorii 10 ani. Sunt responsabili de criza creata in societatea Ro.
1. Iisus, preot in ritul stravechi Canaait pre-abrahamic a lui Melchisedek/2200 BC (cel al zeului uranic El/Elohim), a fost judecat si condamnat de catre evreii, cei adoratori ai zeului antropomorf Yhwh, cel al nomazilor arabi Shasu.
2. Credinta Europeana a fost diferita de cea a VT semitic (credinta elaborata la anii 550 BC de catre evrei, in Noul Babilon). A inceput, la anii 600-500 BC, ca cea a lumilor si a universurilor multiple a fizicienilor naturalisti (Thales matematicianul, Anaximandru cosmologul, Pitagora filozoful), lumi considerate, la anii 400-300 BC, ca fiind alcatuite din atomi (Democrit, Leucip). Doar dincolo de anii 350 BC (deci la peste 200 de ani de la redactearea VT) Platon in Timaeus, a considerat o lume finita in timp, si spatiu, care se afla insa permanent in evolutie. Pe care Aristotel, la anii 330 BC, o transforma intr-o lume finita spatial dar eterna (imuabila in timp, lume generata INITIAL de catre un DEMIURG, deoarece nu reusea sa explice miscarile planetare). Model geocentric dar etern de UNIVERS, si nu generat in doar 7 zile, model care a durat peste 2500 de ani. Pana cand, Galileo/1610 a determinat observational fazele planetei Venus si a modificat teoria intr-una heliocentrica (avand Soarele in centrul Sistemului Solar), iar in 1675 Newton a elaborat teoria gravitatie. DECI un model cosmologic ETERN si NU finit generat, model folosit si de catre crestini/post 50 AD, cat si in epoca NT/410 AD !
DD nu a făcut studii în America. Este o gogoriță, ca altele. A lucrat vara la un spital. Asta-i tot. Restul este ambiție de parvenire în orice chip și nimereală. Nu are cunoștințe de istorie, sociologie, economie, drept pentru a scrie despre știință și despre psihologia unor popoare. Se bagă în subiecte care îl depășesc, dar sună bine la necunoscători. Are doar studii de psihologie făcute cu mulți nepsihologi. Nu a studiat medicina, dar se dă profesor de psihologie clinică.Gogomănie. Vrea să unească UBB cu UMF, ceea ce medicii au refuzat înțelegând șmecheria.
De ce l-a produs Kelemen Hunor pe cel din poza? Pentru că iubește Kelemen România și pe români? Nu vă dă de gândit că ce vine din gura udemereului este pentru ceva numai în folosul lor?
Gelu, acela din poza, (zice lumea) nu este jidan, ci țâgan, din cap până în tălpi, și nu aceasta-i baiul, ci faptul câ a fost ridicat cu scripetele de sistemul securist-soroșist. Eu nu-l votez în vecii-vecilor!
Dl Daniel David este mai mult decat o facatura academica. Toti romanii stiu ca UBB este un cuibar sorosisto-securist etalon. Dl David este un pui iesit din oualele clocite de 35 de ani in acest cuibar. Putem adauga deci in cazul sau ca este si o facatura securisto-sorosista.
maestre, comentez desi cvasitotalitatea postarilor nu mai trec de cenzura primara… „academicianul” d-niei voastre (citat sau citit ca tot nu m-am dumirit!) a inceput sa faca ceea ce se spune: vine vremea cand inchizi cartea si gandesti cu mintea proprie, esenta unui doctora(nd)t autentic si valoros…ii recomand (subiectiv, evident!) sa ramana numai la citit (studiat, cum ii place) ca nu este nici persuasiv nici carismatic! (esentiale pentru un politician/politruc ca ministru ca mai mult nu poate fi!)…cel putin nu in fata romanilor nativi, naturali si nespeciali…si nu-l ajuta nici fizionomia, ca sa fim decenti
spuneti ba pe fata ca asta e ji dan bo rit cu misune de a distruge tara, sint pusi nu alesi este si agent mo s sad
Trufasilor, voi stiti ca si evreii si catolicii si otodocsii cred in acelas Dzeu Unic?
„Şi noi am cunoscut şi am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire şi cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne întru el.
17. Întru aceasta a fost desăvârşită iubirea Lui faţă de noi, ca să avem îndrăznire în ziua judecăţii, fiindcă precum este Acela, aşa suntem şi noi, în lumea aceasta.
18. În iubire nu este frică, ci iubirea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desăvârşit în iubire.
19. Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintâi.
20. Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăşte, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubeşte pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate să-L iubească.
21. Şi această poruncă avem de la El: cine iubeşte pe Dumnezeu să iubească şi pe fratele său.”
Intaia epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Ioan.
Imre, Radu Humor, va intreb, pe cine numeste Sf Apostol Ioan, frati?
@darius
Tu de unde stii ca are studii adevarate? Ati fost cumva colegi? Sa demonstreze cu foaia matricola, cu diplomele din tara, sa vedem si noi notele si sa le comparam cu cele ale altor distinsi profesori. Oare cum sa simt acesti profesori minunati cand se vad condusi de unul aflat sub nivelul lor? Oamenii de la tara ziceau de curand, la ultimele alegeri locale, ca nu voteaza pe un candidat al partidului lor, pentru ca nu vor sa fie condusi de unul mai prost decat ei. Aveau dreptate.
@darius
Tu de unde stii ca are studii adevarate? Ati fost cumva colegi? Sa demonstreze cu foaia matricola, cu diplomele din tara, sa vedem si noi notele si sa le comparam cu cele ale altor distinsi profesori. Oare cum sa simt acesti acesti profesori minunati cand se vad candusi de unul aflat mult sub nivelul lor? Oamenii de la tara ziceau de curand, la ultimele alegeri locale, ca nu voteaza pe un candidat al partidului lor, pentru ca nu vor sa fie condusi de unul mai prost decat ei. Aveau dreptate.
puteti sa puneti o poza cu donald duck , va rog, in locul minunatului?
A prins formidabil parerea ca romanii nu mai pot suporta actualele partide ‘PRO’europene PSD, PDL,USR si UDMR. O ura tot mai mare se indreapta impotriva lor cu cat aceste partide SECURIST-SOROSISTE nu inteleg sa faca pasul in spate. Pentru o perioada le-ar prinde bine. Altfel risca disparitia sigura.
Je suis Charlie…Acum 10 ani a avut loc abominabilul atentat islamist in care au fost asasinati DOISPREZECE FRANCEZI dintre care OPT JURNALISTI!!! Franta comemoreaza martirii…Lumea LIBERA comemoreaza MARTIRII…Romania nu-i comemoreaza, in schimb jubileaza ca niste
extremisti francezi au coborat undeva steagul EU inaltand tricolorul romanesc vezi Doamne solidari cu ateul Georgescu!? Nu doar ei, ci
„intreg poporul francez”, sustin des creie eratii…Atentatul a fost aplaudat atunci si in Europa, nu numai in Orientul Apropiat unde spalarea pseudoreligioasa pe creiere facea/face ravagii…Ateii care au aplaudat au invocat „pangarirea unei credinte”!? Ce-ar fi ca un grup de romani credinciosi ar patrunde in una din vilele DEFAIMATORULUI ORTODOXIEI de pe forum?
In tara asta stau la comanda numai e.v re.i și etnici aserviți intereselor străine fie com.unișt.i aduși în 44 cu fii și nepoții,fie teleportatii după 89 …Acești batjocoritori de neam indiferent de etnie trebuie făcuți să înțeleagă că vor sa fie inlaturaticu voie sau fără voie si puși sa plătească conturile deschise cu românii și asta cat mai curând posibil….Gata a ti întrecut limitele așteptați va la consecințe…este inadmisibil batjocura asta!Aici trebuie făcută curățenie în tara asta eminențele CENUSII românești trebuie sa ia destinul natiei in maini.
Cine îl bagă în seamă pe acest rătăcit cu creierul? Vrea careva cipuri în creier, în urechi sau în loc de moațe? Este careva fascinat de vaccinarea obligatorie sau de purtatul măștii în timp ce se spală pe față? Atunci de ce să se uite în gura lui? Eu am citit despre acest individ numai articole care se pot încadra la capitolul „satiră și ridicol”. Îl băgăm în seamă mult mai mult decât merită.
In „Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan” cuvantul iubire in diferite forme incepand cu Iubitilor, apare de cel putin 26 de ori.
mda, pare clar ca nu suntem diferiti de americani, doar ca lor le cam ies toate…. Am uitat un amanunt: au acces liber la arme si pot sa isi apere avutul si modul de viata si in plus de asta pot vota. De aceea au politicieni curajosi, competenti si patrioti pentru ca pot fi trasi cu adevarat la raspundere de catre alegatori…
Cel putin DD , ARE STUDII SUPERIOARE ADEVARATE . O sa ziceti ca asta se suptintelege , cum zicea un mare comentator , care din pacate a abandonat . Uite ca la PM , nu se stie nici daca are bac !ps- Felicitari Nastasia , pt. comentariul tau interesant si amuzant .
Daniel David asta nu este roman, nu este nici macar alogen integrat in societatea romaneasca. Daniel David este o cartita politica si sociala care raspunde strict la comenzi din afara, comenzi contrare intereselor Romaniei. Cum sa alegi un asemnea individ drept rector la Universitatea Babeș Bolyai, cand sunt acolo profesori adevarati, specialisti de inalta tinuta academica, nu impostori impusi de forte externe ca sa distruga. De presedintie nici nu poate fi vorba, nu stiu ce cretin l-a impins la candidatura prezidentiala, cand avem deja un presedinte provenit din primul tur al alegerilor, un presedinte care trebuie doar ales in turul 2 dintre Calin Georgescu si Elena Lasconi. Cum isi permite neica nimeni asta, Daniel David, sa bage capul in poza? Sa mearga dumnealui sa candideze la el acasa, care nu este Romania. Romania este doar tara pe care el o paraziteaza si saboteaza.
Politica, multimi, vinovatii…
„Comportamentul mulțimii este puternic influențat de deresponsabilizarea individului, de impresia acestuia de universalitate a comportamentului său, ambele crescând odată cu mărimea mulțimii.”
De cate ori s-a verificat!
Cred ca a scris lucrarea cand se afla la studii in America…Tatal meu, umil profesor de istorie la tara ( facultate absolvita in anii ’65 la UBB Cluj) caracteriza romanii,facand referire la popoarele migratoare care s-au stabilit in acele regiuni (gen…au mostenit ceva de la ..cumani, de la pecegeni, etc ).La scara mai mica…noi la sat… ne caracterizam prin raportare din ce sat erai originar ( … si, nu se prea gresea! ).Din studentia mea bucuresteana…am ramas cu expresia ” sa nu-ti faci de lucru cu oamenii din Buzau si Braila” …si, de fiecare data s-a adeverit !
Putem iubi, adula pe Cineva dar acel Cineva El Insusi nu ne-ar permite sa-I uram poporul.
„Putem spune doar atat ca suntem fericiti ca niste evrei, apostolii Lui, ni L-au relevat.”
Din păcate nu mai avem voie să spunem cine L-a răstignit și… pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire!
Ioane, Ioane, toata lumea doarme,
Numai eu nu pot sa dorm de dragul lui Ion…
Asa este cantecul (fara legatura cu realitatea)! La multi ani, pentru toti sarbatoritii!
Ce bine ca putem discuta pasnic! Omenirea va exista atata timp cat va trai iubirea!
Doru Popescu, cum L-am confiscat noi pe Iisus! El a venit pentru toti indiferent daca-L recunosc sau nu. Putem spune doar atat ca suntem fericiti ca niste evrei, apostolii Lui, ni L-au relevat.
Ha, ha! Rar nghi-o fo’ să văz o așe adunătură di duraci pricum ai’ di la Koloszvar dân ultima vremi… Transpartinică, dân pacati! Io aș’ pune viză pintru a putia trece pân pasu’ Tihuța…
Draga Core … CERUL cel CREATOR este singurul Unic indiferent cum l-am numit, NOI, cei raspanditi pe tot pamantul.
Un singur CER (cel de deasupra capului nostru, cel format din entitatile astronomice materiale care ne contin pe NOI (Sistemul Solar, Galaxia Calea Lactee, Universul Extragalactic) si care interactioneaza permanent cu noi), si un singur PAMANT (pe care calcam, a treia planeta din cadrul Sistemului Solar).
Ca nume de divinitati sau de zeitati insa … cate neamuri atatea denumiri … stravechi sau nu.
Dar avem doar un singur nume al zeului IUBIRII, Iisus, dar doar in cadrul lumii crestine de azi (vreo 2.4 miliarde de oameni, dintre cei 8 miliarde de locuitori al PAMANTULUI astazi).
ASTA ESTE !
Cum încep sa iasă ciupercițele pe un trunchi putred, iaca soroseii răsar prin creștetul pesedealei.Deh, neamuri, din aceeași împreunare a lui marx cu engels.
Dzeu a existat inainte de toti vecii creand cele vazute si nevazute. La un moment dat, cam acum 200000 de ani i-a creat pe Adam si Eva, umplandu-se pamantul de urmasii lor.
Asta o stim cu SIGURANTA.
In epoca paleocrestinarii geto-dacilor/post 50 AD, Iisus l-am preluat cu acelasi nume ca toata omenirea. Nu si numele zeului sau suprem Eli/Elohim. Neamul NOSTRU, cel geto-dacic, folosind in continuare numele cel precrestin al divinitatii NOASTRE supreme de DZEU/DumneZEU, cu radacina cuvantului cea straveche, cea PIE/3000 BC de ZEU !
Chiar si dupa crestinarea oficiala a nemului nostru, incepand din vremea crestinarii de rit bizantin a Conciliului de la Niceea/325 AD, neamul NOSTRU am folosit aceleasi nume de Iisus pentru OMUL-DZEU si cea de DZEU/Dumnezeu pentru divinitatea soprema. La fel, si dupa Marea Schisma din 1054. La fel si la anii 1500 …
“Zeu mare e Domnul”, “pre Dzeu-tatăl “, “blagosloveşte-ne Dzeu, Dzău nostru “, “cerurile spunru slava Dzăului”, “aşa e amu Dzeu tatăl, Dumnedzeu fiiul, Dumnedzeu Sfântul Duh” “Dzeului Isus Hristos” (Psaltirea românească, 1570).
La fel si astazi !
ASTA ESTE CREDINTA CEA STRAVECHE A NEAMULUI NOSTRU ! NU o confunda cu a altor neamuri, de pe alte taramuri.
Eu nu îl cunosc pe Daniel David ,dar îl cunosc pe Calin Georgescu și pe preafrumoasa Cristel (m-am inspirat din CASTRAVETELE,cu F.P.)sotia/nevasta lui Calin și cea care are bucuria să-i ia interviurile.
Să revenim la Daniel David că asa-i fain sa termin cu ce am inceput.
El vine pe filiera Johanniss -pnl și are rolul de a continua ce a început Deca ,in sensul că trebuie continuat cu România Educata .
PNL-ul fiind ,astăzi când vorbim mai USR-ist decât usr-ul și asta pentru că „Tătucul”e încă la Cotroceni unde joaca în prelungiri.
Prelungirile sunt că în fotbal,cât vrea arbitrul.
Cine e arbitrul va las pe voi să ghiciți .
Cearta intre cele doua partide aflate la guvernare a apărut după refuzul psd de al face pe Johanniss senator și a ajuns la paroxism in campania electorala după cum știți .
Situația din prezent vine de la Johanniss cu situația economică și politică cu tot.
Charlie sufera groaznic ca nu este ca altii. Charlie-ii se deosebesc prin nume, decat, facuti de acelasi urangutan cu Evike. El a iesit csanga.
CREDINTA cea MULTI-MILENARA precrestina (de vreo 5000 de ani), ACEEASI a poporului NOSTRU atat in epoca geto-dacica catsi DACO ROMANESCA este cea in DZEU/Domnul ZEU/DumneZEU, o DIVINITATE mitica de tip PIE/3000 BC („*Dyḗws”) de pe taramul European … cea NATURALA a CERULUI cel LUMINOS. Nicidata, neamul NOSTRU nu s-a dezis de aceasta divinitate ! Pe la anii 50 AD, in urma predicilor Sf. Ap. Andrei, neamul NOSTRU geto-dacic a adoptat o forma paleocresina a religiei IUBIRII si NEMURIRII a OMULUI-DZEU Iisus, o religie apostolica si arianista (a OMULUI-DZEU Iisus/33 AD), credinta SUPRAPUSA peste cea precrestina a lui DumneZEU. Precum cea a OMULUI-DZEU al NEMURIRII, Zamolxis, credinta a anilor 550 BC a neamului geto-dacic. Toate aceste credinte STRAVECHI dateaza din epocile precrestina si paleocrestina ale neamului NOSTRU cel geto-dacic ! SA-TI INTRE BINE ASTA IN CAP ! Ca vrei sau nu vrei tu !
Care difera de cea a unei fiinte antropomorfe, cea a unui neam migrator desertic Shasu.
Draga Charlie, Creatorul este Unic indiferent cum l-au numit urmasii lui Adam si Eva raspanditi pe tot pamantul.
Nu am pretentia de a fi acoperit problema Creatiei asa ca esti invitatul meu.
Acum si in anii ce vin, vor fi creati roboti oricat de sofisticati dar toti vor fi dupa chipul si asemanarea celor care ii vor crea.
De ce nu suntem toti perfecti, de ce suntem si buni si rai? Pentru ca suntem vii. Un lucru nu ar trebui sa uitam, ca indiferent unde ne-am asezat in istorie, toti venim din aceeasi gradina.
Ioan-Aurel Pop are dreptul sa candideze la presedentie ? Alice: Intreb pentru un margat.
In citatuil redat mai sus apar sintagmele coeziune diatic,satisfactie diatica,am cautat sa aflui ce inseamna diatica.dar cuvintuil nu apare in dex !
Tot ce se pretinde a fi nou in occident apare la Cluj,UBB este in cadere libera.Util ar fi fost mentinerea UBB pe locul sau din primele 1000 univeritati,nu caderea exzcluderea.Se vede contributia lucratorilor la programe de gen si cipuire,a stralucitului cuplu David,doi impostori in știinte copiate si de imitație aduse spre promovarea lor nu a univ.care a decazut crunt sub propavaduirea lor securist,globalista,americana-de la care au luat tot ce este mai rau fiind niste agenti de distrugere a invatamintului romanesc si educatiei serioase .Cui folosesc palavrele bune de aruncat la cos al menajului DAvid?Desigur buzunarului lor!Intreaga conducere a UBB permite lejer aventura impostorilor.Un stat capturat,in care pasionatii de gen si cipuitorii arde de nerabdare sa construiasca omul transuman,inclusiv Academia Romana,cu nerusinare,avind program-dictat- in acest sens!Rusine asa zisi academicieni si univeritari!
Cata diferenta valorica fata de Spiru Haret, primul roman cu doctorat la Sorbona, renumit pentru structurarea, organizarea si reformarea învățământului modern românesc, din sec. XIX-XX, din funcția sa de Ministru al Educației, pe care a deținut-o de trei ori.
Cel care a infiintat Institutul Astronomic din Bucuresti in 1908. In „gradina stiintelor” de pe domeniul boierului unionist Bosianu, cel fondat in 1853 pe dealul Filaretului, cel care adapostea si Institutul Meteorologic/1884 precum si Institutul de Seismologie si Geodezie/1889. Alta mentalitate de Ministru al Educatiei …
Alta mentalitate de Ministru al Educatiei …decat cea filozofarda religios a lui A.M., cu doctorat in Germania, cel care ca Ministru al Educatiei a fost o calamitate, cel care, avand o minte dezlânata, a dus la destructurarea si dezorganizarea ulterioara a invatamantului românesc din sec. XXI !
Alta mentalitate de Ministru al Educatiei … decat cea a lui D.D. … cel care propune o Europa in acelasi timp de tip crestina (dar nu de rit bizantin romanesc), cat si pseudo-stiintifica (care sa combine, intr-un stil woke, pseudo-cognitiv, profilul psihologic al românilor (neamul cel STRAVECHI si SEDENTAR, de peste 8.000 de ani, de pe acest taram), cu cel al neamurilor migratoare si calatoare care s-au tot vanturat in Europa din acea epoca si pana azi) … o făcătura academica filozofarda actuala NEdemna de sec. XXI !
Maestre , de ce ne strici sărbătorile cu poza acestui puradel înfumurat ?
Cata ipocrizie la Cpt core/Core sa evite fondul problemei cautzionand o fosila stefangheorghista care face propaganda „stiintificilor”
prasiti de alti „stiintifici” sa duca mai departe „mitul cu materia MOARTA care de ‘viata'”…Moon Strul ce NEAGA CREATIA-DIVINITATEA URASTE CREDINTA MILENARA A POPORULUI ROMAN in Dumnezeu si in Fiul SAU Iisus declarandu-l „khazar”…Si Cpt core/Core ii tine isonul
declarand mize zeria cu „este atat de simplu(precum ‘stupid people’, nu-i asa?)sa mergi pe rationamentul ca Cineva(alta mizerie!) i-a creat pe cei doi oameni frumosi, Adan si Eva si(alta fatarnicie) le-a dat si suflete(uitand sa aminteasca de CONSTIINTA)”!? Un alt fel de marsa vie decat aceea cu „starea revolutionara”…
Impostorii care au pus mâna pe marile universități și în scurt timp le-au scos din orice top internațional
Se gasesc peste tot zece reguli de a fi fericit. Creatorul omului, l-a insufletit si sufletul cunoaste o multime de stari. Pentru a fi fericit, o conditie elementara este sa ai prieteni buni…
Am vazut zilele trecute o animatie in care se vedea cum bate inima. Nu am rezistat sa ma uit prea mult. Era fascinant, un mecanism atat de complex…
Este atat de simplu sa mergi pe rationamentul ca Cineva i-a creat pe cei doi frumosi, Adam si Eva dandu-le si suflete. Ei au fost la baza primului arbore genealogic. In timp, s-au inmultit, s-au indepartat de Gradina, si au ocupat Pamantul.
Ce sa fac … daca ZEUL meu este CERUL cel LUMINOS, numit DZEU/DomnulZEU/DumneZEU, divinitatea SUPREMA pe acest TARAM, STRAVECHE (numele fiind de tip PIE/3000 BC, „*Dyḗws”), UNITARA (slavita de neamul NOSTRU pe tot taramul NOSTRU carpato-dunareano-pontic), UNICA ca NUME in lume (doar pe acest TARAM), si …
CU PATRIE (ROMÂNIA), TARAMUL meu de BASTINA si de CRESTINARE (orasul Craiova) aflandu-se pe taramul cel stravechi al culturii si al civilizatiei Neolitice autohtone Salcuta/6000 BC, al Pelendavei GETO-DACICE/600 BC, oras care a facut parte din ROMANIA/383 AD, Tara Româneasca/450 AD si ROMÂNIA/1859. Si locuiesc in prezent in zona fostei capitale antice ARGEDAVA a GETO-DACILOR Basileului Burebista, capitala numita Bucuresti din anul 1459 de catre Vlad Țepeș …?
Sa MINT, ca cred intr-un mic omulet verde de pe firmamente albastre, si NU in CERUL cel LUMINOS ? Sau sa-mi FIE RUSINE, sa-mi IGNOR si sa-mi HULESC neamul MEU si taramul MEU ? NU POT SA MINT !
Ce sa fac … daca sunt CU Dumnezeu (DZEU/DomnulZEU/DumneZEU), divinitatea SUPREMA pe acest TARAM, UNITARA (slavita de neamul NOSTRU pe tot taramul NOSTRU carpato-dunareano-pontic), UNICA ca NUME in lume (doar pe acest TARAM), STRAVECHE (numele fiind de tip PIE/3000 BC, „*Dyḗws”) si …
CU PATRIE (ROMÂNIA), TARAMUL meu de BASTINA si de CRESTINARE (orasul Craiova) aflandu-se pe taramul cel stravechi al culturii si al civilizatiei Neolitice autohtone Salcuta/6000 BC, al Pelendavei GETO-DACICE/600 BC, oras care a facut parte din ROMANIA/383 AD, Tara Româneasca/450 AD si ROMÂNIA/1859. Si locuiesc in prezent in zona fostei capitale antice ARGEDAVA a GETO-DACILOR Basileului Burebista, capitala numita Bucuresti din anul 1459 de catre Vlad Țepeș.
Ce sa fac … daca GENEZA atat a LUMII (extraterestre), a lumii terestre cat si a vietii se datoreste EVOLUTIEI indelungate a CERULUI (de vreo 13.8 miliarde de ani), cel FORMAT de trei ENTITATI astronomice simple, care ne includ si pe NOI, de tip Universul Extragalactic (cel care a creat materia si galaxiile), Galaxia Calea Lactee (cea care a creat stelele vizibile pe cer, printre care si Soarele), cat si cea a Sistemului Solar (cel creat in cursul formarii Soarelui ca stea, in care a treia planeta este PAMANTUL). ENTITATI de tip MATERIALE toate, cele care ne-au generat si care interactioneaza in mod permanent cu noi, in cursul evolutiei lor fizice/naturale.
Ce sa fac … daca specia noastra Homo Sapiens (cea care dateaza de vreo 300.000 de ani), in cursul EVOLUTIEI VIETII PE PAMANT, se trage din specia Homo (cea care dateaza de vreo 3 milioane de ani), care se trage si ea din specia Hominini (cea de acum 7 milioane de ani, din care se trag atat maimutele de tip Pan cat si specia Homo) ?
Draga core/Core,stiu ca iti este greu sa faci pe niznaiul, dar totusi ne stim de-o vesnicie si aveam pretentia sa-mi intelegi mesajul recomandare cui sa te adresezi pe spetza Adam si Eva, mai mut tzoiului doru popescu FARA Dumnezeu…Nu eu contest CREATIA…Asta este deja rautate…Normal trebuia sa ne intelegem din priviri…
Hidoase facaturi produce Clujul !!!
N-o fi nici primul și nici ultimul gargaragiu akkademic ce-și povestește viața de familie soț-soție-instalator(și/sau șofer, după caz)-vecina de la 9, inventând statistici și trăgând de concluzii pentru a-și augmenta capodopera și a obține o erecție de statut în zona-n care o freacă demult, scoțând ochii colegilor de partid cu hanțe tip bacalaureatul ciolac.Deh, cariera.
Dragoș Cârneci specialistul în neuroștiințe de renume international șt.erg.e pe j.os cu teoriile lui Jung și Freud pă.rin.ții psi.holo.giei și ps.ihana.li.zei care Neavand toată tehnologia și ca.paci.tatea de înț.elege.re a zilelor noastre ,au în.d.rug.at o gr.ăm.adă de ab.eraț.ii la fel că și Daniel David și toți profilării și psihologii….Tipul ăsta care spu.ne că ne b.a.ga c.ip in cr.eier e si i.d.io.t Dar si in.co.mp.rensi.bil ,se exprimă foarte p.rec.ar …..f.i.v.a/r mi.niș.tri s.a v.a f.ie
Pisicologhiia Boborului Rromîn – Profilul pisicologhik al pinguinilor într-o monografie cognitiv-experimentală……[Rumburak]
O facatura despre o „facatura”… Cata vreme majoritatea jurnalistilor vor fi doar propagandisti, cum sunt acum, nici societatea, nici clasa politica nu se vor putea schimba… Un CG pe cal alb nu va putea schimba nimic, cum se iluzioneaza autorul articolului, cata vreme calul e sustinut de mlastina dezinformarii intentionate, a atacurilor manipualtorii, facute cu reacredinta, in care argumentarea serioasa, coerenta, este inlocuita de etichetari gaunoase …
David e politrucul de tip 2.0. Genul de politruc cu ștaif academic produs de Grupul de la Cluj în tradiția inaugurata de Vasile Pușcaș și Vasile Dancu. Comparațiile pe care le propune nu spun nimic atâta vreme cât sunt extrase din contextul lor institutional-politic. America e un imperiu informal, Romania o tara periferiala a cărei elita intelectuala celebrează dependentele de toate felurile. In al doilea rand, sa vorbești despre ,,americani” si ,,romani” de parca ar fi fire de nisip n-are nicio legătură cu o întreprindere academică. Cu toate acestea, David sta bine în materie de citari. Extrem de bine! Omu’ are deci capital cultural la greu, pe lângă cel politic și economic. To’arsu Georgescu e cam zero barat în materie de capital cultural, cam la fel ca și ‘telectualii care îl susțin. Probabil pentru a valorifica acest tip de capital a fost scos David de la cutie.
Lucrarea lui D.David nu are relevanta din faptul ca face comparatii inoportune dintr romani, ce sunt europeni si americani care sunt cu alte aspecte geografice, istoricr, sociale, culturale si psihologice. A preluat strict un sistem de evaluare american si a incercat sa il transpuna la romani. Nu aduce nimic notabil si de valoare cu aceasta lucrare. De aici si criticile aduse de cei care cunosc domeniul.
Charlie, iti este greu sa admiti? Lasand deoparte studiile… imagineaza-ti arborele tau genealogic pana unde ti-l poti tu imagina si vei vedea ca din doua persoane, un barbat si o femeie au aparut pe diferite niveluri din ce in ce mai multe persoane…
Mergand invers, arborii genealogici, se vor restrange cu 200000 de ani in urma ajungandu-se la doar doua persoane, Adam si Eva.
Locul geografic al Eden ar fi între patru râuri: Pison, Gihon, Tigru, Eufrat, și trei regiuni Havila, Asiria și Cuș (deseori tradus ca Etiopia)
Iti este greu sa admiti ca tu si Radu H aveti radacinile in Gradina Edenului in Adam si Eva?
Am impresia ca Cpt core/Core dupa ce a fost parasit de Draga Radu vrea sa intre in contact cu doru popescu FARA Dumnezeu care sustine ca Adam si Eva se trag dint-un mai mut tzoi coborat din baobab si o maimut tzica ramasa cocotzata pe arborele genealogic…Asa patzeste cine Paste cucuta de Cucuteni…
Pe chirurgul cardiolog-forestier al lu Nastase 4 case,cand cu camuflarea simularii sinu Cid erii il cheama Brad Disteanu…Condamnat pe bune pentru achizitii fara licitatii de aparaturi medicale supraevaluate!!! Cu Mencicovschi a fost as asin nat judiciar…
Un mic exercitiu de gandire:
Toti tatii actuali ii consideram la nivelul n
Ei sunt unul sau mai multi fiii unor tati la nivelul n-1 care la randul lor, sunt unul sau mai multi fiii unor tati la nivelul n-2 si tot asa, coborand in timp, deducem ca numarul tatilor scad pe masura ce coboram in timp ajungand la un singur barbat care a fost acum 200 000 de ani, Adam. Acelasi rationament facand asupra mamelor se ajunge la femeia Eva. Deci?
Obs. S-au facut studii si savantii au ajuns la concluzia ca Adam si Eva au existat.
Arheologii au găsit semne surprinzătoare că Edenul nu numai că a fost un loc real, dar ar fi putut fi locul de naștere al civilizației așa cum o știm noi.
In alta ordine de idei, noua diversiune pe palierul matrashirii anchetelor de opinie a seseseku defectoare este sa puna in gura altora
decat noul idol procente umflate cu compresorul, vezi rivalul Plicusor…
@@cucuruz- fost-au oameni traitoriu pre aceste meleaguri, nefiind romani si au binemeritat patriae. Nu jiudeca omul dupa saminta din care provine , ci jiudeca dupa roadele pre care le aduce!
După rankingul meu savantul woke se situează undeva între imbecil și prostovan cu ifose. Ar fi numai bun de presedinte.
Se pare că panglicarul a profitat de o anumită situație și a intrat la facultate pe niște locuri asigurate și mai apoi folosindu-se de purtarea unui nume celebru din Istoria unui anumit popor, nu i-a fost greu să parvină, avantajat și de anumite trăsături specifice ambelor surse ce l-au adus pe lume .
Unde mai pui că ar fi potrivit și pentru funcția de Președinte al României, dată fiind situația că până acum n-am avut nici un președinte get-beget , român de-al nostru ( sau geto-dac ;) )
Potrivit pentru ei, nu pentru noi ! 8-)
15.56 -Mencicovschi ?
CăCăRău, nu Crin, ci suprema, ar face bine să recunoască că a dispus ilegal anularea alegerilor în urma intervenției CSAT-ului, de fapt a SAS-ului , care a spus că sunt niște dovezi imbatabile , pe care le vor aduce în scurt timp, dar nu le-a adus și nu le va aduce niciodată !
Pentru că nu numai că nu le are, dar nici nu sunt !!!
E lăudabil că și Lasconi operează pe principiul „mai bine mai târziu, decât niciodată ”, cerând explicații pentru anularea alegerilor prezidențiale!
Ba, mai mult, ar trebui să ceară și anularea parlamentarelor deoarece , culmea, pentru aceasta sunt mult mai multe dovezi , dar cea mai mârșavă dintre ele fiind promisiunile deșănțate făcute de cei de la PSD, PNL și Udemereu, cum că dacă vor fi aleși eim va fi lapte și miere, iar imediat după ce s-au văzut cu sacii-n căruță, adică cu voturile în urnă, ne-au dovedit că n-au pentru români decât cucută și fiere !
In concluzie, golanul trebuie gonit inapoi la Boobesh-Boyoy si la universitatile kosher din Uniunea Sovietica Ailalta. N-are ce cauta in functia de ministru al Educatiei!
După marțafoiul ăsta nu-ți mai trebuie alte criterii pentru numirea în funcții de conducere decât ca nu cumva să depășești numărul de femei , raportat la cel al bărbaților, că invers e și mai incorect politic și treburile merg strună !
N-ai nevoie de cunoștințe deosebite în domeniu, nu în preajmă, de experiență și alte calități umane și profesionale decât cele de gen , cum a avut nevastă-sa !
Cât despre profilul psihologic al românilor comparativ cu cel al americanilor mi se pare de-s dreptul pueril și neîntemeiat pe nici un fel de raționamente care să ducă la asemenea comparații. E ca și cum ar fi luat doi cetățeni, unul american și altul român și i-ar fi comparat din cap până-n vârful degetelor :
unul are părul mai creț, ochii mai albaștri, nasul mai lat, pielea mai albă, statura mai înaltă, mâinile mai lungi, ca și un anumit organ, nr. mai mare la pantofi, etc.
P.S.
Când am absolvit eu UBB-ul ăsta nu ar fi putut fi nici asistent!
În schimb mie mi s-a propus asta, până ce au aflat că nu-s membru PCR , ca să nu mai vorbim de origine sănătoasă. 8-)
Pentru t 2 ora 08.00, MULTUMESC!
Poate cineva ne spune și numele de la naștere al acestui dd, că… dacă nu-i etnic rom sigur este khazar!
Vrea să ne optimizeze, doar așa putem fi de acord cu orice ne spun nouă politicienii.
E un cuibusor de nebunii la Cluuuj in general si la UBB in special . S-au contaminat de la unguri cu ţâfnoşag
Întreb doar pentru că, azi am auzit de el că a fost caput după ce a dat informația că, toate medicamentele pentru cardio și nu numai, trebuiesc interzise in Romania și nu consumate. Medicul lui Adrian Năstase, cardiologul renumit arestat fara vină, nu îmi amintesc acum numele, a decedat sau am primit o informație falsa?
O adevarata explozie demografica de fatuci pe forum…Cpt core/Core se depaseste pe sine cu clonarile in VIT tro…Nici pana azi nu ati inteles TRUCUL cu maririle de 40% care nu au fost mariri, ci RECALCULARILE restante de peste un deceniu!!! Si v-am tocat la vremea
respectiva ca trebuiau facute recalcularile si dupa aceea maririle cu 40%,eventual INVERS!!! Basca indexarile anuale!!!Din 2007 ne-a anuntat repetat pusculitza nationala dand si date ale trecerii pe EURO,mereu reinnoite pt. ca de atunci trebuiau facute recalcularile
si maririle plus indexarile, ca sa nu intram in zona EURO cu pensii de cateva sute lunar!!! O conspiratie nationala cu participarea celui mai reprezentativ „elefant” care demonstreaza CONTINUITATEA STATALA bolsevica, Escu von der Isar!!!
Am ascultat putin dintr-un interviu, gesticuleaza mult si foloseste unele cuvinte care nu se incadreaza cel mai bine in context. Pe principiul „daca nu-i poti convinge, zapaceste-i” !?
Asta cu cel mai citat om din lume este o gogoriță care ține la naivi. E ca și la Olimpiadă internațională – unele țări, ca Anglia sau Germania nu au olimpici, dar au o chimie, matematică etc, de prim plan.Poți fi cel mai citat și să fii în afara profesiei. Acum și succesorul lui David la UBB e dat ca al doilea cel mai citat. Numai că nu contează. Nu e totul să fii citat. Și chimiștii se lăudau că sunt citați, în vreme ce industria chimică la noi se prăpădea. Asta cu citarea este o armă de parvenire.
Este David roman cat este si Zelenski ucrainean.
nu le am cu limba romana, dar ” universități comprehensive” nu-i un pleonasm? Nu aceasta este rolul unei universitati de a face studentii sa inteleaga sa patrunda in taine stiintei sa lumineze mintea…
AI cam asta explica despre
COMPREHENSÍV, -Ă adj. Care înțelege ușor și just; inteligent, deștept, vioi, ager, pătrunzător. [ …
COMPREHENSÍV, -Ă adj. care înțelege repede și just; inteligent, ager, pătrunzător. …
sau poate univ. sunt citez din Basescu:”scoala…”
Daniel David = prostul cu carte pus în loc nepotrivit .
O facatura!
De cand scriu, am respins ideile conspirationiste si, totusi, de la sceneta de clasa IV – a de pe tik tok, inclin sa cred in existenta unui joc murdar facut pe seama pensionarilor. Dupa multe luni in care zi de zi li se explica pensionarilor cum se va face recalcularea, exemple, calcule, demonstratii la tabla, in sfarsit pe graba s-au dat decizii… gresite sau nu s-au dat deloc…
De vina este softwaerul. Mai sa fie dar programul acela l-a conceput un elev mediocru? Cat a costat? Cine a incasat banii ca pensionarii in parte, au incasat necazul.
Sunt tentata sa cred ca special au bramburit sistemul ca sa-i tina pe pensionari agatati. Sa gandeasca bietii de ei sa-i votam ca sa termine treaba. Si tare ma tem ca vor mentine aceeasi stare de teama si de asteptare pana prin iunie cand poate, vor da drumul la alegeri daca nu cumva vor lungi pana la calendele grecesti.
PNL-ul, PSD-ul s-au jucat de-a politica pe bani multi pierduti pe apa Sambetei.
Sa spui ca detii „reteta” sau secretul fericirii, si ca ai inteles psihologia poporului roman, mi se pare exagerat, chiar si pentru un academician.
Studiati va rugam, situatia invatamantului romanesc, deocamdata…domnule David. Veti afla multe lucruri interesante.
Abia dupa aceea, va asteptam sa ne comunicati concluziile. Nu va pripiti, ca ministru, sa luati niste masuri haotice. Ne-am saturat de haos. Succes!
PS: Ca presedinte sigur nu ati fi potrivit. Fiti realist!
Cum adica, a fost pupilu lu forestieru of Faget care l-a si pus in loc ca sa asigure continuitatea? A, ar fi „tradat” Cauza? Asta sa fie explicatia atacurilor murdare?
Guvernul AUTO-intitulat „ciolacu2” este ILEGAL,ILEGITIM și IMORAL la fel ca și Klaus Iohannis !.
lele Alice
Fiecare pasare pe limba ei piere. Aici limba este opera sa…Ca de multe ori publicitate face vanzare unui produs chiar daca e rebut, iar complexatii apreciaza mult calitatea unui om dupa diploma obtinuta…
e drept ca in sociologie in afara de a avea talent de reproducere a unor texte nu-i necesar…nu-i fizica sau chimie unde mai trebuie sa gandesti…
Lumea americana o stiu din film sau CV a fi american inseamna sa ai multe relatii, multe divorturi, multi copii lasati la fosti parteneri si daca totusi ai o familie este vesnic in miscare, copilul schimba orasul scoala din timp in timp si din acest motiv pare inadaptabil desi este de fapt traumatizat. Daca filmele nu ne arata alte statistici ne vorbesc de tulburari Psi ale copiiilor…
Asa ca nu avem nevoie de filozofare in roz sau comparativa a tov. rectoe ca sa intelegem lumea, emotiile si caracterul unui popor.
O trasatura straveche de peste 3.000 de ani desi pare ca se pierde tot mai e prezenta la noi. RUSINEA…nu spun a cui e trasatura pt ca la nivel european deja e cenzurata rusinea…
„după ce rectorul Marga a urcat-o în primele 600 din lume (Shanghai)”
Dupa mine, care am fost tot timpul intre primii 5 in lume, locul 600 sau 1600 este acelasi lucru, adica nu e. Rade de voi Sorana Carstea, de pe locul 50 !
Cine naiba mai e și Editat ăsta sorosist de la Cluj?
@Năvrăpăscu
Nici o ”valoare” nu poate starpi sufletul…cine are in el setea cunosterii, va invata, este drept ca pot fi si adevaruri mistificate si va trai cu ele pt ca s-a lasat ”informat” de un document pseudovaloros…
sunt dezamagit ma intristeaza multe, dar stiu ca sufletul nu il pot distruge, e nemuritor…restul este jalnic…dar cred ca undeva in Romania peste timp se va mai naste un Eminescu un Mircea cel Batran…
Din cate stiu cel mai citat recitator din altii e forestierul of Faget al carui discurs nu i-l inteleg nici pretorienii recrutati sa presteze in silvi cultura…
interviu din 2012 cu DD
‘Rep.: In unele medii mai putin academice vi se spune Iuda. Vi s-ar spune ca l-ati fi tradat pe domnul Miclea si l-ati fi luat in brate pe domnul Marga. Credeti ca fac bine aceste tensiuni in mediul universitar si aceste discutii despre tradari?
D.D.: Nu si cred ca astea sunt facute de oameni care nu au minima cultura. Ei nu inteleg lucrurile. Vorbesc in termen de gasti. Ei nu inteleg ca un intelectual adevarat trebuie sa fie ghidat pe valori. Eu am lucrat si cu Miclea, intr-o mai mare masura, dar si cu Marga. Atata timp cat eu pot lucra cu niste oameni cat respectam valorile comune pe care noi le angajam. Evident cand nu mai respectam masura valorilor, atunci drumurile noastre se despart. Asta nu este o tradare. Pur si simplu avem alte interese, alte valori, alte optiuni. Nu am conceptul acesta de tradare, poate eu m-am simtit tradat uneori in diverse situatii’
Ce să aibă dl Nistorescu personal cu David? Nimic. Doar că lucrează cu materialul clientului, ce-i drept, rupt și cârpit pe alocuri, vai mama lui!
Nu-i primul articol in care Nistorescu îl atacă pe rectorul UBB, Daniel David. Ceva personal??
Persoana dintre ei semna cu identificativul MA. WTF is CG ?
Ce sa aiba cu el personal,nu-i destul ca il venereaza pe IAHVE ?
Vad cu parere de rau ca printre noi sunt inca multi Editat. Pentru ca numai niste Editat pot accepta ca acest specimen numit David este o valoare. Este un mediocru care balmajeste niste cuvinte si incurca notiuni. Daca astea sunt personajele pe care le promovam, va fi vai de noi. Imi pare bine ca domnul Nistorescu aminteste de un alt farseur, de profesir fost profesor de liceu, Vasile Dancu. Un gaunos.
Treziti-va citoyeni. Mai cititi si cate o carte domnilor modernisti.
Cum era funeriu asa este și Anita david asta.biserica se roagă pentru conducătorii tarii alta prostie . Trebuie sa fii antiroman ca să fii ministru.
johanuss este reformat si biserica ortodoxa se roagă pentru sănătatea lui.ciolos alt antiroman care a distrus pe unde a fost.clasa politica este vânzătoare de tara .psd pnl usr și udmr au îndatorat tara cu 200 de miliarde de euro.unde s~au dus acești bani nu știe nimeni?
@ Zambetul Sardonic si @ Hornbach- Orice traitoriu , nascut pe aceste meleaguri estecetatean roman.Ca o fi de etnie ….? Si avem -istoria trecuta si prezenta ne-o dovedeste- etnici mai iubitoriu de tara aceasta decit multi romani cu aere.Felul cum privesti si cum faci lucrurile iti dezvaluie caracterul . Caracter care nu are nici in clin si nici in mineca de apartenenta la un grup sau altul. „A fi om e lucru mare…… e orisicare!”PS @ Zambetul…Davi este figura biblica , daca asta intrebi. Cit despre asta…
Romania parazitata de capuse dependente de pprafuri. Santajati si santajabili. Toti. Presedintele ales al Romaniei este Domnul Calin Georgescu. Reluarea imediata a TURULUI 2!
Este romanul cu adesiune la cultura wolk, pe care Soros se straduie sa o implantese in Europa de est. La toti cei ce vor sa se implice li se creaza o Aura de mare om . Si la ego-ul romanesc sa se compare la America, tôt trece.
Din Satu Mare, de unde vine achademicianu’ mâncați-aș, au plecat mulți evrei în State de-au făcut cel mai mare grup de evrei la Jew York; Satmar Hasidic…Tot pe-acolo și-a făcut ucenicia David al nost’.
Proști am fi să credem că un agent s-a dus să stea la căpătâiul bolnavilor și nu la instructaj. Serviciile, cele ce contează nu cele de la vedere, au sedii și prin facultăți nu la adresele arhicunoscute trecute-n cartea e telefon.
Acest David nu are formația pe care o reclamă psihologia popoarelor. Nu a studiat istorie, economie, drept, sociologie. Nici medicină. Îi dă cu vorbe în vînt, care țin deocamdată la fraieri. Trei realizări zero. 1.A spus acum trei zile că este gata să candideze la președinția României. 2. ca ministru se vede că habar nu are și improvizează. 3. La UBB a dus instituția în jos – după ce rectorul Marga a urcat-o în primele 600 din lume (Shanghai), Daviduțul a scos-o din clasament, ducând-o undeva dincolo de 1500. În rest, gogoși.
Vorbarie goala!
La ce „buget” va primi Educatia in anul 2025 si in anii urmatori, dl Daniel David va face figuratie la Ministerul NEeducatiei, fix ca dna Ligia Deca!
Cu un „buget” pentru Educatie probabil SUB bugetele anilor anteriori(adica SUB 3% din PIB!) si asta va ramane doar pe hartie!
Adica, dl David, precum dl Bolojan vor dori sa se intoarca la Cluj, respectiv la Bihor!
Nu pare român
E român David ăsta?
E roman ca Ana Pauker,Silviu Brucan,Walter Roman,etc.,etc.E plin de romani dinastea in Romania…inca !
La prima vedere,individul după moaca pare a fi Editat. Ne explica ce e fericirea! Pentru unii să aibă un coaja de pâine iar pentru alții să facă plaja in Dubai! Succesuri popor roman! Nici nu știți ce pierdeți!
pare ca ceea ce face david are aplicare in „ingineria sociala” si nu urmareste de fapt binele omului.
la ăștia cu PENSII SPECIALE și SALARII NESIMȚITE.
Când văd că NOI, POPORUL ROMÂN, ne-am treZit…
Și votăm CĂLIN GEORGESCU PREȘEDINTE !
măR🎯g…
Cu o asemenea Editat in functia de rector, UBB se duce pe apa Somesului!
“NU ne e amestecat graiul noștru cu al vecinilor din prenpregiur”
Gelu Duminica il va vota fara rezerve pe distinsul profesor magna habilitatis cum laudaum.
Nu-i primul articol in care Nistorescu îl atacă pe rectorul UBB, Daniel David. Ceva personal??
„Pai cu ce difera A.D. fata de C.G.”
A.D. nu pupincureste criminalii legionari. A.D. a facut caz penal din asta, motiv pentru care toti legionarii criminali il urasc !
Penibilii, despre orice e vorba, ei o dau pe americani. Cu certitudine, inaintasii lor raportau totul la Stalin.
(2) si e simplu de explicat: diferenta dintre emotie si sentiment. emotia are intotdeauna declansator extern fiintei si fiintari tale. sentimentul este al tau in integralitate si vine din interiorul tau! sentimentul nu dureaza mai mult, trece prin tine, il simti si dispare. emotia in schimb are nevoie de poveste si o capata ca sa patrunda in creierul tau limbic pentru ca mintea ta o creeaza.
Pe acest psiholog smecher, aparent sofisticat, nu-l avantajeaza nici infatisarea, de adolescent dezorientat, si nici opera sa ilizibila, in cazul careia o forma cat mai incalcita de formulare are ca scop acoperirea lipsei de consistenta si utilitate stiintifica. O caracterizare potrivita ar trebui completata cu parerile unui fizionomist calificat.
Ce e de neînțeles în teoriile domnului Daniel David este cui folosește comparația dintre caracteristicile și calitățile românilor cu cele ale americanilor fiind vorba de două națiuni cu trecut îndepărtat, apropiat și prezent total diferit. Deschiderea mormântului lui Mircea cel Bătrân cel de la anul 1400 s-a văzut că era vestimentat ca un orice principe european din acea perioadă. La inceputul anilor 1600 G. Ureche scris “ne e mestecat graiul nostru cu al vecinilor de prenpregiur, măcar că de la Răm ne tragem, și cu a lor cuvinte ni-s mestecate.” Cine erau băștinașii Americii atunci? Românii de la Nistru pân la Tisa deși locuitori în zone diferite au nu numai limba și trăsături comune ci și religie și obiceiuri de viețuire și educație în familie comune. Americanii altfel remarcabili sunt cel mai mare un melaj de națiuni fiecare păstrând din cultura lui și gena lui uniți prin organizarea inovativă a muncii și visul American. Adică la fiecare pat în fapt alt om. Absolut stupide, mai ales inutile asemenea studii comparative pe diverse criterii psihologice. Sigur folositoare celui ce se promovează prin ele.
Pai cu ce difera A.D. fata de C.G. in zicerile lor „psihologice” ?
nu sint lucruri rele dar nici sa clarifice. am citit ce e mentionat cu rosu. este genul neutru care nu te duce nicaieri pentru ca nu te poate duce din punctul a in punctul b fara sa treaca prin cenzura sa. ceea ce intelege el este cauza acestui fapt. vorbesc strict din punctul meu de vedere. Aceasta este o afirmatie atit de hazardata…”Vreți să fiți fericiți? Noi, deja, prin sute de studii, avem rețeta.” nu exista reteta ci poate cel mult confuzii. reteta este definita in contextul cultural actual iar din punctul meu de vedere este extrem de precar si dominat de suferinta.
Facatura globalismului si neomarxismului care rastoarna valorile: albul devine negru, si negru alb, adevarul minciuna si minciuna adevar, care ne baga pe gat indivizi mediocri, oportunisti, agresivi, mincinosi, vicleni, fara respect…
Rasturnarea valorilor: nu poti compara un popor de 2000 de ani cu o adunatura din toata lumea …
Hei omul si-a gasit in final un goal in viata pe masura intelectului sau. Sa-l atace pe Calin Georgescu pentru as arata adeziune fierbinte la valorile globaliste. Demn de un ministru al invatamantului ca doar cu asta trebuie sa se ocupe!
Cine a votat PSD – PNL- UDMR? Voi, romanii! Si inca le-ati dat majoritatea. Asa ca, lasati galagia si platiti.
Pramatievici, pardon Patapievici redivivus ?Par croiti pe acelasi calapod psihologic. Zici ca-s frati germeni , pardon gemeni.Vorba Limbriceanului: ” Licheaua” sa traiasca.Si pare-se ca acel”Apel pentru lichele” a dat roade. Le vedem in frunte precum paduchii.Si n-au trecut decit 35 de ani, aproape o generatie. Inca o dovada ca viata bate filmul.
Ha, ha! Io, deși-s trecută di prima tinereță nu l-aș lăsa pi Dănel să-nghi care pân acas’ papornița cu 5 kg di picioci luati dân chiață! Cunoscătorii știu di ce…
Savantul. I.L. Caragiale. “Important bărbat – un bărbat serios. Membru în toate societăţile culturale naţionale şi internaţionale… Dacă nu e încă în Academie, are să fie. E un exemplar de lux în galeria moftangiilor români şi costă scump. Teorii nouă din cărţi vechi – invenţiuni pe cari străinii, vrăjmaşii Rromâniei, apucă de le fac mai-nainte – studii speciale – misiuni la staţiuni balneare – comisiuni şi delegaţiuni – conferenţe savante, un fel de pot-pourri de fapte diverse ştiinţifice. Este absolut indispensabil să întemeiem un institut pentru domesticirea, prăsirea şi educaţia licuricilor – lampyris resplendens – având misiunea de a studia un nou sistem de luminare a oraşelor regatului. …Câtă economie şi ce lumină ! strălucitoare, gratuită şi – ecologică! Când moftangiul e un imbecil, îi pasă de critică mai puţin decât îi pasă unui suveran african de opiniile presei europene…
pt Rasputin 7:02 :chiar este si avea alt nume la nastere !
Vlăstar al marelui sequoia al intelectualilor de azi, domnul H.R.Patapievici, acest domn academician Daniel David este fertilizat doar cu îngrășăminte americane. Naturale, firește, pentru că sunt sustenabile și salvează planeta.
Pai cu ce difera A.D. fata de C.G. in zicerile lor „psihologice” ? Cam cu NIMIC !
Era limpede ca lumina zilei că gubernul Johannis-Ciolacu 2, ca și cel de dinainte, aveau nevoie de un psiholog. Și nu orice psiholog desigur, ci de unul specializat în metodele moderne de urmărire
și supraveghere a „obiectivelor” și de verificare a itemilor. Nu știm dacă acum, avându-l și pe cel mai citat om din lume în componența sa, acest gubern, în frunte cu ăl din deal nu au nevoie și de vreun psihiatru de nivel globalist-proiepuroian dar vom afla cât de curând.
Cum e sa cenzurezi automat, fara avertizare, orice postare care contine cuvantul po.pu.la.tie ? Este de UBB Cluj !
Cum este sa faci un forum pe care sa se poata fura orice identitate pentru a se „compromite” oricine nu este cu voi ? Este de UBB Cluj ! Cum este cand se toarna intre ei cei de la UBB Cluj ? E bi-ne, e fa-in !
Numai când te uiti(în situația ca te poți uita) la mecla lui îți pui niște semne de intrebare ”Sub aspectul profilului cognitiv pentru sănătatea mintală”(citat din savant) a bipedului contorsionist de la UBB, amacademicianul-savant de renume mondial, dd(pare de etnie romă).
Ai vrut sa spui Iudeo-Roma-nez !
Cand te uiti la ochii lui se vede o tulburare profunda si constantă.afectat si neliniștit. O fi o deformatie profesională. Clar nepotrivit ca ministru.deci impus.
OK,asteptam si o recenzie a cartii lui cg.
Câți dintre noi am luat în serios spusele uzurpatorului werner ,atunci când a zis ,că „România este un stat eșuat”
Jale,cu „J”mare a venit peste Țară..
Daca nu se întâmplă ceva urgent ne descompunem..