Până aici a fost și cu Tecău!

Veste proastă pentru fanii români. Perechea Horia Tecău (19 ATP la dublu) – Jean Julien Rojer (20 ATP la dublu) a fost eliminată, vineri, de la Australian Open, românul și olandezul fiind învinși, cu scorul de 6(2)-7, 6-4, 4-6, de perechea formată din Max Purcell (88 ATP la dublu) și Luke Saville (82 ATP la dublu).

În primul set al întâlnirii, ambele perechi au făcut un joc perfect, ajungându-se astfel în tiebreak, unde Purcell și Saville s-au impus cu 7-2. În cel de-al doilea set al partidei, Tecău și Rojer au revenit, reușind un break la scorul de 1-1. Setul decisiv le-a revenit lui Max Purcell și lui Luke Saville, după ce Horia Tecău și Jean Julien Rojer au avut un serviciu pierdut la scorul de 4-5 la game-uri.

Și Raluca Olaru și Dalila Jakupovic au fost eliminate, vineri, din proba de dublu de la Australian Open, după ce au fost învinse, cu scorul de 7-5, 6-3, de Timea Babos și de Kristina Mladenovic.

Olaru și Jakupovic au început partida promițător, reușind un break în fața perechii formate din Timea Babos și Kristina Mladenovic. Babos și Mladenovic au revenit, egalând scorul partidei. Jakupovic și Olaru nu s-au lăsat mai prejos, reușind din nou un break. După ce perechile și-au împărțit câteva servicii, Timea Babos și Kristina Mladenovic au reușit două break-uri consecutive, câștigând primul set al partidei. Setul secund a fost mult mai echilibrat, dar Babos și Mladenovic au reușit să câștige un game pe serviciul adversarelor lor și au profitat de acest avantaj, câștigând partida după aproximativ o oră și 35 de minute de joc.