„Panzerele” germane au distrus Portugalia

Demonstraţie de fotbal a Germaniei. Cristiano Ronaldo, un anonim pe teren. Din nou erori de arbitraj. Top 8 all time World Cup. Germania – 100 de meciuri la mondiale.

Germania – Portugalia 4-0 (3-0)

Arena Fonte Nova din Salvador Bahia poartă ghinion echipelor din Peninsula Iberică. Aici Spania a pierdut cu 1-5, după ce a condus şi controla majoritatea timpului din prima repriză. Aici Portugalia a pierdut cu 0-4, deşi, în minutul 2, doar Dumnezeu a „decis” ca tabela de marcaj să nu arare 1-0 pentru lusitani. Nu ştim cum ar fi arătat meciul dacă pleca de la 1-0 pentru Portugalia. Ştim însă ce s-a întâmplat în următoarele 91 de minute. Am avut o echipă a Germaniei care a făcut o adevărată demonstraţie de fotbal, o echipă a Germaniei cum nu am mai văzut de foarte mulţi ani. O echipă în care principalul dispecer al lui Bayern Munchen, Bastian Schweinsteiger, jucător cu 102 selecţii, nu mai are loc în primul „11” şi nu intră nici din postura de rezervă.

Nu se poate spune despre adversar că a jucat slab. Deloc. În prima repriză, portughezii au fost şi ei foarte activi – de fapt, în prima repriză, nimeni nu s-a apărat, s-a jucat de la o poartă la alta, ca la handbal – şi au pus probleme germanilor. Portughezii au avut însă mai multe ghinioane. În primul rând, singurul lor jucător slab s-a numit… Cristiano Ronaldo. Adică exact cel de la care se aştepta să facă diferenţa. Nu ştim dacă CR7 a jucat nerefăcut după o accidentare mai veche. Al doilea ghinion, recidiva unei accidentări a lui Hugo Almeida, obligat să părăsească terenul în minutul 21. În sfârşit, este de comentat eliminarea directă a lui Pepe în minutul 34. Numai că atunci scorul era deja 2-0 pentru Germania şi când îi ai pe nemţi în faţă este greu să întorci un astfel de scor. De notat că germanii mai puteau marca de două sau trei ori, dar Götze a tratat cu superficialitate câteva faze clare de gol, în timp ce portughezii au avut şi ei ocazii bune, dar aici Neuer a făcut diferenţa, apărând excelent. Omologul său portughez, Rui Patricio, este „coautor” la golul 4 şi a manifestat foarte multă nesiguranţă. Am avut prima „triplă” la acest turneu final, Thomas Müller, şi din nou un penalty clar (pentru portughezi) neacordat de un arbitru care a ţinut să iasă el în evidenţă. Victoria germanilor este absolut meritată şi este cea mai categorică obţinută în faţa Portugaliei în cele 19 meciuri jucate până în prezent.

Casetă tehnică

Salvador (Bahia):
Arena Fonte Nova
Spectatori: 51.081
Arbitru: Milorad Mazic (Serbia)
Asistenţi: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (Serbia)
Al patrulea oficial: Alioun (Camerun)

Au înscris: 1-0 (min.12 – Müller, pen.), 2-0 (min.32 – Hummels), 3-0 (min.45+1 – Müller), 4-0 (min.78 – Müller)
Cartonaşe galbene: — J. Pereira
Cartonaşe roşii: – – Pepe

Germania: Neuer – J. Boateng, Hummels (min.73-Moustafi), Mertesacker, Höwedes – Lahm, Khedira – Özil (min.63-Schurrle), Kroos, Götze – Müller (min.82-Podolski)
Antrenor: Joachim Loew

Portugalia: Rui Patrício – J. Pereira, Pepe, B. Alves, Coentrão (min.65-A.Almeida) – Veloso (min.46-Rui Costa), Meireles, Moutinho – Nani, H. Almeida (min.28-Eder), Cristiano Ronaldo

Registrul erorilor de arbitraj

• sancţiunea împotriva lui Pepe era la graniţa dintre „galben” şi „roşu”
  • cotul în gură aplicat de Coentrão lui Ozil era clar de „roşu”
  • penalty neacordat Portugaliei de 0-3
  • lovitură de la 16 metri neacordată Germaniei la 4-0
  • neacordarea legii avantajului în două situaţii pentru Portugalia

Germania a jucat meciul 100 la mondiale

Reprezentativa Germaniei a jucat contra Portugaliei meciul cu numărul 100 la turneele finale ale campionatelor mondiale. 100 de meciuri va face şi Brazilia, pe 23 iunie, când va juca împotriva Camerunului. De menţionat că performanţa Germaniei este cu atât mai notabilă cu cât are la activ două turnee finale mai puţine decât Brazilia. Ţara gazdă a participat la toate turneele finale, în timp ce Germania nu a participat în 1930 şi în 1950. Germania are mai multe meciuri deşi a participat la mai puţine turnee finale decât Brazilia pentru că a ajuns în „Big Four” (minim calificare în semifinale) de 12 ori, faţă de Brazilia, care a ajuns de 10 ori. În plus, Germania a prins semifinalele la ediţii cu mai multe meciuri disputate.

România mai poate cădea 2 locuri în clasament

Până înaintea turneului final din 2006, România, cu 7 participări şi 29 de puncte din 21 de meciuri, ocupa locul 19 în clasamentul all time al campionatelor mondiale. În 2006, România a coborât pe locul 21, fiind întrecută de Portugalia şi Paraguay. După turneul final din 2010, „tricolorii” au mai căzut alte două locuri, Chile şi Elveţia trecând în faţă.

Acum, şi locul 23 este în pericol: SUA au 26 de puncte şi le sunt suficiente 4 puncte pentru a întrece România. La 6 puncte în spate este Croaţia, care dacă învinge Mexic şi Camerun ne depăşeşte.