Constituția României prevede la articolul 107 alineatul (4) că interimatul pentru membri Guvernului se aplică „pentru o perioadă de cel mult 45 de zile”, conform Edupedu, Ilie Bolojan a îndeplinit acest termen, astfel că perioada sa de șef al Educației a luat sfârșit.
Ioana Lazăr este secretara generală în ministerul Educației și este considerată foarte apropiată de fostul ministru liberal Sorin Cîmpeanu. Ioana Lazăr este de azi în fruntea învâțământului românesc, ca interimar. De numele noii conducătoare a Educației din România sunt legate mai multe controverse.
Protejata lui Cîmpeanu
Sorin Cîmpeanu a fost ministrul Educației în mai multe guverne. Acesta a condus oficial învățământul sub trei premieri diferiți: din decembrie 2014 în noiembrie 2015 în guvernul Ponta și din decembrie 2020 în septembrie 2022 în guvernele Cîțu și Ciucă.
Ioana Lazăr a fost mâna dreaptă a lui Cîmpeanu în timpul celei de-a doua perioade petrecute de acesta în fruntea educației. Prima acțiune făcută de Sorin Cîmpeanu la preluarea educației a fost să o numească prin detașare pe Ioana Lazăr drept secretar general. Lazăr a tot rămas cu delegație în interiorul ministerului: în ultimii șapte ani a avut 11 detașări provizorii pentru funcția de secretar general al ministrului Educației.
Interimariatul funcționarei a continuat și cu alți miniștri, ce-i drept tot liberali. După ce Sorin Cîmpeanu și-a prezentat demisia, după anumite suspiciuni de plagiat, Ligia Deca și Daniel David i-au prelungit amândoi delegarea în fruntea organigramei interne a ministerului.
Absolventă de „fabrică de diplome”
Conform CV-ului Ioanei Lazăr, aceasta și-a terminat licența în drept în 2002 la Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” din București. Cursurile, însă, le-a făcut la Universitatea „Spiru Haret” din Capitală. Universitatea este cunoscută ca ”fabrică de diplome” în urma scandalului lansat în 2009 de fostul ministru Ecaterina Andronescu, ce nu a mai recunoscut diplome obținute la distanță, la fără frecvență sau alte forme fără autorizație emise de această instituție.
Ulterior, noua șefă a Educației a făcut un master la SNSPA numit „Putere executivă și Administrație Publică”. În CV și-a notat și participarea în 2014 la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”.
În ministerul Educației a intrat pentru prima oară chiar la finalizarea licenței, în 2002, drept consilier juridic. A rămas în post un an, apoi a trecut pentru o perioadă la avocatură în mediul privat. S-a întors la MEC în 2005, unde a redevenit consilier juridic pentru încă patru ani.
Ioana Lazăr a devenit pentru prima oară secretar general al ministrului în 2011. Un an mai târziu era mutată însă la Agenția Națională de Integritate, unde a muncit până în 2018, când s-a transferat la Agenția Națională pentru Achiziții Publice. În 2019, s-a întors la MEC, prin delegare, situație în care încă se află.
Luptă în trei pentru MEC
Conform surselor Cotidianul, Bolojan are de ales între trei persoane pentru șefia educației. Mihai Dimian, rector la Universitatea din Suceava, Andreea Paul (Vass), economist și fost consilier în guvernele Boc și MRU și Elena Lotrean, membră a partidului lui Vlad Gheorghe.
Andreea Paul a vorbit în exclusivitate pentru Cotidianul despre viziunea ei pentru educație.
@ Bă cum le zice ,,lumea” la ăia care și-au făcut educația cu Ceaușescu, ,,mafioți” și ,,corupți” ?
Oamenii competenti,de buna credinta,onesti,nu vor,dar nici nu sunt primiti macar sa se apropie de ” gasca ” mafiotilor esuati,corupti.
Ministerul educației are nevoie de un profesionist care a activat în preuniversitar. Nu universitar, nu ong-ist.
Madam Dancila si sotul, cu licentele lor in inginerie obtinute in anii ’80, examen de admitere competitiv, 5 ani cursuri si seminarii obligatorii, 52 examene si colocvii, unele chiar foate greu de trecut din cauza exigentei foarte mari a unora dintre profesori, proiect final de specialitate evaluat de sefii de catedre, repartitie dupa media obtinuta – sint la capitolul ‘studii’ mult peste figurile acestea politice asa cum au fost ei.
sa implementeze…”genul” lui Bolojan si multele majuscule ale lui Grindeanu ca sa transformam scoala …in ….cu felinare rosii” ca doar nu s-au saturat de dosarele aluia putin decedat in detentie…pt ped…
are academia de politie si de informatii, este suficient. Cei cu Sorbona sa emigreze, Romania ii alunga.
Si va mai mirati ca avem 200 miliarde, datorie!?
La anul vom avea 300 si tot asa.
Dupa dec 89,Puterea Serviciilor Prosovietice a lovit si educatia,invatamantul,exact ce urau mai mult si mai mult, gradatii Lovilutiei!
Cu asemenea sefi, Invatamantul din Romania produce in special ESCORTE de lux sau de larga intrebuintare si mardeiasi la usa cluburilor deocheate.
Fabricile de diplome reprezina una din cauzele distrugerii si prabusirii tarii.
Misteaux! Din ce în ce mai…
Miste aux! Din ce în ce mai…
si nivelul moral al celor ajunsi fara coloana vertebrala la butoane cu una cartilaginoasa si ghiocel sa stea e dificil…