Peste 1700 de pasageri, izolați pe un vas de croazieră din cauza unui posibil focar de norovirus

Peste 1700 de pasageri ai unui vas de croazieră ancorat în Bordeux au fost izolați de autoritățile franceze din cauza unui posibil focar de norovirus.

Peste 1700 de pasageri, izolați pe un vas de croazieră din cauza unui posibil focar de norovirus

Peste 1700 de pasageri ai unui vas de croazieră ancorat în Bordeux au fost izolați de autoritățile franceze din cauza unui posibil focar de norovirus.

Până în prezent se știe că aproximativ 50 de cetățeni britanici și irlandezi prezintă simptome specifice, potrivit autorităților din Franța.

Nava, denumită „Ambition”, transportă 1233 de pasageri, britanici și irlandezi, și a ancorat marți în Bordeux. 50 dintre pasageri au prezentat simptome de gastroenterită, potrivit autorităților sanitare franceze, precizează The Guardian, citat de HotNews.

Focar de norovirus, pacient decedat

Datele arată că un pasager de 92 de ani a murit, în timpul croazierei. Reprezentanții operatorului vasului au explicat că pasagerul nu prezenta simptome de gastroenterită. Cauza decesului nu a fost încă stabilită.

Oficialii operatorului, Ambassador Cruise Line, au confirmat că sunt 48 de cazuri active de boală în rândul pasagerilor.

De asemenea, operatorul a precizat că autoritățile franceze de la țărm au instruit pasagerii și membrii echipajului să rămână la bord.

Nava a plecat din Belfast vineri și din Liverpool sâmbătă. Cifrele furnizate de operator au arătat o creștere a numărului de cazuri după îmbarcarea pasagerilor în Liverpool.

„Dorim să asigurăm oaspeții că tratăm cu maximă seriozitate orice caz de îmbolnăvire la bordul flotei noastre. Imediat după primele semnalări de îmbolnăvire, au fost puse în aplicare pe întreaga navă protocoale îmbunătățite de igienă și prevenire, în conformitate cu procedurile stabilite de sănătate publică” potrivit unui comunicat al companiei.

Potrivit aceluiași comunicat: „Măsurile cuprinzătoare de sănătate și siguranță introduse includ măsuri sporite de curățenie și dezinfectare în zonele publice, servicii asistate în anumite locuri de luat masa și îndrumări continue pentru oaspeți cu privire la igiena mâinilor, inclusiv spălarea regulată a mâinilor, utilizarea dezinfectanților pentru mâini și raportarea promptă a oricăror simptome către echipa medicală de la bord”.

Anchetă epidemiologică la bord

O amplă anchetă epidemiologică a fost efectuată la bordul vaporului Ambition de către autoritățile sanitare din Bordeaux.

 

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. E si asta o boala sa vrei sa stai saptamani in sir intr-un mamut unde te invarti intre o camera minuscula si niste restaurante iar cand iesi pe punte vezi doar oceanul. Ocazii multe sa te imbolnavesti fie de stomac fie o viroza si sa ajuti niste virusi sa se perfectioneze !

  2. Starea de sanatate al personalului si mai ales al celor care intra in contact cu hrana ,lasa de dorit pe aceste vapoare unde exista foarte multi turisti.Nu este asta singurul caz ,mai sunt si altele ,dar nu se comenteaza .Cine a avut ocazie sa isi petreaca maim multevzile pe aceste vapoare a vazut ca tot personalul este format din tot felul de nationalitati care vin din tari unde curatenia si higiena lasa de dorit .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.