Petrișor Peiu prezice „o majoritate fragilă” pentru un guvern Grindeanu: „AUR va avea o poziție de arbitru”

„Va reuși, pentru că lumea în clasa politică parlamentară, să spunem, este cam cu nervii la pământ. Toți caută o ieșire din această situație”.

De Alex Tudor - senior editor
Petrișor Peiu prezice „o majoritate fragilă” pentru un guvern Grindeanu: „AUR va avea o poziție de arbitru”

„Va reuși, pentru că lumea în clasa politică parlamentară, să spunem, este cam cu nervii la pământ. Toți caută o ieșire din această situație”.

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat la Digi24 că Sorin Grindeanu ar putea strânge „o majoritate parlamentară fragilă” în Parlament, dacă va fi desemnat premier de președintele Nicușor Dan. Astfel, Petrișor Peiu susține că executivul propus de PSD ar putea fi învestit.

„Va fi o majoritate fragilă și care va încerca să își proptească picioarele într-un teren alunecos, nămolos. Va reuși, pentru că lumea în clasa politică parlamentară, să spunem, este cam cu nervii la pământ. Toți caută o ieșire din această situație. Mă refer în primul rând la partidele din fosta Coaliție sau nu știu dacă mai e valabilă actuala Coaliție și sunt destul de dispuse la compromisuri”, a declarat Petrișor Peiu.

Acesta a mai adăugat că PSD „nu are cum să refuze” un acord cu partidele din fosta coaliție.

„Cred că PNL-ul mizează foarte mult pe prestația domnului Bolojan în Opoziție sau în semi-Opoziție, că va fi, înțeleg, un acord cu PSD-ul. PSD-ul, pe de altă parte, nu are cum să refuze o astfel de posibilitate, iar UDMR-ul ajunge iarăși într-o postură în care este arbitru și îi place să joace în această postură. USR-ul nu prea mai contează, dacă se înțeleg celelalte trei partide pe acordul acesta care este mult invocat, privind nu știu, urgențe sau legi importante”, a explicat Petrișor Peiu, la Digi24.

„Chiar dacă mulți cred că suntem un pui al PSD-ului sau un frate mai mic, nu suntem”

În ceea ce privește o posibilă susținere a AUR pentru guvernul Grindeanu, Petrișor Peiu a declarat că „AUR va avea o poziție de arbitru”.

„AUR, deocamdată a fost exclus de către domnul Grindeanu. Domnul Grindeanu a spus că va face o majoritate, o guvernare fără AUR, deci este clar că nu este chemat să își spună punctul de vedere aici și îl va spune probabil în Parlament, atunci când proiectele respective vor fi în poziția de a fi extrem de disputate, pentru că vor fi interese destul de diferite din partea partidelor care vor semna respectiva înțelegere.

Și cred că AUR va avea o poziție de arbitru în multe cazuri. Deci e o poziție prin care partidele, să zic, din fosta Coaliție, nu știu cum se numesc, gruparea aceea, vor zice uite, ținem AUR deoparte. Dar, nu știu dacă își fac neapărat bine. Adică nu știu dacă slăbesc poziția AUR prin ceea ce fac. Și atunci AUR de ce să întrerupă adversarul când greșește? E o poziție convenabilă”, a spus liderul senatorilor AUR.

Totodată, întrebat de ce PSD și AUR nu au prezentat un proiect comun președintelui, în contextul în care au colaborat pentru demiterea Bolojan, Petrișor Peiu a răspuns că „noi nu vrem să fim confundați cu PSD”.

„Noi suntem un alt partid și chiar dacă mulți cred că suntem un pui al PSD-ului sau un frate mai mic, nu suntem. Să ne uităm la motivele pe care le-au avut fiecare din cele două partide pentru acea moțiune de cenzură. Noi am spus că principala motivație este politica economică a guvernului Bolojan. Deci nu faptul că Bolojan are mai puțin păr decât restul politicienilor sau că are cravata albastră, nu asta era problema”, a declarat Petrișor Peiu.

„Era și o diferență de optică importantă, care funcționează în multe chestiuni de politică”

Acesta a mai adăugat că PSD și AUR au avut poziții diferite pe mai multe proiecte din Parlament.

„A fost o mare dezbatere pe listarea acțiunilor companiilor de stat. PSD zice așa: nu ar trebui să avem voie să listăm acțiunile companiilor de stat. Noi zicem următorul lucru: Da, de acord să nu listăm acțiunile deținute de stat la companii, dar să punem companiile cu capital majoritar de stat să facă majorare de capital, să vândă noi acțiuni către piața liberă astfel încât să capete bani.

Diferența esențială este că PSD-ul zice «nu vindem acțiuni», Guvernul Bolojan zicea «vindem acțiuni» și noi ziceam «nu, să vândă companiile acțiuni, nu statul, astfel încât statul își păstrează acțiunile». Sigur, își diminuează ponderea, dar banii pe noile acțiuni rămân la companii și se pot face proiectele despre care toată lumea zice că nu le facem, că n-avem bani. Deci era și o diferență de optică importantă, care funcționează în multe chestiuni de politică. Era greu de armonizat cele două poziții”, a precizat liderul senatorilor AUR.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.