Potrivit The Guardian, profesoara de Drept Clare McGlynn consideră că piesa arată o lipsă de grijă pentru sănătatea femeilor. Ea avertizează că strangularea sexuală poate cauza leziuni cerebrale grave. Specialistul critică organizatorii pentru promovarea acestui mesaj care normalizează o practică ce pune vieți în pericol.
„Piesa, dar și alegerea ei de către România pentru Eurovision și promovarea ei de către organizatori reprezintă o normalizare nesăbuită a unei practici periculoase. Este ca și cum s-ar juca iresponsabil cu viețile tinerelor femei. Dovezile medicale care apar în prezent arată că strangularea sexuală frecventă poate provoca leziuni cerebrale la femeile tinere”, a declarat Clare McGlynn.
Realitatea statistică și presiunea socială
Studiile recente arată că mai mulți tineri sub 35 de ani au încercat această practică fără să cunoască riscurile. Specialiștii spun că normalizarea prin muzică face ca femeilor să le fie tot mai greu să refuze astfel de gesturi.
„Ceea ce mă îngrijorează este că multe tinere nu vor să se implice în strangulare sau «choking», dar normalizarea acestei practici le face să simtă că trebuie să accepte, chiar dacă instinctul lor spune că nu este corect și, uneori, chiar dacă știu riscurile. Promovarea în acest mod face și mai dificil pentru tinere să refuze. Iar a nu refuza înseamnă să își pună în pericol sănătatea și viața. De ce pare că ne pasă atât de puțin de sănătatea și bunăstarea tinerelor femei?”, a adăugat Clare McGlynn.
Dar cine a zis ca ea a scris versurile? Mai crede cineva ca nu e totul. TOTUL, absolut aranjat la aceste asa-zise concursuri de Cantarea Globaliei?
Șoc Mi mi , te oftici că nu mai ești tinerică , aia e . Dar din toate literele alfabetului care le-ați inventat # L, M, G ,B , T , Q , unde scrie că e vorba de F emale și chiar daca-ar „F , e de la Iurovizion că la noi i se spune ”Ferma animăluțelor de prăsilă „pt. că din an în an de la FEMALA aia cu barbă , se tot împuiază . Și asta a pus niște condiții restrictive : Femala să nu aibă barba sură , ca ambasadorul bretanic , d-aia nu-ți convine .
S-o interzica, nu mi-ar parea rau. O piesa muzicala trebuie sa produca o emotie pozitiva, iar ac nu se incadreaza. Si costumatia horror! Asta-i muzica de azi.
Din nisip nu faci mancare
Nici din cuvertura ,fata mare
promovează o practică sexuală extrem de riscantă! Mai pudicilor, mai puritanilor, voi va violati minorii, va omorati lunar cate o nevasta, va dati cu parii in cap in mijlocul strazii dar va deranjaza o melodie rok? Ooo, rok, diavolul! Nu va place, bagati-va dopuri in urechi, ascultati manele!