Un raport Expert Forum arată că, în perioada 2024-2025, campion la categoria amendaților obscuri din politica românească este Partidul Sebeșul Verde, care a fost sancționat cu 150.000 de lei.
Suma este compusă din trei sancțiuni diferite, stabilite de un raport din noiembrie 2025. În acesta, este explicat faptul că Partidul Sebeșul Verde a încălcat mai multe dispoziții legale:
„Ca urmare a verificărilor efectuate asupra documentelor puse la dispoziția echipei de control s-a constatat că Partidul Sebeșul Verde:
- nu a transmis către Autoritatea Electorală Permanentă documentele solicitate prin Notificarea nr. 5.350 din 21.08.2025 în termen de 15 zile de la data primirii acesteia;
- nu a transmis către Autoritatea Electorală Permanentă, până la data de 30 aprilie 2024, Raportul detaliat al veniturilor și cheltuielilor realizate în anul 2023 și, până la data de 30 aprilie 2025, Raportul detaliat al veniturilor și cheltuielilor realizate în anul 2024;
- nu a transmis către Autoritatea Electorală Permanentă situațiile financiare anuale aferente perioadei controlate, în cel mult 15 zile de la înregistrarea la organul fiscal competent, respectiv până la data de 16.05.2024 și 16.05.2025.”
De altfel, neregulile găsite la Partidul Sebeșul Verde sunt în general valabile și pentru celelalte partide obscure. Principala sursă de sancțiuni pentru partidele mici este lipsa de cooperare cu AEP.
Partidul Sebeșul Verde, a cărui prescurtare coincide cu numele echipei de fotbal din Țările de Jos la care joacă Dennis Man, este un partid local. Formațiunea are sediul central în orașul Sebeș din județul Alba. Formațiunea politică s-a lansat în 2016 și se definea drept un partid al tinerilor ecologiști.
„Sebeșul are nevoie de o astfel de mișcare pentru promovarea şi sprijinirea iniţiativelor ecologice pentru cetăţenii din zona Sebeşului şi a judeţului Alba, apărarea drepturilor fundamentale la viaţă şi la un mediu curat, evidenţierea valorilor tradiţionale autohtone şi promovarea persoanelor tinere cu viziuni ecologiste în politică”, spunea atunci președintele formațiunii, Nicolae Matei, conform presei locale.
Partidul Rezist s-a născut talent și a murit speranță
Pe fondul mișcărilor de stradă generate de Ordonanța de Urgență 13, emisă de un guvern condus de actualul șef PSD Sorin Grindeanu, marca „#rezist” a devenit un nume tentant pentru un partid politic. În martie 2017, pe pagina de Facebook a companiei unui fost lider UNPR, Iulian Uță, apărea anunțul că fusese înregistrat Partidul Rezist.
Demersul, însă, s-a lovit de o problemă neașteptată: Partidul Rezist exista deja. Timișoreanul Petrică Folică înregistrase numele partidului, pe care l-a definit drept o formațiune reformistă de centru-dreapta. Atunci, Folică acuza că grupul din Argeş care intenţiona să deschidă Partidul Rezist avea intenții ascunse.
„În 3 martie 2017 am trimis documentele, autentificate notarial, la instanță, pentru a legaliza partidul. Cunosc foarte bine procedura și legea și dosarul este complet, nu văd de ce l-ar respinge instața. Teoretic, legal, am fost primul, respect condițiile impuse de lege și Tribunalul București ar trebui să accepte înființarea acestui partid. Din acest motiv cei de la Argeș nu s-au mai dus să înregistreze partidul. Deși îi așteptau toate televiziunile”, a declarat Petrică Folică, conform știripesurse.
În ciuda numelui care părea să-i garanteze succesul formațiunii, Partidul Rezist n-a ajuns niciodată relevant. De la scandalul pe marcă din 2017, Partidul Rezist reapare doar acum în atenția publică, printr-o amendă de 80.000 de lei pe care a încasat-o pentru faptul că nu a transmis date către AEP, cum ar fi raportul de venituri și cheltuieli sau situația financiară pentru anumiți ani.
Partidul Pirat din România este tatăl partidelor obscure din România
Partidul Pirat din România este inspirat de partidul cu același nume din Suedia, care a intrat o dată în istorie în Parlamentul European. Termenul de „pirat” vine de la conceptul de „piratare” a bunurilor digitale, acțiune ilegală în România. Principalul obiectiv al partidului era reformarea legilor de copyright în spațiul digital.
Fondarea partidului, în 2015, a creat o adevărată revoluție pentru spectrul politic din România. Fondatorii partidului au obținut la CCR o decizie prin care era declarată neconstituțională prevederea care obliga partidele ca la constituire să prezinte liste cu cel puţin 25.000 de membri fondatori, domiciliaţi în cel puţin 18 din judeţele ţării şi municipiul Bucureşti, dar nu mai puţin de 700 de persoane pentru fiecare dintre aceste judeţe şi municipiul Bucureşti, conform G4Media.
De atunci, pentru crearea unui partid sunt necesari doar trei membri. Schimbarea a dus la o creștere a numărului de partide înregistrate.
În prezent, Partidul Pirat din România a fost sancționat cu o amendă de 80.000 de lei pentru aceleași probleme pe care le-au avut și partidele prezentate mai sus.
Alte partide obscure cu amenzi mari:
- PARTIDUL ALTERNATIVA DE VEST 80.000 lei
- PARTIDUL LIGA INDEPENDENTĂ ROMÂNĂ 80.000 lei
- PARTIDUL MÂNDRI CĂ SUNTEM ARĂDENI 80.000 lei
- Partidul Liga Acțiunii Naționale (PLAN) 70.000 lei