Pentru un grup politic sunt necesari minimum 10 deputați, în timp ce la Senat sunt necesari șapte parlamentari. Prin excluderea verbală a liderului de grup al POT, Răzvan Chiriță, de către Anamaria Gavrilă, grupul a rămas în 13 oameni. Cu toate acestea, pe site-ul Camerei grupul are în continuare 14 oameni, dar partidul e în pragul unei sciziuni, opt fiind pe picior de plecare, după cum a scris Cotidianul.
Pe de altă parte, la Senat POT a rămas fără grup de la dizolvarea sa la finalul lunii mai. În schimb, partidul condus de Diana Iovanovici-Șoșoacă s-a confruntat și el cu plecări și nu mai există la Snat. „Puciștii” SOS s-au regrupat în grupul PACE cu alți nemulțumiți.
În schuimb, la Camera Deputaților SOS mai are o rezervă de cinci oameni până la momentul în care ar putea să rămână fără grup parlamentar la Camera.
În istoria parlamentarismului postdecembrist, din 1990 până în prezent, niciodată o formațiune nou intrată în Camera Deputaților sau Senat nu s-a dezintegrat în mai puțin de jumătate de an. Au mai fost partide-surpriză intrate în Parlament, care au rămas în cele din urmă fără grupuri parlamentare.
PAC dădea tonul în anii 90
Singura formațiune care a mai cunoscut o dizolvare la nivel de grup parlamentar încă din prima sesiune a fost Partidul Alianța Civică (PAC). Pe 29 iunie 1993 era consemnată „încetarea activității” grupului la Camera Deputaților.
Pe de altă parte, la 1 septembrie 1993 e desființat Grupul parlamentar de orientare civic-liberală de la Senat. Partidul Poporului Dan Diaconescu, surpriza politică de la legislativele din decembrie 2012. La Camera Deputaților a rămas fără grup oficial pe 3 februarie 2014. Apoi, au găsit o formulă și s-au strâns în grupul parlamentar Democra Popular până în septembrie 2015, care s-a transformat până în decembrie 2015 în grupul parlamentar Național Democrat.
La Senat, PP-DD a rămas fără grup parlamentar pe 3 februarie 2014. Apoi unii au activat fie ca neafiliați, fie s-au alăturat UNPR-ului condus de Gabriel Oprea, cel care era și vicepremier și ministru de Interne, până la plecarea Guvernului Ponta acasă. Se întâmpla în noiembrie 2015.
Semnal pentru ratarea Parlamentului
Soarta partidelor rămase fără grupuri parlamentare este similară în România postdecembristă. Cine a rămas fără grup parlamentar a ratat și obținerea de noi mandate în următorul legislativ.
PAC nu a mai prins locuri în 1996, PP-DD nu a mai reușit să candideze în 2016, iar în 2020, ALDE a ratat Parlamentul, deși a candidat. În prezent, la nivel de parlament, POT și SOS fac mai degrabă figurație, puterea aleșilor din aceste partide fiind mai degrabă simbolică.
Asta se vrea a fi o veste minunata? O fi pentru neomarxisti, vestea rea pentru ei e ca cei plecati, cu exceptia „cartitelor”, raman suveranisti si vor bantui somnul tradatorilor.
SOS, POT si altele ca ele sunt partide de circumstantza, construite pe baza specularii stupiditatii din masa turmei mioritice.
E un aspect îmbucurător ! Dar , dacă mai iau cu ei și parlamentarii de la USR , PSD , PNL și UDMR … și să se ducă unde a înțărcat mutu iapa , e un dram de speranță pentru romăni . Asta nu înseamnă că AUR e ocolit de speranțele noastre . Cine mai rămîne ? Are cine .
Dezintegrarea POT e la fel ca votul intr-un singur tur de scrutin la locale. Singurul lucru care conteaza e menținerea raporturilor de putere existente! Adică stabilitatea. Ca de aia a intrat POT in Parlament. Ca sa se se dizolve in alte partide si s-apara alte majorități parlamentare cu efect nul pentru marea majoritate a celor care au votat. Un alt partid ,,suveranist” apărut din spuma marii a fost Pro Romania al Carlanului, cu membrii care intraseră in Parlament pe listele altor partide.
curios cine este in spatele acestui partid si mai ales cum a promovat asa membrii. Asa o fi si cel din spatele cortinei?
Ambele sunt partide formate de nisite esk.roace, prin specularea unui moment cand s-au gasit destui iresponsabili care sa adere la imbe. cilitatile lor. Cu timpul, pacalitii si-au dat seama ca au gresit si si-au luat catrafusele.
Aceeasi situatie, dar de mai mare amploare, este si succesul de moment al dlui Calin Georgescu.
cum ati vrea sa fie daca are 6-7% si este suficient sa plece unul doi si deja se ”pierd”…DD a avut 15%m deci mai mult decat dublu si Fenechiu a devenit ca un adevarat om PNL-ist sau PD-L-ist dupa caz…bucurati-va ca un partid mic nu rezista…asta este, constiinta e o pasare rara nu o gasesti in Parlament…
Un partid supravietuieste doar daca are ce beneficii materiale sa ofere clientilor politici care alcatuiesc asa zis-ul partid!Adica un ciolan consistent! Doar citiva politicieni dedicati si consecventi in tot parlamentul!Avem ceea ce suntem!
Le uram succes la dezintegrare. Nu e nevoie de alte „gunoaie” in politica. Avem suficiente si in politica asa zisa „PRO….. a tot ce-i bun”….dar meschin.
Mistra de jagardele care s-au agățat de suveranitatea țării și de noțiunea de suveran/suveranist crezând că poate prosti cetățenii, în fapt, e doar familia ei de mincinoși îmbuibați care se vor la funcții înalte pentru binele lor. Sper, da!, sper sa dispară aceste infecții cu minciuni.