Prețul energiei. De ce are România cel mai scump curent electric raportat la puterea de cumpărare

În decembrie 2025, Bucureștiul a ocupat prima poziție din 33 de capitale europene în clasamentul prețului energiei electrice raportat la puterea de cumpărare (PPS).

De Alina Manolache - Redactor-șef
Prețul energiei. De ce are România cel mai scump curent electric raportat la puterea de cumpărare

În decembrie 2025, Bucureștiul a ocupat prima poziție din 33 de capitale europene în clasamentul prețului energiei electrice raportat la puterea de cumpărare (PPS).

O știre de zilele trecute ne-a amintit de ce a ajuns viața în România să fie atât de scumpă. Energia stă la baza multora dintre produsele pe care le consumăm. Iar prețul ei influențează prețul vieții în destul de mare măsură. De ceva vreme, întreaga țară consumă energie la unele dintre cele mai ridicate prețuri din Europa. Iar dacă ne raportăm la puterea de cumpărare, atunci România ajunge lejer pe primul loc.

Prețul energiei electrice în București este de patru ori mai mare decât în Budapesta, raportat la puterea de cumpărare, scria Profit.ro, la începutul săptămânii.

Nivelul mediu în UE este de 27,73 PPS. În București, comparativ, prețul energiei este de 46,68 PPS.

Cel mai mare preț al energiei:

  • București: 46,68
  • Praga: 42,35
  • Varșovia: 35,44

Cel mai mic preț al energiei:

  • Valletta: 13,54;
  • Budapesta: 13,19;
  • Oslo: 10,53;

prețul energiei

Prețul energiei, mare în toată țara

Și în iulie, Asociația Energia Inteligentă anunța că România avea cel mai mare preț al energiei raportat la puterea de cumpărare din Europa.

„Deși România este puțin dependentă din punct de vedere energetic , având resurse proprii de gaze naturale, hidroenergie și un mix echilibrat de surse (inclusiv nuclear și regenerabile), prețurile energiei electrice sunt ridicate comparativ cu nivelul de venituri al populației”, spuneau la vremea respectivă reprezentanții asociației care urmărește zilnic situația din domeniu.

prețul energiei

În acest context, l-am întrebat pe președintele Asociației Energia Inteligentă cum se explică prețul energiei din România. De ce mereu pe primul loc?

Puterea mică de cumpărare, taxele și comoditatea – factorii care cresc prețul energiei

„În primul rând, noi avem o putere de cumpărare foarte coborâtă, raportat la alte țări din Uniunea Europeană sau chiar din lume. Atunci, da, puterea de cumpărare mică face ca energia raportată la această putere de cumpărare să devină un indicator important”, susține Dumitru Chisăliță.

Acesta spune că, dacă nu ne raportăm la puterea de cumpărare, România e pe locurile opt, nouă la nivel european ca preț al energiei. Dar dacă luăm în considerare acest parametru, lucrurile se schimbă. Motivele sunt diverse.

Cauza internă care determină cel mai mare preț la energie este fiscalitatea din România. Discutăm de TVA, discutăm de accize, discutăm de diverse taxe care sunt la vedere sau nu sunt la vedere. Toată această fiscalitate face ca prețul energiei electrice să fie mare.”

Prețul energiei electrice este determinat și de comoditate.

„O altă cauză internă este determinată de faptul că românii, în general, refuză să schimbe furnizorii. Ce înseamnă asta? Înseamnă că ei sunt de dinainte citiți de furnizori ca acceptă și prețuri ale energiei mai mari.”

Studiu: Doar 2% dintre români sunt dispuși să facă eforturi pentru a schimba furnizorul de energie

Dumitru Chisăliță invocă un studiu care arată reticența românilor de a schimba furnizorul ca să obțină un preț al energiei mai bun.

„O statistică făcută de INSCOP în octombrie 2025 arată că 27% dintre români nu și-ar schimba nici în ruptul capului furnizorul. 67% l-ar schimba doar dacă vine furnizorul la ei acasă și îi roagă. Și abia 2% au această intenție. Au aplicat sau vor să aplice pentru schimbarea furnizorului.”

Mai sunt și cauze externe. Situația s-a schimbat din 2022 încoace, după ce Rusia a atacat Ucraina.

Ucraina era principalul furnizor de energie electrică foarte, foarte ieftină din regiune. În 2022, piața ucraineană a picat. Ceea ce a pus o presiune foarte mare pe cerere. Cererea mare a crescut prețul energiei.”

Dumitru Chisăliță: Prețul gazelor, mai mare din cauza plafonării

În prezent, prețul energiei electrice în zona de sud-est a Europei este cu până la 20-21 de euro pe megawatt mai mare decât în zona vestică. 

O altă cauză este determinată de blocajul care există pe zona Austria-Slovacia. Asta înseamnă că prețurile mici care există în zona central-vest europeană Prețurile mici din zona central-vest europeană nu pot să ajungă și în zona noastră din cauza acestor limite tehnice care există pe granița austro-slovacă. Austria și Slovacia nu au interconectare cu Ungaria.”

Cât despre prețul gazelor, Dumitru Chisăliță spune că plafonarea este o politică extrem de păguboasă. „Discutăm de prețuri care sunt undeva cu până la 20 de euro pe megawatt mai mari decât în restul Europei din cauza acestei politic.”

Asociația Energia Inteligentă atrage atenția că, după liberalizare, dacă aceasta se va produce de la 1 aprilie 2026, costurile vor crește considerabil.

  • Plăți mai mari pentru un apartament cu 2 camere de: 150 – 1500 lei/an
  • Plăți mai mari pentru o casă de: 300 – 3000 lei/an

Ofertele apărute pe pagina ANRE pentru 1 aprilie 2026 arată prețuri între 0,32 și 0,41 lei/kWh cu TVA inclus:

preț gaze
Sursa: Asociația Energia Inteligentă

Schema de plafonare a prețului gazelor ar putea fi prelungită

„Nu este certă eliminarea plafonării, dar nici nu o putem lungi foarte mult, pentru că noi avem o procedură de infringement, deci noi încălcăm o directivă europeană cu această formulă de plafonare şi nu mai avem foarte mult timp, e vorba doar de nivel de luni în care am mai putea să facem o anumită formulă tranzitorie”, a spus premierul Ilie Bolojan, potrivit news.ro.

Guvernul analizează „care sunt simulările legate de piaţa de gaz, care sunt posibilele efecte şi care ar fi efectele în zona inflaţionistă”.

 

CITEȘTE ȘI

Noile preţuri la gaze pentru 2026. Facturile ar putea creşte şi de 10 ori

Distribuie articolul pe:

31 comentarii

  1. Trebuie să vă uitați pe Cartea de Identitate CE AVEȚI SCRIS CU CELE MAI MARI LITERE!!!!???
    Și veți primi răspunsul tuturor întrebărilor referitor la:taxe,impozite,energie,gaze,corupție.etc

  2. Din 2020 suntem net importatori de electricitate , dar cel mai grav tot de atunci – odată cu scăderea dramatică , din cauza prețurilor , a consumului industrial , ponderea consumului neprodiuctiv a depășit consumul pt. producția de bunuri , adică ENERGIA NU MAI CAPĂTĂ VALOARE ADĂUGATĂ – ACEASTA E O CARACTERISTICĂ DEFINITORIE A LUMII A TREIA ! Cănd din cei 12000 MW din Renel , casnicul peprezenta 25 % = 3000 MW , aceiași ca și azi , ceilalți 9000 PRODUCEAU BUNURI- DE ACEEA PREȚUL ERA CEL MAI MIC DIN EUROPA . ACUM ÎN PRODUCȚIE NU SE MAI ÎNGLOBEAZĂ NICI 2000 Mw și aceia în parte din import , cum să se mai susțină un preț rezonabil . Și asta pt. că produsele nu mai sunt competitive cu acest preț al energiei . MAI ADĂUGAȚI LIVRĂRILE DIN HIDRO ȘI NUCLEAR ÎN rep. moldova și ucruina – PE CAIET – CINE LE ACHITĂ ?

  3. Explicatia este simpla: au venit capitalistii si au scos „specula” din Codul Penal ! Apoi au venit com.unistii si au zis: plafonam, adica platim din bugetul cules de la toti, indiferent daca sunt consumatori sau nu (com.unism mai com.unist decat cea.usismul). Ma mir ca Bas n-a facut asa cu plata bauturii in carciumi, ca si acolo sunt consumatori. Acum a venit neom.arxistul Bolo Jean si a zis: platiti pana va da sangele pe nas si va vindeti proprietatile sa va achitati datoriile (kibutzaraie de-a lui Gyurico, cel aflat deja in formol, ca utilajul lui Terente). Ce faceti acum, vine Calin si SSimion sa spuna ca platiti la ei de 8x mai mult, ca la Stoica-Caritas ? Sau aduceti o dictatura militar-legio sa conduca printr-o lege martiala, tzac-pack si prostul cade mort, definitiv ? La Grindeanu si la Peiu sa nu va ganditi, FALIMENT GRECESC scrie pe ei, astia mint de a inghetat Dunarea la Cazane. Nasol, e misto rau !

  4. -Ce este și ce fel este „energia „și la ce ne folosește ea ? Că doar n-o să-l întrebați pe Burdujel sau pe Popeye OMW care au făcut CHISĂLIȚĂ S.E.N . , de am ajuns NET IMPORTATORI din net exportatori sau pe Ivan Turbină eolianul cu faculta de tumbe politice la bază , securoilor cluuuujeni , sau pe CHISEAUA FRECȚIE DIANA , care vine cu #maiDANezii ei la PALTIN cu grăbire să-l „secăm dintr-o secare de capete seci „ Acum măcar să-l fi întrebat pe don . Pedro Romanu care o ia-n tărbacă , mai rău ca pe „fetili de la APACA „ (cel puțin alea erau „lăptoase „, pe cănd DAIANA e ECO stearpă mai ales la „bibilică ) . Dar au ei ”reziștii „la ICONOMIE și MEDIU ? AU . Nu e voie de nici o hidro/ termocentrală , doar „solare și mori de vînt , care după voia „Ursulii de sus , cănd ea apare – SOARELE RĂSARE -cănd? ghicește ea mai bine , decăt mama Omida Mafteiescu de la Anne M( alte „frecții inutile). Și așa s-au dus pe apa ARGEȘULUI la vale , KILOWAȚII , au rămas KILOWACII MAIDANEZI .

  5. Pai puterea de cumparare este micsorat constant si programat de guvern prin neindexarea pensiilor si salariilor. Apoi intervine capitalismul salbatic mioritic cu lacomia furnizorilor de bunuri si servicii. Preturi mari cu acordul interesat al celor are ar trebuie sa aiba ca prioritate bunstarea propriilor cetateni si nu finantarea diferitelor „proiecte” straine a prietenilor „prietenilor” din UE.
    Citesc in presa straina ca guvernul ceh a gasit banii trimisi ucranilor de fostul guvern, bani ascunsi in bugetul ceh. La noi cum o fi, ca ne-a spus Iohannis ca e secret, ne spun si actualii.
    Nu am nicio speranta de la cei care ne conduc si ptr care nu situatia financiara a romanilor este prioritara ci sa fie multumiti sefii lor de la Bruxelles.

  6. Chisalita ne spune ca nu avem culoar de vinterconectare cu energia ieftina din vest. Avem o palnie in Austria Slovacia care permite doar energia scumpa din vest. Grozav, si palnia permite vanzarea energiei romanesti de surplus doar ieftin. Grozav, Ecnomic si profitabil. Pam- pam!

  7. bună!
    ce furnizor de energie?
    niste speculanti ( cu excepția celor care sunt si producatori ) cu complicitatea guvernului si lentoatea si conformarea parlamentului ! O CORUPTIE SI O TRĂDARE A POPORULUI ROMÂN!
    STAT MAFIOT! STAT EȘUAT!

  8. Pentru-ca Romanistan e raiul speculantilor, furnizori, perfizi, escroci, hoți în cârdășie cu statul.

  9. Mereu explicatii peste explicatii dar nicio actiune. Oare cand vom avea si noi conducatori care sa tina cu Romania/Romanii, iar nu cu strainii???

  10. Lui Chisăliță dacă i se mai taie o palmă din fustă i se vede și inteligensu și pistolu. De altfel numele agenției spune tot. Măi deștptule, s-a scumpit curentul că s-a scumpit curentul? De ce Hidroelectrica, ce are costuri de producție de 4-5 bani pe KW,ni-l vinde, că-i și furnizor nu numai producător, cu 1,30 lei?

  11. CEEA ce a postat RUMBURAK este perfect adevarat!
    Vreau sa mai adaug urmatorul aspect: Nu este normal ca gazul metan exploatat din Romania sa fie trecut la fixarea pretului prin bursa de la Viena! Este o excrocherie a statului prin care se urmareste cresterea artificiala a pretului! Sa aiba politicienii ce sa sparga! RUSINE!!!

  12. Ungurii au ei pretu de 6 ori mai mic ca noi, dar nu pot sa se bata in piept cu caramida ca au ajutat ucraina.

  13. „golirea” a ministrului Buzoianu care are ca scop cresterea pretului prin cumpararea din exterior si in acelasi timp falimentarea Hidroelctricei pt ca avea contracte la un anumit pret si nemai producand suficient va cumpara la preturi mari si va vinde la pret mic, a salvat-o odat Ponta si cel ce a avut-o in insolventa, dar de actiunea ”-” de acum nu o va mai salva nimeni, va fi vanduta pe nimic de niste…”-” de tara…

  14. Romania a favorizat de la nivel presedintului Iohannis baietii din energie numindu-l pe Virgil Popoescu demolatorul sistemului energetic, fenomen continuat de Burduja si Buzoianu de la Mediu care a golit lacuile de acumulare adancind deficitul de energie. Sa ”retehnologizezi” o cetrala de la Iernut de la 650 MW la 450 si sa nu o finalizezi de 6 sau 8 ani, sa tii inchise in degradare CTE Chiscani de 650MW si Fantanele, iar altele mai mici de 45 MW sa dispara pt ca a fost dat combinatul la fier vechi, otel de inalta calitate, platina si altele cata bogatia a fost furata in acesti 36 de ani de niste ”van” tura lume sau duti…
    in loc sa de CTE-uri ne ”jucam” de a cercetarea cu un proiect anulat in SUA pt ca-i foarte costisitor. Pt o tara bogata, dar rentabil pt una din lumea a III a adusa la sapa de lemn de niste…dupa ce a fost pe locul IV in utilaj petrolier, porumb, flota…

  15. aberatii de genul „doar 2% dintre români sunt dispuși să facă eforturi pentru a schimba furnizorul de energie” ar trebui sa nu mai apara, pebntru ca aici nu e ca la piata unde daca nu-ti plac rosiile de la o taraba, mergi la alta si in orice caz preturile la energie la toti baietii destepti sunt cam la acelasi nivel deci nu merita efortul

  16. Intrebare inutila
    Ptr ca Romania are si cei mai multi speculanti in acest domeniu -,,baietii destepti”.
    Sunt destepti din cauza ca legile noastre le permit sa fie speculantii intermediari, fara sa contribuie cu nimic.
    In primul rand greseala cea mare a fost ca energia electrica nu trebuia privatizata.
    Uitati-va pe o factura de electicitate si o sa vedeti cum curentul electric trece prin cate 11 maini, care fiecare mai mai adauga ceva la pretul kWh rromanesc.
    ESTE INCA UNA DIN BINEFACERILE IEPOCII DE AUR CAPITAlISTE.

  17. De prosti ce suntem, de aia este scumpă energia. Avem principii ieșim în stradă pentru ca usere vrea sa puna mana pe justitie, dar… când sunt ucise în 35 de femei de să-ți, foști soți sau concubini nu zicem nimic, când un pusti de 13 ani ucide premeditat un alt pusti de 15 ani stam cuminți, când un criminal primește permisie si iese închisoare nu zicem nimic. Suntem fără nerv ăștia care ne conduc știu ce au în subordine și ne călăresc.

  18. Lozinca cu relansarea economică e praf in ochii proștilor. Cine sa relanseze economia? Șmecherii care investesc doar în restaurante, hoteluri, amanet, stadioane în pantă, parcuri prin păduri, pavele prin păduri, șanțuri și podețe? Producție fizică,ziro! Relansarea economică presupune atragerea unor „investitori strategici” care sa reinvestească profitul în țară nu să-l transfere afara! Din moment ce investitorilor străini le este frica de „democrația” originala din Romania, nu vin! Banii împrumutați prin programul „SAFE” sunt pentru Franța și Germania. Europa își asigură securitate pe banii fraierilor din România. Din moment ce Romania nici șuruburi nu mai produce,despre ce relansare economică vorbim?

    1. Cred ca mai bine te intitulai Boulneeducat! Romania produce masini. vapoare, trenuri, tramvaie, locomotive , cutii de viteze , 20% din PIB este data de industrie, , IT da 7& din PIB, suntem cei mai mari exportatori de cereale din UE la grau, porumb, orz, anul tercut. Exporturile au ajuns la 100 miliarde euro anul trecut, comparativ cu 2010 cand erau 20 miliarde euro, ianainte de 89 nu se trecea de 15 miliarde de doloari!

    2. @all – nu.lua de bune toate statisticile! Majoritatea exporturilor sunt facute de multinationale straine, care nu investesc in tara profitul ci il instraineaza prin smecherii fiscale, dar datele apar la PIB-ul tarii sa se mire fraierii! In realitate strainii controleaza 80-85 %din economie si tot atat din exporturi. La noi ajung doar firimituri iar asta simtim pe pielea noastra! Cu exceptia Dedeman si inca vreo 10 companii mari, totul este al strainilor. Dupa tine, Dacia este fabrica romaneasca, nu?!

  19. Dar de ce la noi benzina este mai scumpă decât în Austria ,care este cheală în resurse ,raportat cu noi ca țară și unde ar trebuii să fie mult mai ieftin combustibilul, ăsta trebuie să fie preocupările lui Nicușor ,că de aia îl huiduie lumea ,că nu se simte reprezentată băh

    1. Austria are resurse, Diego! Numai că resursele Austriei se află-n România. N-ai văzut ce mândru este tânărul inginer român plecat dintr-un sat din Gorj(parcă) să scoată sute de mii de mc de gaz pentru OMV? Nu te uiți la tv? Păi vezi…

  20. E bine sa fi la cheremul străinilor cu energia, gazul și combustibilul. Nu va strofocati , ca acum nu va fi niciodată mai ieftin.

  21. Guvernul se prevalează de „indicațiili prețioase” de Bruxelles de câte ori face vreo porcărie, cum e aia cu traderii.Nu pregeta o secundă să ne pună-n cârcă paraziți între noi și centralele făcute de noi cu cârca.Dacă nu le iese, mai vând câte una la turci, tătari și alți”investitori” care promit modernizări, le taie la fier vechi și pleacă.Cu așa „genii” la conducere și nisipul ar fi scump în Sahara.

  22. Cea mai mare scumpire este cauzata de “furnizori”, adica de intrrmediarii care nu adauga nimic altceva decat crestere de pret. Hidroelectrica isi vinde singura energia si de aceea e mai ieftina, ca in cazul ei nu a intervenit nici un “furnizor”. QED

    1. ca a fost pusa pe butuci si va fi falimentata pt ca are contracte si daca doua baraje sunt golite nu vor mai produce energie si o va cumpara de la baietii destepti la pret urias si o va vinde la pret mic conform contracutului asta a fost politica de golire si de neumplere a lor…falimentarea hidro de guvernul Romaniei pt a fi privatizata ca ”nerentabila” dupa ce in timpul lui Ponta a fost salvata…

  23. Taxele pe carbon aplivate energiei ieftine (pe baza de carbune) au scumpit-o, ca sa nu mai concureze energia solara si eoliana deja scumpa prin natura ei.

    1. Bravos tăticule, deci vântul și lumina solară sunt mai scumpe decât cărbunele.
      Țările nordice deja au peste 50% din consum din energie regenerabilă și au cea mai ieftină energie. Dar au început investițiile acum 25-30 de ani.
      Chinezii or fi nebuni că învestesc masiv în energie regenerabilă (cam 60% din investiții la nivel mondial).
      La Mintia se producea pe cărbune de două ori mai scump decât prețul pieței.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.