***
Conducerea PSD va stabili luni, 23 martie, calendarul referendumului intern anunțat de Sorin Grindeanu. Surse din interiorul PSD spun că acesta va avea loc după sărbătorile pascale.
Liderii PSD au ședință luni, de la ora 10:00. Urmează să pună la punct toți pașii necesari consultării interne, care este creionată pe două direcții: fără Ilie Bolojan la Palatul Victoria și fără USR la guvernare. Rezultatul, deși este mai mult o formalitate, trebuie să dea impresia de consultare reală.
În paralel, Sorin Grindeanu va avea joi discuții la Bruxelles cu socialiștii europeni și europarlamentarii PSD. De săptămâna viitoare, urmează să aibă întâlniri regionale cu principalele filiale din țară.
Totul în perspectiva referendumului intern la care vor participa aproximativ 5.000 de social-democrați și care va avea loc spre finalul lunii aprilie, susțin surse politice din interiorul partidului.
„O să facem acea consultare internă. După ce vor vota membrii PSD, am să vă spun cum stăm”, a explicat vineri, președintele PSD, după adoptarea bugetului în Parlament.
Întrebat și dacă sunt în continuare destule motive pentru înlăturarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria, Grindeanu a răspuns „da”. Șeful PSD a mai adăugat că exclude un guvern minoritar, dar și o alianță cu AUR.
Planul prin care PSD vrea să scape de Bolojan
PSD a conceput deja o strategie de a-l debarca pe Ilie Bolojan. Inflexibilitatea premierului îi enervează cel mai tare pe social-democrați, spun surse politice.
Planul de mazilire a lui Bolojan este ținut la secret, departe chiar și de ochii nucleului dur al conducerii. Surse politice spun că acces la el, pe lângă Sorin Grindeanu, au doar doi oameni din conducerea PSD: Claudiu Manda și Marian Neacșu. „Planul este extrem de ermetic”, spune un social-democrat de la vârful conducerii.
„Oala acoperită nu dă praful în ea. Când știu mai mulți de doi, deja de la trei … părtași la un plan politic și să-și țină și gura, e fantastic”, adaugă sursa citată.
Planul ar fi conceput în fieful social-democrat din Dolj. „Olguța și Olguțu”, indică o altă sursă consultată de Cotidianul. De altfel, Claudiu Manda este principalul sfetnic al lui Grindeanu, adaugă una dintre sursele citate.
Patru scenarii în Kiseleff
Planul PSD ia în calcul mai multe scenarii. Primul merge pe varianta în care premierul Ilie Bolojan își va da demisia odată ce PSD îi va retrage sprijinul politic. În acest scenariu, mingea ar fi aruncată în curtea PNL care are o ședință tot luni, de la ora 17.00. Tabăra mânată de Hubert Thuma, care conlucrează cu social-democrații, ar trebui să șuteze la poartă cu mingea pasată de PSD și să forțeze debarcarea lui Bolojan prin retragerea sprijinului PNL pentru actualul prim-ministru.
Al doilea scenariu este o moțiune de cenzură împotriva Guvernului. Social-democrații încă ezită cine ar trebui să depună această moțiune. Aici ar fi în discuție două variante: o moțiune proprie sau una depusă de AUR și votată de PSD.
O a treia variantă luată în calcul este o intervenție în forță a lui Nicușor Dan. Șeful statului i-ar pune pe masă premierului rezultatele referendumul intern al PSD și l-ar forța pe Bolojan să plece de bunăvoie din Guvern. La schimb, Nicușor Dan va primi sprijinul neclintit al PSD pentru propunerile la șefia serviciilor, dar și garanția că USR va rămâne la guvernare.
A patra variantă ar fi retragerea miniștrilor PSD din Guvern. PSD deține în cabinetul Bolojan nu mai puțin de șapte portofolii: Vicepremier, Muncă, Justiție, Energie, Sănătate, Agricultură și Transporturi.
anuntata de Grindeanu in PSD: de la Popa Soros la Alex Soros.
Hai gata, ca mi-am pierdut prea mult vremea cu voi !
– PSD baga doar zgomot la inaintare pt. electoratul naiv care nu s-a prins ca nu se mai intoarce niciodata social-democratia inapoi
– si ca tot ce se discuta e „Licurici cu masca /Ciuma-Rosie/” sau „Licurici cu masca /Voma-Portocalie-vopsita-Galbena-cu-vopsea-furata”
Multe succesuri, poate plecați și din Romania, n-ar fi deloc o pierdere pentru țară și popor, granițele nu sunt închise, vă trebuie doar puțin curaj s-o faceți și o sa fie o mare bucurie pe capul nostru mai ceva ca ceea cu mărirea pensiilor care din păcate nu va ieșit
Hotii hotilor PSD,recent refuzat cu flegme de AUR,face baloane de sapun in coalitie..daca se satura PNL si USR de circari,cred ca PSD ajunge la tomberon
Și cu REFERENDUM pe 20 aprilie și fără REFERENDUM, partidul PSD este pierdut in fața electoratului român, pentru DEZASTRUL economic și social în care a ajuns Romania de azi. Alegerile ANTICIPATE in toamna și debarcarea incompetenților Bolojan și Nicușor sunt singurele soluții de salvare pentru România.
YES–
Electoratul roman cunoaste dezastrul facut de PSD inca din perioada cand se numea FSN si totusi 35 de ani i-au votat cu ambele maini, iar ce speri dumneata ,nu se va intampla niciodata !
Decat un premier demis stie sa demita un alt premier !
Acest sistem de referendum, se pare ca a devenit pasaiunea tuturor partidelor politice in ultima perioada .Cum se mai spune ,cainii latra ,carava trece .Cam la fel sunt finalul acestor referendumuri ,care de fapt sunt un fel de pierdere de timp si circ, nimic mai mult.Crede cineva ca aceste referendumuri sunt facute ca sa si solutioneze problema ? Astea sunt facute doar asa ca sa arate poporului ca ei au activitate si se lupta pt. binele romanilor .
le va da si fostul saf Ciolacu, ceva dim miliardele alea…? Sa vedem si socialisti, care mai dau nu doar iau!
:))))buna gluma,sa traiasca media ca ne distreaza!
Chiar nu vedeti ca Grindeanu cu debarcarea lui Bolojan face exact ca Nicusor cu dovezile ptr anularea alegerilor? Marti decudem daca vom vota luni, luni ne ptegatim sa decidem daca votam saptamana viitoare… Su apoi facem referendum al carui rezultat il putem masllui cum ni-l cer papusarii care ne trag de sfori. Iar asa zisii formatori de opinie se fac ca nu baga de seama…
e cam franta linia asta dreapta…
Nu poți să spui că ce fack PeSeDeii nu e meritoriu: nu-l amărăsc pă Bolo’ ‘nainte dă Paști, cum ne-a amărît iel cu măririle dă taxe șî dă prețuri…
Io l-aș fi dat-afară pă Bolo’ ‘nainte dă Paști, ca să mearg’-acas’ să plîngă la ‘mă-sa în poale…
Ăștia de la pesede , deja trăiesc în altă lume ! Chiar și așa fac cel mai mult rău romănilor . Cel mai potrivit pentru ei e să se împrăștie oriunde și să se apuce de muncă cinstită . Acum o ard cu referendum în 20 aprilie . După Paște . Pînă acum , miorlăiau că după votarea bugetului , vor … . Cred că Grindeanu și echipa sa , speră că prosteala cu prelungirile , aplicată romănilor le diminuează responsabilitatea pentru nimicirea statului romăn .
va suna psd adunarea, va vedea ca toti pomanagii sunt in haur.
Propun referendum după Sf. Marie Mare! Adicătelea când românii cu „bani” sunt în vacanță in Malvine cu cursele Ciordis! Pardon, Maldive! Adio șorici Dubai!
Grindeanu e un fel de thuma,..n-are dinti sa muste,dar latra
grinda are o boala, amaNAREaaaaaaaaA
gogosi, pasarea motanului, sa Dea vina pe altii sa scoata castaNe din foc cu mainile celor ce l-au votat presedinte de nonactiune, proAMANARE, PLIMBATUL PSD CU BARCA PE USCAT
Să ne lase, pot să plece cât de repede doresc au nenorocit Romania începând cu mineriadele din anii ’90 cu al lor conducător ilicescu , numai leprele și puturoșii plâng PSD