Scandalul a pornit de la o postare publicată de Oana Gheorghiu despre proiectul unei noi centrale pe gaz care urma să fie construită la Craiova cu bani din PNRR. Potrivit vicepremierului interimar, România avea la dispoziție 162 de milioane de euro, fonduri europene nerambursabile, pentru modernizarea capacității energetice și înlocuirea instalațiilor vechi pe cărbune. Proiectul trebuia să reducă poluarea și să asigure o sursă mai stabilă pentru termoficarea orașului și pentru sistemul energetic național.
În mesajul său, Oana Gheorghiu susține că proiectul a fost blocat după anularea licitațiilor și după ce constructorii au refuzat să își mai asume lucrarea în condițiile stabilite de stat. În final, finanțarea europeană a fost pierdută, iar compania a intrat într-o spirală financiară tot mai gravă.
Vicepremierul interimar afirmă că datoriile Electrocentrale Craiova au crescut de la 250 de milioane de lei la aproape un miliard într-un singur an, iar pierderile companiei au ajuns la 433 de milioane de lei. Întregul declin este pus de Gheorghiu pe seama managementului politic instalat în 2024 și critică faptul că aceeași persoană care a condus societatea în perioada în care aceasta a acumulat datorii și a intrat în insolvență a fost numită ulterior administrator special.
„Sub managementul politic, compania s-a prăbușit financiar, a pierdut finanțarea europeană, a acumulat datorii uriașe și a ajuns în insolvență”, spune Gheorghiu.
Vicepremierul interimar a adus în discuție și problema certificatelor de emisii CO2, obligatorii pentru companiile care produc energie pe cărbune. Potrivit acesteia, Electrocentrale Craiova nu a cumpărat la timp certificatele necesare, iar statul român a primit o penalizare de aproape 596 de milioane de lei.
Ministerul Energiei: „Primăria Craiova nu conduce compania”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, spune că vicepremierul interimar ignoră structura reală a companiei și responsabilitățile administrative.
Bogdan Ivan a explicat că Electrocentrale Craiova este controlată de statul român, prin Ministerul Energiei, care deține peste 77% din acțiuni, în timp ce Fondul Proprietatea are aproximativ 21,5%. Potrivit ministrului, Primăria Craiova nu face parte din acționariat și nu poate decide asupra investițiilor, finanțărilor sau certificatelor CO2.
„Doamna Oana Gheorghiu confundă o postare pe Facebook cu realitatea juridică și administrativă a Electrocentrale Craiova”, a scris el.
Ministrul susține că principala problemă a proiectului din PNRR nu a fost dimensiunea investiției, ci întârzierile administrative și termenele foarte scurte impuse pentru implementare. În opinia sa, constructorii au refuzat proiectul pentru că statul nu a reușit să ofere un calendar realist.
„Când calendarul devine imposibil, constructorii nu vin să își asume riscuri pe care statul nu le-a calibrat corect.”
Bogdan Ivan a explicat și situația certificatelor CO2. Potrivit acestuia, compania a fost obligată în 2024 să împrumute aproape un milion de certificate pentru a putea continua activitatea, în condițiile în care nu avea aproximativ 70 de milioane de euro pentru achiziția lor.
Schimbul de replici dintre LOV și Bolojan
La începutul acestui an, conflictul a explodat într-un discurs agresiv de 12 minute susținut de Lia Olguța Vasilescu. Edilul Craiovei l-a acuzat pe premierul Ilie Bolojan de „habarnism solemn” și a afirmat că Guvernul a blocat intenționat suma de 350 de milioane de lei necesară pentru ca centrala să supraviețuiască.
„Păi dacă Bucureştiul a avut căldură şapte zile în şapte ani, de ce se supără Craiova?!”, a spus Olguța Vasilescu.
Primarul a absolvit de orice vină Consiliul de Administrație al Electrocentrale, explicând atunci că subfinanțarea cronică face imposibilă orice redresare.
„Fiindcă atunci când statul îţi cere anual să plăteşti 70 de milioane de euro şi nu te sprijină nici măcar cu 50 milioane lei ca să ai o soluţie de rezervă în caz de avarii la grupurile energetice, care au mai bine de 50 de ani vechime, ar putea să fie format şi din afacerişti de nivelul lui Elon Musk şi tot nu ar putea salva nimic”, a mai spus LOV.
consiliu de administratie a fost o pretina a doamnei Olguta. Pentru asta a plecat si inginerul sef, satul de atatia prosti, numiti politic!
Si acuma, Bolojan este de vina madam? Vezi cum arata Oradea si apoi sa mai vorbesti!
pierzi atatea sute de milioane, nu-i bai, ca le dati pe mos gerila pe sarma si le trece de frig!
Asta ati votat asta sa aveti, oltenii mei!
Daca si managementul societatii a fost la fel de competent ca dna Gheorghiu, se explica totul. Mai putin, aparent macar, implicarea Olgutei in dezastrul societatii statului.
Ai dreptate Nae, ăia din conducere și Consiliul de administrație sunt puși acolo pentru publicitate te pomenești.
Proiectele nu se fac la minister tăticule.
Nu are importanță faptul că Electrocentrale Craiova se află în bătătura Guvernului ! E excelentă această porție de deturnare a atenției , și ni se servește porția de umor ieftin cu actrița din povești numită Oana .