Război mafiei nisipului: S-a lansat „Inspectorul Balastierelor”

”Este genul de transparenţă în care credem şi genul de transparenţă care suntem convinşi că va băga destul de multă frică într-o industrie care a funcţionat ilegal”.

De L.V.
Război mafiei nisipului: S-a lansat „Inspectorul Balastierelor”

”Este genul de transparenţă în care credem şi genul de transparenţă care suntem convinşi că va băga destul de multă frică într-o industrie care a funcţionat ilegal”.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a prezentat marţi ”Inspectorul balastierelor”, o platformă care va fi pusă, începând de astăzi, la dispoziţia absolut tuturor românilor, ea arătând că vorbim de un fenomen infracţional care are din ce în ce mai multă atenţie din partea Ministerului. Ea a mai spus că în momentul de faţă sunt 6.216 perimetre autorizate, în ultimii 5 ani de zile şi 1.849 de perimetre active.

 

”Am crescut exponenţial numărul de controale, numărul de amenzi, numărul de avize care au fost suspendate, numărul de plângeri penale care au fost făcute.

Practic, în momentul de faţă vorbim de un fenomen infracţional care are din ce în ce mai multă atenţie din partea Ministerului mediului şi autorităţilor de control din subordine, pentru a fi gestionat.

Înţelegem foarte clar consecinţele nerespectării legislaţiei pe mediu, în această arie.

Nu mai întoarcem ochii, nu mai întoarcem capul. Avem şi măsuri concrete care vor fi puse în aplicare”, a declarat Diana Buzoianu.

Harta, disponibilă tuturor românilor

”Vorbim de o hartă în care au fost încărcate absolut toate avizele care astăzi există.

Sunt în momentul de faţă 6.216 perimetre autorizate, în ultimii 5 ani de zile.

În momentul de faţă sunt 1.849 de perimetre active.

Toate aceste autorizaţii vor putea să fie verificate de către orice persoană interesată.

Orice om care va vrea să vadă unde au fost realizate, unde au fost date avize, va putea intra pe această hartă disponibilă şi să vadă exact dacă au fost respectate perimetrele”, a precizat Diana Buzoianu.

Verificările nu vor  mai fi ”ascunse sub preș”

”Vom putea să ştim foarte clar care sunt situaţiile concrete, dacă orice om va putea să vadă dacă este o exploatare legală sau ilegală.

Evident, încurajăm absolut toţi românii să depună sesizări, în momentul în care vor găsi cu acest instrument zone care au fost exploatate ilegal.

Încurajăm absolut pe toată lumea să depună sesizări şi la ANAR şi la minister.

Eu sunt convinsă că acest instrument va fi folosit pentru a scoate în sfârşit un fenomen infracţional grav la nivel naţional”, a explicat ministrul.

Exploatările, la un click distanță

”Este genul de transparenţă în care credem şi genul de transparenţă care suntem convinşi că va băga destul de multă frică într-o industrie care a funcţionat ilegal.

Sigur, cei care şi-au respectat avizele, evident, este o industrie perfect legitimă.

Avem nevoie de balastiere, este absolut legitim să poată să fie folosite aceste instrumente.

Noi vorbim însă  mai departe de fenomenul operatorilor care nu şi-au obţinut avizele şi care au pus în pericol comunităţi întregi, limitând accesul la apă pentru comunităţi sau inclusiv distrugând diverse infrastructuri critice”, a sublliniat Diana Buzoianu.

Inspectorul balastierelor

Ea a mai afirmat că Inspectorul balastierelor este un instrument extraordinar de important.

”Când am ajuns la minister, mi se spunea că e totul gata, aproape să fie făcut.

În realitate, de fapt, eram minţiţi, pentru că, de fapt, radarul balastierelor cu totul nu cuprindea nişte funcţionalităţi absolut vitale.

Nu cuprindea măsurile de control, nu cuprindea măsurile de verificare între ce s-a autorizat şi ce a fost efectiv exploatat.

Practic, era un sistem în care puteau să fie încărcate nişte documente şi cam atât.

În realitate, noi aveam nevoie de o aplicaţie similară cu SUMAL sau cu Inspectorul pădurilor…

adică să poată să fie făcute verificări, operatorii să se înregistreze, să existe corelări între cifrele care au fost exploatate şi corelări între cifrele care au ajuns să fie efectiv puse pe piaţă, ca să poată să fie făcute verificări în baza acestor cifre.

Ulterior identificării acestei realităţi, că practic toate aceste funcţiuni de control fuseseră şterse cu totul din aplicaţie, am repornit şi am reînceput să adăugăm uşor-uşor funcţionalităţi”, a mai spus ea.

Aplicația, lansată peste trei luni

”Pentru această hartă am lucrat inclusiv alături de voluntari, cărora le mulţumim, alături de experţi şi alături de operatorii economici care au putut să ne ajute să introducem şi, evident, alături de ANAR, pentru a putea să introducem toate datele necesare, dar este doar o mică parte, de fapt, din aplicaţie.

Urmează în trei luni  să fie lansată şi aplicaţia care înregistrează efectiv trasabilitatea…

tot procesul de exploatare agregate şi absolut toate informaţiile care sunt trecute în avize să fie corelate.

Apoi,  cu ce se pune pe piaţă(…) să ne asigurăm că, într-adevăr, controalele vor fi făcute într-un mod absolut cât se poate de real”, a spus Buzoianu.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.