Republica Moldova. Familia prezidențială, acuzată de corupție

Partidul Acțiune și Solidaritate ar obține cele mai multe voturi dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Ates Research Group, relatează Radio România Chișinău. În același timp, președinta Maia Sandu rămâne politicianul în care cetățenii au cea mai mare încredere. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri […]

De Mihai Isac - Contributor
Republica Moldova. Familia prezidențială, acuzată de corupție

Partidul Acțiune și Solidaritate ar obține cele mai multe voturi dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Ates Research Group, relatează Radio România Chișinău. În același timp, președinta Maia Sandu rămâne politicianul în care cetățenii au cea mai mare încredere. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri […]

SONDAJ | PAS ar câștiga detașat dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare; Maia Sandu, politicianul în care cetățenii R. Moldova au cea mai mare încredere

Partidul Acțiune și Solidaritate ar obține cele mai multe voturi dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Ates Research Group, relatează Radio România Chișinău. În același timp, președinta Maia Sandu rămâne politicianul în care cetățenii au cea mai mare încredere.

Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, 33,6% dintre respondenți ar vota pentru PAS. Pe locul doi, la o distanță considerabilă, se plasează Partidul Socialiștilor, cu 9,4% care este  urmat de „Democrația Acasă” (7,0%). Celelalte partide ar obține sub pragul electoral de 5%.

Totodată, 29% din respondenți fie că nu știu cu cine să voteze, fie că nu ar vota niciun partid, fie au refuzat să răspundă.

Politicianul care se bucură de cea mai mare încredere este președinta Maia Sandu, cu un scor total de 37%. Ea este urmată de liderul socialiștilor, Igor Dodon, cu 12,6%. Liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, se bucură de încrederea a 9,7% din respondenți.

Sondajul a fost realizat la sfârșitul lunii mai – începutul lunii iunie, pe un eșantion reprezentativ de 1004 respondenți, și are, potrivit autorilor, o marjă de eroare de ±3%.

Ursula von der Leyen, după Summitul UE – R. Moldova: Încă 523 milioane de euro ar putea fi deblocate până la sfârșitul anului, dacă R. Moldova va implementa reformele asumate

Uniunea Europeană va debloca încă 523 milioane de euro pentru Republica Moldova până la sfârșitul anului, dacă autoritățile de la Chișinău vor finaliza reformele asumate, a anunțat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul Summitului UE–Republica Moldova de la Bruxelles. Bruxellesul a promis, totodată, un nou pachet de sprijin pentru securitate de 120 de milioane de euro, precum și fonduri suplimentare pentru combaterea atacurilor hibride și consolidarea infrastructurii de frontieră, transmite Radio Chișinău.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că deschiderea primului grup de capitole de negociere pentru aderarea la Uniunea Europeană reprezintă „o piatră de hotar importantă” pe parcursul european al Rep. Moldova. Oficialul european a apreciat reformele realizate de Chișinău în condiții dificile și a subliniat că Rep. Moldova a îndeplinit deja 93% dintre angajamentele prevăzute în Planul de Creștere al UE. Ursula von der Leyen a anunțat că Republica Moldova a beneficiat deja de 504 milioane de euro prin acest mecanism, iar alte 523 milioane de euro ar putea fi deblocate până la sfârșitul anului, dacă reformele vor fi finalizate. Totodată, Uniunea Europeană pregătește un nou pachet de sprijin pentru securitate în valoare de 120 de milioane de euro pentru anul 2026.

Moldova nu cere scurtături, intră pe ușa principală a UE

Republica Moldova cere UE un proces de integrare europeană bazat pe merit și se declară pregătită să câștige ”această cursă contra cronometru”. La Bruxelles, s-a desfășurat luni, 22 iunie 2026, cel de-al doilea summit UE – Moldova, dedicat aprofundării relațiilor cu UE și evaluării progreselor în procesul de aderare. Republica Moldova a fost reprezentată la reuniune de către președinta Maia Sandu.

S-a discutat despre banii pe care îi va primi Moldova și despre reformele pe care Chișinăul trebuie să le implementeze rapid în domenii precum justiția, securitatea și energia.

La conferința de presă susținută la finalul summitului, președintele Consiliului European, António Costa și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au lăudat din nou Republica Moldova pentru viteza cu care implementează reformele. Totuși, cei doi oficiali europeni au evitat să spună clar dacă vor fi sau nu deschise negocierile pe celelalte cinci clustere până la sfârșitul verii, așa cum anunțaseră anterior comisarul european pentru Extindere, Marta Kos.

António Costa și Ursula von der Leyen au spus că acest lucru se va întâmpla ”cât de curând posibil” și că totul depinde de viteza cu care se va mișca Chișinăul în negocierile pe primul capitol ”Valori fundamentale”.

Ministrul Sănătății, mesaj dur contra politicii fiscale propuse de Ministerul Finanțelor: „Această reformă va distruge sistemul medical”

Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a avertizat că reforma fiscală pentru 2027, care prevede majorarea TVA la medicamente, ar putea distruge sistemul medical din Republica Moldova. Declarația a fost făcută în ediția din 22 iunie a emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova. Ministrul a precizat că instituția a elaborat un aviz negativ de șapte pagini privind proiectul politicii fiscale, transmis Ministerului Finanțelor.

„Această reformă va distruge sistemul medical. Această reformă, practic, o să aducă la scumpire în lanț, inclusiv la scumpire a medicamentelor, a consumabililor. Spitalele nu o să facă față și avem riscuri foarte, foarte, foarte mari. Noi toate aceste zile am discutat și cu secretarii de stat și prin minister. Astăzi am fundamentat pe șapte foi un aviz și sigur că am dat un aviz negativ”, a declarat ministrul.

Acesta a explicat că sistemul de sănătate din Republica Moldova este unul vulnerabil, cu o populație îmbătrânită, bolnavă și fără venituri, și că majorarea TVA va afecta direct capacitatea de compensare a medicamentelor pentru pacienții cu patologii cronice.

„Sigur că da, o să fie scumpiri în lanț. O să ne trebuiască foarte mulți bani să acoperim aceste prețuri înalte. Noi nu vom avea puterea de cumpărare a medicamentelor, puterea de cumpărare a acestor consumabile, deci puterea de compensare a medicamentelor pentru cei cu patologii cronice vulnerabili,”, a avertizat ministrul.

Acesta a menționat că, în ultimii ani, salariile în sistemul medical au crescut constant, iar ministerul intenționează să continue această tendință, însă majorarea TVA ar pune în pericol și aceste planuri.

Expert: Reforma fiscală este necesară, scumpirile vor fi resimțite pe termen scurt

Noua politică fiscală propusă de Ministerul Finanțelor reflectă o abordare corectă și este necesară în contextul dezechilibrelor bugetare. Expertul economic Stas Madan confirmă că uniformizarea TVA poate genera „șocuri de tranziție” și creșteri de prețuri, însă susține că efectele vor fi resimțite doar pentru o perioadă scurtă de timp.

„Din punctul meu de vedere, abordarea economică din politica fiscală este una corectă. Problema este că vor fi anumite șocuri pe termen scurt, până această politică fiscală va intra în vigoare pe deplin și va produce acele efecte economice dorite”, a declarat expertul în cadrul emisiunii „Zi de Zi” de la Radio Moldova.

Reforma fiscală vine pe fondul unor constrângeri bugetare tot mai evidente, generate de mai mulți ani de dezechilibre și crize suprapuse.

„Republica Moldova se află în această situație pentru că în ultimii ani, cu tot amalgamul de crize care s-au suprapus, statul a cheltuit vizibil mai mult decât a încasat la buget. Am avut un buget cu un deficit mai mare și asta deja începe să se resimtă”, a explicat Stas Madan.

Republica Moldova marchează 36 de ani de suveranitate. Maia Sandu de la Bruxelles: „Să fim uniți”

Republica Moldova marchează astăzi 36 de ani de suveranitate. Într-un mesaj transmis de la Bruxelles, președinta Maia Sandu a făcut un apel la unitate către popor, îndemnând la muncă cu demnitate și curaj pentru realizarea dezideratului integrării europene, pe care l-a prezentat drept unica metodă de a asigura viitorul țării, relatează TV8.

„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat. Acest drum pe care suntem, drumul integrării europene, a început de la părinții și bunicii noștri, care pe 23 iunie 1990 au decis să se rupă de regimul sovietic.

Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră, iar astăzi regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligația să păstrăm, să păzim suveranitatea, independența, suveranitatea și pacea”, a declarat Maia Sandu.

Aderarea la UE, Transnistria, Găgăuzia și „planul B”. INTERVIU cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola

Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană intră într-o etapă decisivă, dar și tot mai complicată politic. După deschiderea oficială a negocierilor, Chișinăul trebuie să demonstreze că poate avansa pe baza propriilor reforme. Cum vede Bruxellesul parcursul european al Republicii Moldova, dacă Transnistria și Găgăuzia pot încetini aderarea la UE și ce înseamnă ideea unirii cu România ca „plan B”, redacția NewsMaker a întrebat-o pe președinta Parlamentului European, Roberta Metsola.

Moldova și Ucraina au fost tratate politic ca un pachet în procesul de aderare. În același timp, Ucraina trece prin momente extrem de dificile: războiul continuă, reformele interne trebuie făcute în condiții excepționale, iar relațiile cu unele state membre — de exemplu Ungaria, pe tema minorităților, sau Polonia, pe fondul tensiunilor legate de agricultură, istorie și memorie — arată cât de complicat poate deveni parcursul european.

Ministrul finanțelor: fără o colectare mai bună a taxelor, nu pot fi majorate salariile

Statul nu poate crește salariile și cheltuielile publice pe termen lung, dacă nu adună mai mulți bani la buget și dacă se bazează prea mult pe împrumuturi. Declarațiile au fost făcute de ministrul finanțelor, Andrian Gavriliță, la ședința Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective, transmite IPN.

Ministrul a explicat că problema apare din cauza dezechilibrului dintre cheltuielile și veniturile statului provenite din taxe și impozite. Potrivit lui, în ultimii ani, cheltuielile au crescut mai repede decât economia, mai ales din cauza ajutoarelor sociale și a altor plăți publice, iar acest lucru a pus presiune pe buget.

„Pe datorie, salarii nu putem să creștem. Asta înseamnă să transferăm povara pe umerii copiilor noștri. Nu putem continua să majorăm salariile fără să avem acoperire financiară”, a declarat Gavriliță.

Fumatul, interzis în mai multe spații publice; Ce amenzi riscă cei care încalcă legea

Din 24 iunie, în Republica Moldova intră în vigoare noi restricții privind consumul produselor din tutun și nicotină. Lista locurilor în care fumatul va fi interzis va fi extinsă. Noile prevederi se aplică atât țigărilor obișnuite, cât și țigaretelor electronice, produselor din tutun încălzit și altor dispozitive care emit aerosoli toxici, relatează jurnal.md.

Potrivit noilor reguli, fumatul va fi interzis pe terenurile de sport, în grădinile zoologice, în parcurile acvatice, pe teritoriile aferente piscinelor, pe plaje, în pasajele pietonale subterane, în stațiile de așteptare a transportului public și în zonele destinate îmbarcării și debarcării pasagerilor.

Legea stabilește mai clar și interdicțiile aplicabile în blocurile de apartamente. Consumul produselor de tutun și nicotină va fi interzis în scările blocurilor, pe coridoare, în cabinele ascensoarelor, în alte spații comune ale blocurilor și construcțiilor auxiliare, dar și pe balcoanele apartamentelor și căminelor.

Totodată, este precizat mai explicit și modul de aplicare a interdicției de a fuma în apropierea clădirilor publice. Fumatul și utilizarea produselor de vapat vor fi interzise la mai puțin de zece metri de intrările în instituții, iar distanța va fi calculată în linie dreaptă, indiferent dacă în zonă există garduri sau alte obstacole. Restricția se va aplica și în apropierea ferestrelor deschise și a sistemelor de ventilare.

Noile prevederi mai includ și interzicerea pliculețelor cu nicotină pentru uz oral, inclusiv a celor care conțin nicotină sintetică. În același timp, produsele electronice cu nicotină vor trebui să respecte cerințe mai stricte privind siguranța și informarea consumatorilor.

Firma generalului Bodorin, asociat lui Ilan Șor, rămâne cu licența suspendată

Organizația de pază Thor Security Group SRL, deținută de generalul Igor Bodorin, asociat cu Ilan Șor, rămâne cu licența de activitate suspendată după o decizie a Curții de Apel Centru, care a admis recursul Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP) și a menținut refuzul de prelungire a autorizației de funcționare.

Pe 9 septembrie 2025, INSP a emis o decizie privind suspendarea activității Thor Security Group SRL. Decizia a fost motivată de încălcarea legii care reglementează activității firmelor de pază și securitate.

Conform deciziei, Thor Security Group încalcă mai multe prevederi ale legii, în special cele cu privire la „contravenţii ce atentează la ordinea publică şi la securitatea publică”. Celelalte încălcări imputate companiei vizează aspecte tehnice care pot fi remediate. În decizia INSP se menționa că fondatorul și managerul actual al companiei, generalul Igor Bodorin, fost șef al Serviciului de Pază și Protecție de Stat (SPPS) între 2008 și 2013, figurează într-o listă emisă pe 25 ianuarie 2024 de Serviciul de Informații și Securitate (SIS).

Verișoara Maiei Sandu, angajată la Moldatsa fără concurs. Anastasia Taburceanu explică cum a obținut funcția

Anastasia Taburceanu, fosta comunicatoare a Nataliei Gavrilița, și verișoara șefei statului, este angajată la Întreprinderea de Stat „Moldatsa”, în calitate de comunicatoare. Ea a confirmat pentru ZdG că îndeplinește această funcție de un an și are un salariu de 25 700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru.

Informația a apărut în spațiul public după publicarea investigației ZdG, care a dezvăluit că Dumitru Vangheli, șeful „Moldatsa”, a inclus informații false în CV-ul cu care a câștigat funcția de conducere în 2025. Ulterior, acesta a fost suspendat din funcție în urma anchetei jurnalistice.

Întrebată despre modul în care a fost angajată, Taburceanu a declarat că pentru postul său nu a fost organizat concurs, deoarece procedurile instituției permit angajarea pe anumite funcții în baza experienței profesionale și a CV-ului. Ea a precizat că nu deține o funcție managerială și, prin urmare, nu este obligată să depună declarație de avere și interese personale.

„Lucrez pentru Moldatsa, e adevărat. Prestez servicii de comunicare pentru instituție. Lucrez cu Moldatsa de un an deja și sunt remunerată în baza contractului de angajare. Pentru această poziție nu a fost organizat concurs, deoarece procedurile instituite permit angajarea pe anumite funcții în baza CV-ului și a experienței profesionale relevante. Nu trebuie să depun o declarație de avere și integritate, pentru că nu sunt în funcție managerială. Sunt achitată în baza contractului. Salariul meu de funcție este de 25 700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru”, a declarat Taburceanu pentru ZdG.

 

 

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. Unde e acuzatia de coruptie?:)))
    De ce nu ma mir,nu va lecuiti de FSB-isti,sanchi ,cu pasaport romanesc

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.