🔴 „Nu renunțăm la proteste.” Forța Fermierilor: Guvernul refuză să prelungească licențierea importului de cereale și oleaginoase din Ucraina, iar consecințele devastatoare se văd deja
Agricultorii anunță că nu vor renunța la proteste, așa cum s-a vehiculat în spațiul public, relatează Unimedia. „Protestele se pot amplifica și repeta la o scară mai mare. Motivul principal este că Guvernul a refuzat să prelungească licențierea importului de cereale și oleaginoase din Ucraina, decizie greșită, ale cărei consecințe devastatoare se văd deja. Fermierii moldoveni nu renunță la lupta pentru drepturile lor”, se menționează într-un mesaj remis de Asociația Forța Fermierilor.
În interviurile acordate recent, am menționat că au fost inițiate câteva acțiuni cu privire la soluționarea a DOUĂ din cele TREI revendicări înaintate la protestul preventiv din 10 decembrie 2025. Prima acțiune se referă la Legea moratoriului la executările silite, care în forma ei inițială publicată este una ineficientă și nu cunoaștem care va fi textul legii finale votate de parlament.
A doua acțiune ține de câteva discuții cu privire la instrumente financiare din partea statului pentru respectarea angajamentelor financiare pe care le are față de fermieri, dar și pentru îmbunătățirea cadrului legal gestionat de BNM asupra creditării sectorului agricol.
Aceste acțiuni nu anulează în sine eventualitatea unor proteste, care se pot amplifica și repeta la o scară mai mare. Motivul principal este că Guvernul a refuzat să prelungească licențierea importului de cereale și oleaginoase din Ucraina, decizie greșită ale cărei consecințe devastatoare se văd deja. Doar din ziua de ieri și până astăzi, prețul de achiziție la porumb a scăzut cu 40-50 bani per kilogram. Efectul final al acestei decizii catastrofale se va vedea pe deplin după Anul Nou.
🔴 „Unica noastră speranță este Trump”: Costiuc și Furtună fac apel către SUA să apere libertatea de exprimare în Moldova
Liderii Partidului Democrația Acasă (PDA) și Partidului „Moldova Mare” au făcut apeluri publice către administrația Statelor Unite pentru protejarea libertății de exprimare în Republica Moldova, relatează Newsmaker.md. Vasile Costiuc a solicitat Departamentului de Stat și secretarului de stat Marco Rubio să investigheze presupuse restricții aplicate mass-mediei și mediului online de către autoritățile moldovene, în timp ce Victoria Furtună a criticat sancțiunile europene impuse asupra sa, pe care le consideră o măsură motivată politic și o încălcare a dreptului la exprimare.
Într-un mesaj video difuzat pe 24 decembrie, Costiuc a declarat că, în ultimii ani, în Republica Moldova ar avea loc „derapaje grave de la standardele democratice”, invocând închiderea unor televiziuni, presiuni asupra mass-mediei și cenzurarea spațiului online. Potrivit acestuia, astfel de acțiuni ar contribui la „degradarea democrației” și ar afecta relația Chișinăului cu principalul partener strategic al țării – Statele Unite ale Americii.
🔴 Vicepremier moldovean, la RFI:”Avem susținerea celor 27 de state membre UE, inclusiv a Ungariei, de a deschide oficial negocierile de aderare”
”Republica Moldova are susținerea tuturor celor 27 de state membre UE, inclusiv a Ungariei, de a deschide oficial negocierile de aderare. R.Moldova a înregistrat cel mai mare progres comparativ cu alte state candidate, în ultimele 12 luni. Statele membre, împreună cu Ucraina, urmează să găsească o soluție pentru a debloca aspectul politic pentru țara vecină, iar pentru R.Moldova asta înseamnă că ne focusăm acum pe negocierile tehnice”, declară în interviul Moldova Zoom la RFI România, vicepremiera pentru integrare europeană a R.Moldova, Cristina Gherasimov.
”Deschiderea negocierilor tehnice pentru Republica Moldova înseamnă undă verde ca să continuăm reformele pe care ni le-am asumat în agenda noastră europeană pentru a pregăti țara pentru aderare, în așa fel încât Comisia să poată să ne monitorizeze și să ne evalueze dacă suntem suficient de pregătiți pentru a trece la următoarea etapă, care deja ar însemna închiderea negocierilor de aderare pentru țara noastră. Acest pas este o noutate bună pe sfârșit de an, pentru că înseamnă că instituțiile statului nu bat pasul pe loc, ci continuă să lucreze la reformele necesare pentru a armoniza legislația națională cu cea europeană, în așa fel ca să economisim din timpul necesar pentru a pregăti țara de aderare”, susține Cristina Gherasimov, șefa Biroului de integrare europeană de la Chișinău.
Primele trei grupuri de capitole de negociere legate de valori fundamentale, piața internă și politica externă au fost deschise pe 15 decembrie, la nivel tehnic. R.Moldova urmează să deschidă celelalte trei grupuri de capitole rămase, precizează oficialul moldovean.
🔴 Malul drept revine la energia electrică de la MGRES? Răspunsul ministrului Energiei
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, respinge scenariul ca Republica Moldova să revină la achiziționarea energiei electrice de la Centrala Termoelectrică Moldovenescă (Moldgres) în condițiile prețurilor actuale de pe piața gazelor, logisticii actuale de asigurare cu combustibil a regiunii transnistrene și ale eficienței procesului de producere a energiei electrice la centrala respectivă. Oficialul consideră toți acești factori determină un preț mare al electricității, ceea ce face centrala necompetitivă. Precizările au fost făcute pentru TVR Moldova.
„Din ce gaz ar produce MGRES energie electrică? Volumele curente zilnice le ajung doar pentru producția consumului intern. (…) Prețul gazelor plus costurile de producție, transport etc. face ca această energie să fie mult mai scumpă decât cea de pe piața din România”, a declarat Dorin Junghietu.
Anterior, experții asociației neguvernamentale Watchdog au semnalat în cadrul unei analize că din cauza unor lacune din legislaţie Republica Moldova riscă să ajungă din nou în situația să cumpere electricitate de la Centala Termoelectrică Moldovenească.
🔴 Noua Lege a cetățeniei a intrat în vigoare: programarea devine obligatorie, iar solicitanții trebuie să cunoască limba română
Noua Lege a cetățeniei R. Moldova a intrat în vigoare. Începând de astăzi, 24 decembrie 2025, toate cererile pentru prestarea serviciilor în materie de cetățenie vor fi recepționate exclusiv în baza unei programări prealabile, efectuate online, informează Agenția Servicii Publice (ASP), citat de ziar.md.
Programarea se face pe site-ul ASP, în compartimentul „Programarea la servicii”, domeniul „Acte de identitate”, serviciul „În materie de cetățenie”. Depunerea cererilor va fi posibilă doar în centrele multifuncționale din municipiul Chișinău – Buiucani, Rîșcani, Ciocana, Botanica și Centru.
Cererile depuse până la data intrării în vigoare a noilor prevederi vor fi examinate conform procedurii anterioare, stabilite de actele normative valabile până la acest moment.
Potrivit ASP, noua lege elimină posibilitatea depunerii cererilor prin intermediari sau prin procură, măsura fiind menită să combată schemele de corupție. Astfel, solicitarea cetățeniei va putea fi făcută doar personal, la subdiviziunile Agenției Servicii Publice sau la misiunile diplomatice și oficiile consulare, în funcție de domiciliu sau locul aflării solicitantului. În cazul copiilor și al persoanelor aflate sub ocrotire judiciară, cererea va fi depusă de reprezentantul legal.
Totodată, noile reglementări întăresc controlul asupra procesului de acordare a cetățeniei. Solicitanții vor trebui să demonstreze cunoașterea limbii române și a Constituției R. Moldova, iar verificările vor fi riguroase.
🔴 Expert: Alegerile din Autonomia Găgăuză vor oferi Rusiei pretext pentru a relansa tacticile de destabilizare a R. Moldova și a bloca parcursul european
Anul 2025 se încheie pentru Republica Moldova sub semnul unei stabilități politice, iar economia dă semne de revigorare, în timp ce scrutinul din regiunea găgăuză ar putea determina Moscova să fragmenteze din nou coeziunile sociale, relatează Moldova 1. Experții mai anticipează că dosarul transnistrean și blocajele din Uniunea Europeană (UE) vor rămâne principalele provocări pentru anul 2026. Bilanțurile au fost făcute în emisiunea ÎN CONTEXT, de la Moldova 1.
Analistul politic specializat în spațiul Mării Negre, Mihai Isac constată că Republica Moldova a reușit să transforme presiunea fără precedent a Rusiei într-o validare a drumului european, însă nu e finalul ofensivei hibride.
„Anul trecut am avut alegeri prezidențiale, am avut referendumul constituțional pentru integrare europeană. Nu putem separa alegerile parlamentare de exercițiile anterioare. Am văzut o ofensivă multiplă a Federației Ruse să cumpere electoratul din Republica Moldova. Într-o majoritate covârșitoare, de 70%, a votat pentru partide care sunt pro-europene. Pe 28 septembrie a fost o victorie a Uniunii Europene, nu este o victorie a unui singur partid. Este important ca în perioada următoare să învățăm lecțiile anului 2024 și 2025 și să ne ocupăm serios de corupția electorală”, a mai declarat acesta.
🔴 Însoțitoarea patriarhului: de mai bine de 50 de ani, Kirill este însoțit de soția sa civilă secretă. Biserica Ortodoxă interzice căsătoria monahilor
Mai bine de 50 de ani, conducătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, patriarhul Kirill, numele mirean – Vladimir Gundeaev, este însoțit de o femeie care locuiește în apartamentul său și care, potrivit datelor serviciului de frontieră, călătorește împreună cu patriarhul în deplasările sale în străinătate. Propagandistul Vladimir Soloviov a numit-o verișoară de gradul al treilea a ierarhului, însă, după cum a constatat Agenția „Proekt”, acest lucru nu este adevărat. Femeia respectivă deține, de asemenea, o parte din bunurile sale. Cu alte cuvinte, ea îndeplinește toate funcțiile pe care, de regulă, le îndeplinesc soțiile civile. Aceste relații, interzise de canoanele ortodoxe, durează de mai multe decenii.
Într-o zi posomorâtă, dar caldă, de 5 februarie 2019, la Baku a aterizat un luxos Airbus A318-112 Elite, o aeronavă civilă de mari dimensiuni, adaptată pentru transportul pasagerilor VIP. Avioane din această clasă sunt folosite de funcționari înalți sau de persoane foarte bogate, însă atunci la bord nu se afla, cel puțin formal, nici una, nici cealaltă categorie. Pasagerul purta o rasă lungă neagră, simbol al renunțării la bunurile pământești. Chiar și în Azerbaidjan, unde religia predominantă este islamul, oricine l-ar fi întâlnit pe acest pasager neobișnuit l-ar fi recunoscut, fără îndoială, drept patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse (BOR), Kirill, numele său laic fiind Vladimir Gundeaev. În urma lui Kirill, din avionul de afaceri a coborât o femeie.
🔴 Krasnoselski: „Cetățenii regiunii transnistrene nu au fost întrebați despre reintegrare sau aderarea la Uniunea Europeană”
Așa-zisul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a declarat într-un interviu că locuitorii regiunii transnistrene trebuie întrebați și consultați cu privire la procesele de reintegrare sau la opțiunea de integrare europeană. Acesta a subliniat că astfel de decizii nu pot fi luate fără acordul populației din stânga Nistrului, relatează ZDG.md.
„Cetățenii regiunii transinstrene nu au fost întrebați despre reintegrare sau aderarea la Uniunea Europeană, deși ar trebui. Pe teritoriul transnistrean, trăiește poporul transnistrean, un popor multinațional transnistrean și poporul trebuie întrebat, pentru că ei singuri își decid viitorul”, a declarat așa-numitul lider, Vadim Krasnoselski.
În același timp, întrebat despre relațiile cu Rusia și „speculațiile” că regiunea transnistreană vă rămâne fără ajutorul Rusiei, Krasnoselski a spus că este „manipulare și un „fals”.
Luni, 15 decembrie, Krasnoselski a anunțat, în cadrul unei ședințe, introducerea stării de urgență în regiune din cauza întârzierilor în efectuarea plăților pentru livrările de gaz. Astfel, mai multe întreprinderi industriale mari din regiune și-au suspendat activitatea „până la o dispoziție oficială”.
Povesti spuse de ziaristii care cauta din ori ce sa faca un subiect ca sa il poata transforma intr-un articol de ziar .
La cat mint ăștia de peste Prut, nu mă miră nimic în ceea ce apare prin presă. Oricum, nu mă interesează viața secretă și nu numai pe mine, viața secretă sau personala celor din afara României.
ati ajunsa sa va plecati la barfele elvetienilor catolici dornici sa mai ”zguduie” o biserica dupa ce Europa occidentala a trecut in parte la religii protestante si este in ison cu noii veniti de alte religii orientale este bine…Dar uitati-va la preotii/cardinalii pedo si cei ce au mai mult decat o menajera, avand copii si cerand schimbarea dogmei si legalizarea casatoriilor…
Costumul lui Kiril spune totul.
Simbolul peştelui pe frunte şi pe piept dar şi… epoleţii stilizaţi..
Tanti Arabela asa este simbolistica la ei si la alti ortodocsi care-l pretuiesc pe Iisus, daca ai alte preferinte foarte bine, nu te judeca nimeni asa ca nu-ti face griji pt altii…
Nu mă surprinde deloc atitudinea lui kiril blestemul! Sunt sigur că fiind în doliu, a venit cu un Mercedes ultimul răcnet. Precis negru!Sau Audi S8, un BMW M7 sau un Maseratti Quattroporte. Toate se fac si pe negru.Acesti zei incoronați, cu sclipitoare coroane aurii si straie orbitoare, atunci cand coboara din turnurile lor de fildeş printre noi muritorii, in carăle lor de foc, oare nu aud toate aceste lucruri, nu asculta ce spun oamenii, nu citesc aceste comentarii?
Pt alterarea democratiei sa-i multumeasca sorosistei Maia. Este experta.
Pá i nu i ca la occidentul colectiv cu partenera!!!..
Familia rusă.In toată frumusețea ei.Acest (editat) kitul,nu este cel care aghezmuia tancurile rusnaci?
Moldova nu e tara! Nu are o economie proprie! Nu are ce căuta în UE! Sunt un poligon de experimente sociale făcute de globaliștii lui Macron!
astia par pe ”invesrs” adica fermierii vor importuri care sa-i concureze, sa-i falimenteze prin incapacitatea de a avea produse la preturi mici? sau unii au fost ”platiti” sa ceara importuri?
Și la noi nu e la fel? Nu susține chiar președintele Nicușor cǎ acordul Mercosur, care va lovi grav în producǎtorii locali, este extraordinar de bun? Sau cǎ importurile de alimente din Ucraina sunt benefice? Când ești slugǎ spui ce-ți zice stǎpânul.
Poate patriarhul rus kriptonian. Dementul boteaza rachete sa omoare cat mai multi oameni – asa zice ca e monah, preot, crestin, din specia umana. E gura de foc aducand moarte ca in lagarele de exterminare… cadeai ciuruit in mormanul de cadavre de dedesubt.
In Decalog scrie ca sa iubesti pe aproapele tau. Il iubesti lasand judecata sa o faca Dumnezeu. De-aia patriarh kriptonian. Ma rezum la acest aspect sa nu se vezice prea tare, lipsitii auto-intitulati colonisti anti-sorosisti.
dar cand poporul este la ananghina si cand orice forma de incurajare ii ajuta pe cei front atunci orice slijba este pozitiva la nivel incredere, pt tine care esti ateu nu-i important, iar daca ar fi gresit nu ar fi multe Psalmii in care este slavit Dumnezeu care apara poporul de vrasmasi…nu-s credincios, dar pt cel ce crede ea ii da forta sa supravietuiasca…
Sau cele Zece porunci au fost aduse de Moise…https://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci
„Iubeste-ti aproapele” este indemnul lui Iisus…
Atunci insamna ca-i normal.
Ati fi fost mai multumiti sa aflati ca are sotz?