Alexandru Balan, fost director adjunct al SIS, extrădat în Belarus, nu mai este cetățean al Moldovei. Maia Sandu a semnat decretul
Președinta Maia Sandu a semnat un decret privind retragerea cetățeniei Republicii Moldova a lui Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS). Decretul a fost semnat pe 23 iunie și intră în vigoare odată cu semnarea acestuia, relatează Newsmaker.
„Se retrage cetățenia Republicii Moldova domnului Alexandru Balan, născut în 1978 în Republica Moldova”, se arată în decretul semnat de șefa statului. Potrivit documentului, decretul poate fi contestat.
Amintim că Alexandru Balan fusese condamnat în Republica Moldova la 1 an și 6 luni într-un dosar privind divulgarea secretului de stat. Sentința a fost pronunțată pe 15 aprilie, după prima ședință de judecată, care s-a desfășurat cu ușile închise. Balan, care se afla la acel moment în arest la domiciliu în România, unde era cercetat pentru trădare de patrie, a participat la ședință prin videoconferință și și-a recunoscut vinovăția, solicitând ca dosarul să fie examinat în procedură simplificată. Pe 24 aprilie, Alexandrul Balan a fost extrădat din România la Chișinău.
Pe 28 aprilie 2026, la frontiera belaruso-polonă Pererov-Beloveja a avut loc un schimb multilateral de deținuți, la care au participat Polonia, Republica Moldova, Rusia și Belarus. În cadrul operațiunii, părțile au făcut un schimb de 10 persoane, după formula „cinci la cinci”. Trei dintre acestea sunt cetățeni ai Republicii Moldova.
În urma schimbului de deținuți, Moldova a eliberat și a readus acasă doi ofițeri ai SIS, arestați anterior în Rusia. În schimb, Belarusului i-a fost predat fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, acuzat de trădare de patrie în interesul KGB-ului din Belarus. Înainte de realizarea schimbului, președinta Maia Sandu a semnat decretul de grațiere. De asemenea, Republica Moldova a predat-o Rusiei pe Nina Popova, cetățeană a Federației Ruse, care este soția unui ofițer al armatei ruse. În total, partea rusă și cea belarusă i-au primit, pe lângă Balan și Popova, pe arheologul rus Alexandr Butiaghin, care a fost deținut în Polonia, precum și două persoane a căror identitate este clasificată, condamnate în Uniunea Europeană pentru spionaj. La rândul său, Polonia a primit trei dintre cetățenii săi.
Agent FSB, arestat în Moldova: În loc de vizite la mănăstiri, ar fi încercat să colecteze informații despre stânga Nistrului
Un ofițer al Serviciului Federal de Securitate a ajuns după gratii în Republica Moldova după ce ar fi încercat să colecteze informații neautorizate despre Zona de Securitate, relatează TV8.md. Acesta a fost reținut încă pe 11 mai, iar recent i-a fost prelungită măsura preventivă pentru 30 de zile.
Potrivit unui comunicat al Serviciului de Informații și Securitate, cetățeanul rus ar fi încercat să intre în Republica Moldova în baza unei legende pregătite din timp. Oficial, acesta declara că vine în scop turistic, inclusiv pentru a vizita mănăstiri, însă anchetatorii susțin că destinația sa reală era regiunea transnistreană.
Oamenii legii afirmă că scopul vizitei era colectarea de date și informații care urmau să fie stocate sau folosite în detrimentul suveranității, independenței, inviolabilității teritoriale, securității de stat ori capacității de apărare a Republicii Moldova.
Autoritățile mai precizează că FSB are atribuții de colectare de informații pe spațiul național al Rusiei. În același timp, cetățeanul străin nu ar fi la prima prezență în Republica Moldova.
Portofelul lui Șor. Capii rețelei cripto
Un fost deputat și un fost viceprimar urmează să ajungă pe banca acuzațiilor după ce au gestionat și împărțit bani pentru finanțarea unor partide la parlamentarele din toamna anului trecut, relatează Rise.md.
Banii proveneau dintr-un portofel cripto care aparține lui Ilan Șor. Până au intrat autoritățile pe felie, portofelul a fost golit, dar rețeaua a fost identificată, iar patru dintre ei s-au ales cu dosare penale.
Doi membri ai grupării sunt experți în convertire de criptomonede. Ceilalți doi sunt Viorel Melnic, fost deputat și șef la Vamă, și Sergiu Moraru, fost viceprimar al orașului Orhei.
Melnic și Moraru riscă până la 15 ani de închisoare pentru finanțarea ilegală a partidelor politice și alți 10 ani pentru spălarea banilor. În cazul în care instanța îi va găsi vinovați.
Portofelul cripto al lui Șor, identificat într-o operațiune moldo-britanică
„Moldovenii au condus, în principiu, operațiunea”, a declarat, pentru colegii de la Reporter.London, în colaborare cu care am realizat această anchetă, un oficial din Marea Britanie care a solicitat anonimatul, din cauza sensibilității situației. Însă britanicii au furnizat capacitatea de analiză și tehnologii de ultimă generație, menite sa detecteze sursele transferurilor cripto, a mai spus acesta.
Portofelul a fost identificat anul trecut, în ajunul alegerilor parlamentare.
Potrivit unui raport prezentat recent în Parlament de Alexandr Pînzari, directorul Centrului Național Anticorupție (CNA), în perioada 2023-2025, prin acest portofelul au fost efectuate transferuri cripto de peste 107 milioane de dolari.
Numai în 2025, an electoral, miza căruia era Parlamentul de la Chișinău, valoarea tranzacțiilor identificate au fost de peste 43 de milioane de dolari, spun autoritățile.
Pînzari a mai declarat că portofelul a fost alimentat inclusiv prin transferuri provenite de la conturile deschise pe numele unor cetățeni din Turcia, Israel, Kârgâzstan, Federația Rusă, Azerbaijan și Republica Moldova, „fapt ce indică un caracter transfrontalier al activității infracționale”.
„Intenția nu a fost cea care a fost percepută”: precizările ministrului Finanțelor după criticile aduse Proiectului politicii fiscale pentru 2027
După ce proiectul politicii fiscale pentru 2027, aflat în consultări public, a devenit subiect de dezbateri, mai mulți cetățeni criticând noile modificări, ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță a venit cu mai multe clarificări. Într-un video publicat pe 23 iunie pe pagina Ministerului Finanțelor, acesta a afirmat că vor fi efectuate „mai multe ajustări”, relatează Ziarul de Gardă.
Gavriliță a subliniat că „nu vor fi impozitate vânzările locuințelor de bază sau a unicei locuințe pentru o familie”. Totodată, el a venit cu câteva precizări privind impozitarea ceremoniilor sau nunților.
„Intenția nu a fost cea care a fost percepută și înțeleasă sau comentată excesiv în societate. Obiectivul era mai degrabă de a preveni un fenomen în care bani pur și simplu apar în declarație ca donații. Înțelegem că ar fi putut această propunere sau formulare să genereze incomodități, probleme pentru mai mulți cetățeni, astfel discutăm fie să fie un plafon mult mai mare, astfel încât să nu fie afectată majoritatea absolută a familiilor din țară sau chiar să le eliminăm atât timp cât avem alte posibilități și măsuri disponibile pentru a ne asigura că nu există probleme de altă natură, iar viața și evenimente de familie nu sunt în niciun fel afectate”, a afirmat șeful de la Finanțe.
Acesta a venit cu explicații și referitor la inițiativa ce se referă de aplicarea TVA la medicamente.
Republica Moldova avansează linia europeană Ungheni-Chișinău-Aeroport: Scrisoare de intenție semnată la Bruxelles
Vicepremierul Vladimir Bolea, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, a semnat, la Bruxelles, scrisoarea de intenție pentru elaborarea studiului de fezabilitate pentru un nou tronson de cale ferată electrificată cu ecartament european, pe traseul Ungheni-Chișinău-Revaca-Aeroport, împreună cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și cu sprijinul Uniunii Europene, relatează Radio Moldova.
Anunțul a fost făcut în urma participării oficialului, pe 23 iunie, la reuniunea de nivel înalt a Platformei Agendei de Conectivitate, lansată de Comisia Europeană pentru consolidarea legăturilor dintre Europa și Asia Centrală, prin regiunea Mării Negre și Caucazul de Sud.
Guvernul apără reforma pensiilor speciale, dar promite să țină cont de nemulțumiri
Guvernul apără o reformă a pensiilor speciale care a înfuriat sindicatele și opoziția, spunând că le va examina nemulțumirile. Reforma cere o vârstă de pensionare minimă pentru funcționarii cu statut special – de la militari la polițiști – care vor mai trebui să aibă și o vechime minimă pentru a putea primi pensii speciale, relatează Europa Liberă.
„Toate opiniile și propunerile vor fi analizate înainte de luarea unei decizii”, a promis guvernul într-o reacție pe 23 iunie. Executivul a adăugat că sistemul pensiilor speciale construit cu peste trei decenii în urmă trebuie reformat pentru a deveni sustenabil pe termen lung.
Astăzi, un angajat al Serviciului de Protecție și Pază de Stat, al Serviciului de Informații și Securitate poate ieși la pensie în floarea vârstei – legea nu prevede o vârstă minimă – și primi o pensie între 17.000 și 25.000 de mii de lei. Același lucru este valabil și în cazul angajaților Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării, Centrului Național Anticorupție și Administrației Naționale a Penitenciarelor.
Reforma anunțată pe 19 iunie de miniștrii Muncii și Finanțelor, Natalia Plugaru și Andrian Gavriliță, cere pentru acești angajați o vârstă minimă de pensionare de 45 de ani, cu creșterea acesteia până la 50 de ani în următorul deceniu. De asemenea, introduce o vechime în muncă minimă de 20 de ani.
Andrian Gavriliță dă înapoi cu aplicarea TVA de 20% la medicamente în urma criticilor lui Ceban
Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat într-un mesaj video, publicat marți seară pe rețelele sociale, că nu va insista pe aplicarea TVA de 20% la medicamente dacă Ministerul Sănătății nu susține măsura. Reacția vine după ce ministrul Sănătății, Emil Ceban, a criticat dur inițiativa, afirmând că aceasta va genera un val de scumpiri în lanț, care va afecta atât medicamentele, cât și consumabilele medicale utilizate în spitale și instituțiile sanitare, relatează TVR Moldova.
Andrian Gavriliță a precizat că intenția Ministerului Finanțelor nu a fost de a afecta domeniul sănătății sau accesul cetățenilor la medicamente. Potrivit lui, propunerea pornea de la ideea că banii rezultați din eliminarea unor facilități fiscale ar putea fi redirecționați mai eficient către sistemul medical.
„Intenția nu a fost nici pe departe de a face rău domeniului sănătății, dimpotrivă. Am considerat că atunci când se aplică o scutire, banii nu ajung neapărat acolo unde e mai mare nevoie de ei. Urmau să ajungă tot în sănătate”, a declarat ministrul Finanțelor.
Totuși, acesta a admis că, în lipsa susținerii din partea Ministerului Sănătății, instituția pe care o conduce nu va insista asupra măsurii.
„Dacă nu există dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista noi, pentru că în niciun caz nu e intenția de a face rău sau a reduce accesul cetățenilor la medicamente”, a spus Gavriliță.
Pe 22 iunie, ministrul Sănătății, Emil Ceban, a avertizat că eventuala majorare a TVA la medicamente de la 8% la 20%, prevăzută de noua reformă fiscală va genera un val de scumpiri în lanț, care va afecta atât medicamentele, cât și consumabilele medicale utilizate în spitale și instituțiile sanitare.
Agenția Proprietății Publice anunță control la MoldATSA după scandalul salariilor: Vom cere recuperarea sumelor achitate nejustificat
Comisia de cenzori a MoldATSA a demarat un control privind procesul de salarizare în cadrul instituției, pe fondul controverselor generate de informațiile privind remunerarea angajaților. Verificările, inițiate la solicitarea Agenției Proprietății Publice, vor fi finalizate în aproximativ trei săptămâni. Anunțul a fost făcut de APP într-un comunicat publicat marți, 23 iunie, relatează Newsmaker.md.
Agenția Proprietății Publice a solicitat Comisiei de cenzori a MoldATSA să efectueze un control privind respectarea de către instituție a respectării cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare. „În cazul în care comisia va constata depășirea limitelor stabilite de actele normative, fondatorul va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat, în strictă conformitate cu legislația în vigoare”, a menționat APP.
Potrivit instituției, verificările se află „în plină desfășurare” și vor fi finalizate în circa trei săptămâni. „Ulterior, în funcție de constatările efectuate, APP va întreprinde măsurile necesare și va sesiza, după caz, autoritățile competente”, a precizat Agenția Proprietății Publice.
APP a mai menționat că informațiile apărute în spațiul public, cu privire la nivelul de remunerare la MoldATSA, trezesc „preocupări firești și legitime ale cetățenilor”. În același timp, Agenția a subliniat că a solicitat noii conduceri a întreprinderii să analizeze politicile interne de salarizare și să asigure aplicarea acestora în conformitate cu legislația și cu „principiile unei gestionări responsabile a resurselor financiare”.
Republica Moldova. Familia prezidențială, acuzată de corupție