România a primit un cadou mare de la spanioli

Manchester United salvată de un puşti care nu este nici măcar rezervă a rezervelor. Mircea Lucescu a dat lovitura. Rezultatele complete din Europa League

O mostră de profesionism şi profesionalism

România, mai precis Liga 1, va avea şi în sezonul 2017/18, un număr de 5 echipe în cupele europene, dintre care 2 în preliminariile Ligii Campionilor. Acest lucru a devenit posibil nu datorită prestaţiei echipelor noastre în actuala ediţie a cupelor europene, ci graţie faptului că FC Valencia nu a pierdut la Viena în faţa Rapidului de acolo. Chiar dacă a câştigat pe „Mestalla” cu 6-0, deci îşi permitea luxul să nu tureze deloc motoarele la Viena şi să se păstreze pentru „La Liga”, unde stă destul de prost, FC Valencia a câştigat la scor (4-0) şi în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală din Liga Europa. Să nu ne facem iluzii. FC Valencia nu a jucat pentru România. De altfel, credem că atât jucătorii cât şi corpul antrenorilor Valenciei habar nu aveau că de rezultatul meciului de pe „Prater” depinde ce campionat, cel austriac sau cel românesc va avea două echipe în sezonul 2017/18 în Liga Campionilor. Pentru că nu era treaba lor. Pentru jucătorii şi antrenorii Valenciei, contează doar să joace pentru club – în competiţiile interne şi pentru club şi pentru ţară în cupele europene. Atât şi nimic mai mult. Acum, credem că oricine îşi dă seama că şi cu, sau fără punctele de la Viena, campionatul Spaniei va da încă pentru mulţi ani înainte 4 echipe în Liga Campionilor. Chiar şi după ce Messi, Suarez, Ronaldo sau Bale vor fi istorie. Nu ştim (nu credem că va avea nevoie), dacă peste 3 sau 4 sau 5 ani, punctele de la Viena vor ajuta sau nu, pe FC Valencia, să prindă la tragerile la sorţi o urnă de rang superior. De aceea, ce au făcut la Viena, cei de la FC Valencia se cheamă profesionism şi profesionalism.

Dar noi, noi ce vom face?

Indiferent cum o luăm, statisticile vor consemna că în urma rezultatului de la Viena, Liga 1 va merge cu 2 echipe şi în 2017 în Liga Campionilor. Dar acum vine marea problemă. Ce vom face – nu în 2017, ci acum în 2016 – cu 2 echipe în Liga Campionilor şi alte 3 în Liga Europa. Ne este teamă, că ne vom „îngropa” şi mai mult şi că pe viitor nici 10 Valencii, nu ne vor mai putea ajuta. Ştim deja ce echipe trimitem în Europa la vară: cu excepţia lui Dinamo (care nu are drept de joc) toate celelalte din play-off. Cu ce au acum, aşa cum arată acum, FCSB, Astra, Viitorul, Pandurii, ASA sau CSMS (indiferent de ordinea clasării la finalul Ligii 1), pe niciuna nu le vedem în toamna europeană în grupe. Pentru simplul motiv că nu au valoarea care să depăşească adversarele din turul III sau IV al cupelor europene. Şi dacă vom repeta în 2016 „isprăvile” din 2015, din 2018, vom reveni pentru mulţi ani, la 4, sau Doamne fereşte!, mai târziu, chiar la situaţia de ţară cu 3 echipe în cupele europene şi cu echipe care vor începe competiţia în turul I. Veţi spune, există posibilitatea ca ale noastre să se întărească până la startul cupelor europene. Da, dar cu cine? Cu români expiraţi care nu joacă la echipe mediocre din campionate modeste? Cu foşti juniori de la marile puteri fotbalistice, eşuaţi ca rezerve pe la cluburi din ligile II şi III din occident şi care vor fi prezenţaţi ca fiind „transferuri bombă!”?. Cu francezi, olandezi, belgieni – cei mai mulţi din „colonnii” – care nu mai prind lotul în ligile inferioare din campionatele puternice? Cu jucători liberi de contract care au între 6 şi 15 luni de inactivitate? Nici măcar piaţa „second hand” portugheză nu mai dă jucători care să facă legea în România, aşa cum s-a întâmplat între 2008 şi 2010 cu cei aduşi de CFR Cluj. Ultimul transfer cu adevărat valoros în România l-a realizat FC Botoşani, prin aducerea nigerianului Ngadeu, dar şi acesta a venit din liga a IV-a germană, de la echipa secundă a unei echipe retrogradate din 1.Bundesliga. Fără bani, nimeni nu va aduce jucători cât de cât valoroşi. Din ţară nici vorbă de adus valori, iar din spate, din sectorul de tineret iarăşi nu sunt speranţe. Colac peste pupăză, şi flăcăul care (sperăm) vremelnic ocupă funcţia de preşedinte FRF, a reuşit să impună o decizie cretină, concret, interdicţia de a aduce jucători extracomunitari dacă în anul precedent nu au jucat de 3 ori în naţionala ţării de origine. Este la mintea cocoşului că un internaţional „en titre” costă mult, chiar dacă este vorba de o naţională din lumea a III-a a fotbalului. În loc să facem (evident cu întârziere mare) ceea ce au făcut nemţii, şi anume prospectări şi „achiziţii” de pe „piaţa” japoneză şi sud-koreeană – unde încă la preţuri relativ modice pot fi aduşi jucători peste nivelul Ligii 1 (şi care ulterior pot aduce profit) – cei de la FRF şi LPF au instituit embargouri pentru extra comunitari. Toate cele de mai sus ne face să credem că dacă nu vom aplica principiul vechiului sloganului liberal „prin noi înşine” vom ajunge practic să cităm un titlu din Lenin: „Un pas înainte, doi înapoi”.

Spania, 4 din 4

SSC Napoli – Villarreal CF 1-1 (1-0); în tur 0-1

Athletic Bilbao – Olympique Marseille 1-1 (0-1); în tur 1-0

Rapid Viena – FC Valencia 0-4 (0-0); în tur 0-6

Molde SK – FC Sevilla 1-0 (1-0); în tur 0-3

Toate cele 4 echipe din Spania intrate în primăvară în Europa League au reuşit calificarea în optimi. După meciurile din prima manşă era clar că Sevilla şi Valencia nu mai aveau cum să piardă calificarea. Este de semnalat, în ceea ce ne priveşte, că la Viena, primele 50 de minute au fost echilibrate, iar în minutul 53, portarul Valenciei a scos miraculos o minge lovită puternic cu capul de pe linia de 6 metri. După această ratare, a căzut imediat primul gol al oaspeţilor, şi rapidiştii au căzut din punct de vedere psihic. Bilbao, deşi se afla la adăpostul unei victorii la limită în Franţa, a suferit enorm pe „San Mamés”. Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză şi au egalat scorul la general şi au făcut o partidă foarte bună, ratând câteva situaţii clare de gol. Spaniolii au avut la 0-0 şi la 0-1 două penalty-uri clare, dar neacordate, şi au egalat în minutul 81. Ultimele minune au fost de coşmar pentru gazde, francezii au atacat în valuri, dar nu au reuşit să înscrie golul calificării. În fine, pe „San Paolo” din Napoli, gazdele au egalat repede scorul general, dar în minutul 59, Pina a înscris un gol cum rar se vede (şut-centrare din colţul careului mare, mingea intrând în poartă la vinclu pe colţul lung al portarului), şi scorul a rămas 1-1 până în final. O calificare meritată a „submarinului galben”, în faţa unei echipe care şi-a propus să câştige Europa League.

Anglia 3 din 3

Manchester United – Midtjylland FK 5-1 (1-1); în tur 1-2

FC Liverpool – SC Augsburg 1-0 (1-0); în tur 0-0

Tottenham Hotspurs – AC Fiorentina 3-0 (1-0); în tur 1-1

O victorie cu 5-1 a „diavolilor” asupra campioanei Danemarcei este ceva mai mult decât normal. Totuşi, pe teren, lucrurile nu au fost „normale” şi deloc simple. Ca şi în meciul tur, britanicii nu au putut utiliza 7 titulari, toţi accidentaţi, şi două prime rezerve, de asemenea aflate la „infirmerie”. United a jucat slab în prim repriză, şi oaspeţii au deschis scorul profitând de autostrada din apărarea gazdelor, care acum erau obligate să înscrie de trei ori pentru a se califica în timpul regulamentar. Gazdele au egalat printr-un autogol, iar în ultimul minut al primei reprize, Mata a executat slab un penalty şi portarul a apărat. După pauză, danezii au fost cei care de două ori au trecut pe lângă gol, iar Manchester s-a desprins printr-o dublă a lui Marcus Rashford, în minutele 64 şi 75. Cine este acest Marcus Rashford?. Nu-l căutaţi pe wikipedia că (încă) nu îl găsiţi, iar pe Google, până joi la orele 24.00 nu existau decât maxim 15 sau 16 referiri. Despre Marcus Rashford nu se poate spune că este măcar o rezervă a rezervelor la MU. Are 18 ani şi 117 zile, este de la Academia de tineret a celor de la Manchester United, şi are următorul parcurs competiţional: U21 Premier League – 8 meciuri (295 de minute jucate, 1 gol); UEFA Youth League – 5 meciuri (391 minute jucate – 3 goluri); Premier Legue – 0 minute jucate; Europa League – 1 meci jucat – 90 de minute – 2 goluri. Cu alte cuvinte, acest Rashford a jucat pentru prima oară în viaţa lui la seniorii lui Manchester United şi a reuşit o dublă când echipa sa se afla într-o situaţie mai mult decât critică. Ultimele 2 goluri ale gazdelor au venit pe final de meci, când oaspeţii erau deja căzuţi din punct de vedere psihic. „Cormoranii” şi „Ciocănarii” au obţinut victorii scontate, dar trebuie spus că la Liverpool, echipa aflată în acest moment pe locul 13 în 1.Bundesliga, a pus probleme mari gazdelor şi puţin a lipsit să nu scoată un 1-1 calificant.

Mircea Lucescu a dat lovitura

Pe 24 februarie 2005, Shakhtar Donetsk, cu noul său antrenor, Mircea Lucescu, reuşea o calificare de senzaţie în optimile Cupei UEFA, cu o victorie 1-0 în deplasare la echipa germană Schalke04, după un 1-1 acasă. De atunci, “minerii” lui Lucescu au mai avut 3 “duble” cu echipe din Germania, cu rezultate de egalitate acasă, iar în deplasare meciurile s-au încheiat cu următoarele scoruri: 0-3 cu Borussia Dortmund (2013), 0-5 cu Bayer Leverkusen (2013) şi 0-7 cu Bayern Munchen (2015). Pe 25 februarie 2016, Shakhtar Donetsk juca din nou cu a 4-a echipă a Germaniei, Schalke04, pe terenul acesteia, după un (deja) clasic 0-0 acasă. În 90+3 pe Veltins-Arena, tabela de marcaj arăta un neverosimil 0-3, scor care însă nu reflecta chiar integral realitatea de pe teren, pentru că oaspeţii puteau câştiga foarte lejer chiar şi la 5 goluri diferenţă. Este una dintre victoriile mari obţinute de echipa antrenată de Lucescu, şi după cum s-au mişcat “portocalele estului”, nu este exclus ca să facă o figură frumoasă şi în optimi.

Sporting Braga – FC Sion 2-2 (1-2); în tur 2-1

Un singur meci a necesitat prelungiri, cel de la Atena dintre Olympiakos şi Andrelecht. După 90 de minute scorul era de 1-0 pentru gazde, adică scorul din „oglindă” din prima manşă. În prelungiri, belgienii au punctat de două ori şi au întors rezultatul. Cel mai dramatic meci a avut loc la Basel. Gazdele au marcat repede, şi la 1-0 erau calificate, datorită golurilor înscrise în deplasare (2-3 au pierdut la Saint Etienne). Francezii au controlat sever jocul în partea a doua, şi au reuşit să egaleze în minutul 90+1. La 1-1, „canarii” erau calificaţi, dar gazdele au înscris în min. 90+3, la ultima acţiune de atac şi au reuşit o calificare în care nu mai credea nimeni cu doar două minute înainte. Astăzi are loc tragerea la sorţi a optimilor de finală.