România, baza în noua strategie de la Bruxelles pentru gaze

Miniștrii energiei din UE vor discuta săptămâna viitoare despre creșterea producției interne de gaze. Măsura vizează limitarea impactului economic al războiului din Iran și asigurarea stabilității prețurilor. România și Cipru, lideri la rezerve, plănuiesc să mărească producția.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
România, baza în noua strategie de la Bruxelles pentru gaze

Miniștrii energiei din UE vor discuta săptămâna viitoare despre creșterea producției interne de gaze. Măsura vizează limitarea impactului economic al războiului din Iran și asigurarea stabilității prețurilor. România și Cipru, lideri la rezerve, plănuiesc să mărească producția.

Miniștrii energiei din Uniunea Europeană vor analiza săptămâna viitoare o măsură neobișnuită: creșterea producției interne de gaze naturale. Decizia vine în contextul în care guvernele caută soluții pentru a limita impactul economic al războiului din Iran. UE importă în prezent aproximativ 80% din necesarul de gaze și este vulnerabilă la prețurile internaționale. Conflictul din Orientul Mijlociu a provocat perturbări fără precedent pe piețele globale. Statele membre caută acum stabilitate prin resurse proprii.

Potrivit News.ro, un document intern pregătit de Cipru pune întrebări directe despre viitorul energetic al Uniunii. Autoritățile vor să afle dacă resursele interne pot funcționa ca un mecanism colectiv pentru stabilitatea prețurilor. Totuși, oficialii europeni avertizează că noile investiții nu trebuie să submineze obiectivele climatice pe termen lung. Se dorește o utilizare a rezervelor fără a bloca Europa în sisteme cu emisii ridicate de carbon.

„Este vorba despre pregătire şi echilibru, nu despre inversarea tranziţiei energetice”, au transmis reprezentanții președinției cipriote.

România, în prima linie a noii strategii

Producția de gaze a Uniunii s-a înjumătățit în ultimii zece ani din cauza lipsei investițiilor și a închiderii câmpului de la Groningen. În acest context, România și Cipru devin baza, având cele mai mari rezerve de gaze recuperabile comercial din blocul comunitar. Ambele țări au deja planuri pentru a-și crește producția internă. Deși Bruxelles-ul coordonează strategia, decizia finală asupra resurselor naționale rămâne la latitudinea fiecărui stat membru.

CITEȘTE ȘI

Combustibilul ieftin, o amintire: „Așteptările sunt ca prețul să rămână ridicat”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.