Vizita oficială a lui Volodimir Zelenski la București, anunțată pentru 12 martie 2026, este a doua după cea din 10 octombrie 2023. Tocmai de aceea, întâlnirea nu trebuie tratată ca un simplu episod de protocol, ci ca un moment de clarificare strategică. Pentru România, sprijinul acordat Ucrainei nu este un exercițiu de generozitate, ci o investiție directă în propria securitate.
România nu privește acest război de la distanță
România nu privește acest război de la distanță. Are o frontieră de peste 650 de kilometri cu Ucraina, iar atacurile rusești asupra porturilor ucrainene de la Dunăre au ajuns la mai puțin de un kilometru de granița românească. În mod repetat, fragmente de drone rusești au fost găsite pe teritoriul României. În același timp, NATO definește regiunea Mării Negre drept una de importanță strategică pentru Alianță. Cu alte cuvinte, războiul nu este undeva departe. El se desfășoară deja în imediata vecinătate a intereselor vitale ale României.
De aceea, a susține Ucraina înseamnă a împiedica Rusia să ajungă în vecinătatea strategică directă a României la gurile Dunării și în vestul Mării Negre. Nu întâmplător, președinția română formula încă din 2023 ideea că securitatea României, a Ucrainei și a Republicii Moldova este puternic interconectată. Cât timp Ucraina rezistă, presiunea militară rusă este ținută la distanță de granițele României și Republica Moldova, unde abem și regiunea transnistreană, ocupată ilegal de armata rusă. O Ucraină slăbită, împinsă spre sud sau forțată într-o pace care să recompenseze agresiunea ar însemna o Rusie mai aproape de noi, cu mai multă capacitate de intimidare, de blocaj și de șantaj regional.
Relația dintre România și Ucraina este una strategică
Relația dintre România și Ucraina este una strategică în plan de securitate, mai ales în contextul războiului cu Rusia, însă între cele două state există și o serie de tensiuni sensibile, în special legate de drepturile minorității române din Ucraina. Una dintre principalele probleme este legată de sistemul de educație. Reformele adoptate de Kiev în ultimii ani privind folosirea limbii ucrainene în școli au limitat posibilitatea funcționării liceelor cu predare integrală în limba română. Autoritățile române au semnalat în repetate rânduri că aceste măsuri afectează comunitățile istorice românești din regiunile Cernăuți, Odesa și Transcarpatia, unde existau tradițional instituții de învățământ în limba maternă. Deși Ucraina a făcut unele ajustări legislative și a promis menținerea unor drepturi educaționale pentru minorități, problema rămâne un subiect sensibil în dialogul bilateral.
Un alt punct delicat este cel al dublei cetățenii. România acordă cetățenie română multor persoane din comunitățile istorice românești din Ucraina, iar acest lucru a fost privit uneori cu suspiciune la Kiev, mai ales în contextul preocupărilor privind securitatea națională și loialitatea cetățenilor în timpul războiului. Ucraina nu recunoaște oficial dubla cetățenie, iar legislația sa a fost, până recent, restrictivă în această privință. Este nevoie de o rectificare a legislației ucrainene pentru a permite dubla cetățenie pentru etnicii români.
Miza pentru Republica Moldova
La fel de mare este miza pentru Republica Moldova. Chișinăul a depus cererea de aderare la UE în martie 2022, a primit statutul de stat candidat în iunie 2022, iar negocierile de aderare au fost deschise formal în iunie 2024. În același timp, Consiliul UE arată explicit că eforturile de destabilizare a Republicii Moldova au crescut vizibil după începutul războiului și a creat un regim de sancțiuni împotriva celor care subminează suveranitatea și independența statului moldovean. Asta înseamnă că independența R. Moldova nu este doar o formulă juridică, ci o realitate fragilă, care trebuie apărată politic, economic și strategic. Iar astăzi, prima ei centură de siguranță este rezistența Ucrainei.
România are deja și argumentele, și instrumentele pentru a acționa coerent. Bucureștiul și Kievul au semnat în iulie 2024 un acord de cooperare de securitate pe zece ani, iar președintele Nicușor Dan a reiterat în ianuarie 2026 că angajamentele României vizează sprijin logistic, instruire pentru militarii ucraineni și programe comune de înarmare, fără trimiterea de trupe române în Ucraina. Așadar, există o cale clară, și anume sprijin ferm pentru Ucraina, fără aventurism, dar și fără ambiguitate.
Zelenski nu vine doar să ceară ajutor
La București, Zelenski nu vine doar să ceară ajutor. Vine să reamintească un adevăr pe care România nu are voie să-l uite, mai excat faptul că frontiera de securitate a Europei trece astăzi prin Ucraina. Dacă Ucraina cade, Rusia nu va deveni doar o problemă a Kievului, ci o amenințare și mai apropiată pentru România și o presiune aproape insuportabilă asupra Republicii Moldova. O pace rusească în estul Europei ne amenință existența ca stat, ca popor. Sprijinul pentru Ucraina nu este, așadar, despre emoție. Este despre interes național. Este despre a nu lăsa Rusia să ajungă, din nou, prea aproape de Prut. Este despre a păstra R. Moldova independentă și România în siguranță.

” este una strategica” , corect, gramatical ” este strategica” dar toți ” presarii ” este una este doua , trei … strategici” .
Ce intelegeri sau contracte poti face cu un ‘looser’ ? Doar actuala putere sorosista de la Bucuresti este capabila de asemenea ispravi.
no mai duceti voi mult pacolo, cam vorbit io cu ei
si lui Ursulica si lui Macronel si lui Merzisor ca doar suntem plini de bani, 16 miliarde care trebuie sa sustina industria UE
SUNT VIKINGI de la TEL KIYV – sibiga , șmigal , zdrelea etc.
-Știm că orice maimuțoi poate da „coppy-paste„ după propriile secreții ,dar aci îNCĂ nu e „grădina zoo „
CONT/ după republica ta , pe care ți-a lăsat-o Snegur , cu ROkolonia e mai simplu , numai spune-ne din ce CAPITOL BUGETAR IA BANII ZDRELEA , SAU TOCMAI AZI FACE „AMENDAMENTUL CA SĂ ȘTIE „OILE„ CA IERI SĂ SE STRĂNGĂ LA STRUNGĂ LA BACIUL UNGUREAN ABRUDAN ȘI LA #maiDAN .
Bre fraților bre, pai ucrainenii sunt japonezi, chinezi sau brazilieni? Tot ii dati in sus si-n jos cu lupta lor cu dușmanul. Sunt tot RUȘI si încă o specie de rus al naibii de rai. Asa ca mai ușor campionul pe scari!
SUNT VIKINGI de la TEL KIYV – sibiga , șmigal , zdrelea etc.
Nu mai manca ciuperci ca ajutorul dat Ucrainei ,este o investitie in propria securitate .
Nu ne ameninta nimeni , dar daca o mai facem pe razboinicii si vom fi in continuare asa de radicali , chiar s-ar putea sa avem probleme .
Scolile romanesti din Ucraina au fost permanent subventionate de statul roman pana cand s-a inchis temporar robinetul…Sume care fiind varsate demonstreaza fara echivoc ca SCOLILE ROMANESTI AU FUNCTIONAT si dupa 24 februarie 2022 pana azi…Sic!
–„ ne amenință existența ca stat, ca popor.„ Am înțeles , e vorba de Statu Palmă Barbă Cot cu Capitalia la Chișnău , dar care e „poporul„ , că parcă ziceați că sunteți romăni , sau ați rămas tot poporul „moldovean „ al lui Stalin ? Că tot bați șaua aia cu TRANSNISTRIA să priceapă „iapa „ miȚoiu , că ea era atunci în 91 LA „CLOCITOAREA „ SOROS , spune-ne și nouă pe unde și de unde au aterizat CAZACII ăia care i-au „snopit pe polițiștii moldoveni la Nistru ? Ucraina n-avea atunci graniță cu Rusia , pt. că cu Moldova avea o grămadă de grăniceri care au tras în polițiștii moldoveni . Cu „GURILE DUNĂRII „ n-a rezolvat-o numai STALIN ci și Poroșhenko , care a luat PALANCA de la Rep. Maldavia , ce să se mai încurce aia cu un amărât de mal la Limanul Nistrului să vadă și ea MAREA , n-are altă treabă cu rușii , cu alea ?
Romanii de peste Prut le dau clase celor din vestul Romaniei la orice capitol. Au un IQ mai mare, sunt motivati si talentati. Deja tinerii lor defileaza la Bucuresti dar si in UE sau US.
Romanii n-au fost niciodata parteneri onesti, loiali si pe deasupra curajosi.
Despre limba romana si credinta ortodoxa nimic? Asta nu trebuia si nu mai trebuie primit la discutii fara semnarea unor angajamente internationale sa fie respectate drepturile minoritatii etnice romane din Ucraina.
De ce ar vrea Rusia sǎ se extindǎ? Ați vǎzut o hartǎ? Dați-mi un singur motiv, iar apoi puteți continua cu vrǎjeala cât vreți.
NICI RU, NICI CN nu vor un Bolovan de gat !
Vrut Isi-iiiiiii sa fim „pe veci ai Vestului !” (ca de-aia cara aurul si rezerva la Loooooooondooooooooooon), ASA VA FI !
America de cand si-a luat mana de pe €rrorpa ii lasa sa se scufunde !… iar Rominilifricistanul, care (CA NICI O ALTA TARA !) are 80% din comert cu un singur bloc, se va scufunda odata cu acesta, restul de 20% fiind insuficient sa floteze-eee …. „iEpoca da Diamant” !
micusor a facut o noua gafa
La irealitatea zgripțuroaicei Anca este doliu!Oare de ce?Încă puțin ,și cimitirele se umplu cu scarnaviile care s-au aruncat de la etajul 10.Doamne ajută.
:)))ieri seara Irealitatea a fost aidoma unui salon de paranoici sau ca intr-un sondaj al Stefureac,numai minciuni,numai lipsa de logica elementara,lipsa de coerenta in exprimare, circoteca antiamericana AUR din parlament de ieri dupa-a miaza, i-a deraiat definitiv
Noi ratăm oportunitatile pentru ca avem o clasa politica care cer spaga si la cei care vin sa ne ajute !! Probabil se vor dezvolta micile afaceri pe langa traseele spre Ucraina, un mic , o parcare o maslina ,un sevetel cu maioneza ceva…De gunoiul aurist nu mai fac vorbă…
Nu te chinui să convingi pe toată lumea de pericolul rusesc. Unii români nu-s preocupați decât să-și umple mațul cu ciorbă și capul cu țuică. Nu i-ar deranja să schimbe țuica cu votka. Alții, Simion, Georgescu și madam Sosoaca, au o misiune: să le înlesnească foștilor securiști acum afaceriști niște relații cu KGB și cu mafia rusească. Nu vor împărți profitul cu poporul, dar votanții lor pomanagii mai speră încă.
Noroc cu actualii care fură de mână cu Black Rock…
mirosul brun al camasilor brune
Nu face favor Ucrainei? Du-te bre!
Te pomensti ca Zelenski vine la Bucuresti sa se distreze in centrul vechi si sa bea o cafea cu Nucusor!
Doar nu-i vreun tmbel care sa-si imagineze ca ala vine degeaba. Ala vine sa ceara si nu orice, din moment ce vine personal.
Cind/daca ne va apara Ukrania de Rusia este o inselaciune. Cade actualul regim de la Kiev si Ukrania va asculta de Rusia. Noi nu trebuie sa invrajbim Rusia, sa-si ia Transnistria si sa ne lasa in pace, dar nu vor hoholii..
Și,mă rog,este oare rușinos să bănuim că România ar face favoruri Ucrainei?
Avem doar obligații de frontieră?!
Eu m-aș simți mândru dacă România ar face și favoruri!
Mandreste-te, simte-te si useroid, asteroid, ce vrei tu! E liber si la mandreala, deoamdata, dar mandreste-te pe banii tai!
Aștept pegra suveranista să-și verse fecalele ,comandant aiurea subiectul.
Nicusor Dan este presedintele de care romanii au nevoie. Recenta cerere a US a fost rezolvata cu celeritate de un presedinte roman profund intelegator a nevoilor Romaniei. Deasemeni prestatia d-nei ministru de externe Țoiu, devine mai integrata nevoilor romanilor din tara si afara ei.
Felul in care a rezolvat ultima provocare marca „dottore”, arata ca are potential in crestere; cea mai buna dovada fiind aversiunea constanta a tradatorilor de țara, grupati in jrul camarillei psd-iste si aur!
-Știm că orice maimuțoi poate da „coppy-paste„ după propriile secreții ,dar aci îNCĂ nu e „grădina zoo „
Cunoscandu- pe „fratii” ukri este foarte posibil ca sa anexeze Transnistria si R. Moldova.
O pace rusească în estul Europei ne amenință existența ca stat, ca popor. Să nu exagerăm, asta-i o prostie incomensurabilă. Mai studiați istoria, cel puțin cea recentă, chiar trăită de mulți dintre cei tot mai puțini care mai citesc fițuica.
Trompeta asta e specialistul vostru? Nu mai bine-l angajati pe ChatGPT?
Lui V Orban a spus ca-i trimite ceva daca nu-i da bani, asa o prietenos ar fi si daca Romania nu se supune?
sa ”elibereze” drepturile pt comunitatea romaneasca, sa poata avea slujba in limba romana scoli si univ. in limba romana asa cum au maghiarii in Romania…apoi sa vina sa ceara de la noi ajutor…
Romania sa invecinat cu Rusia intotdeauna .de ce trebuie tocmai acum sa fim indoctrinati cu minciuni ca daca Ukraina pierde, atunci Romania este in pericol pt. ca se va invecina cu Rusia .Romanii vor pace ,liniste ,siguranta si buna colaborare cu toti vecinii indiferent cine sunt ei ! Ar fi cazul sa terminam cu sperietoarea asta pe care ne-o tot injecteaza Zelenski !
Romania o vacă bună de muls! Zele vine să mai ceară ceva de pomană!
corect este favoare nu „favor” care este exprimarea de gang,inculta, nici macar colocviala intre oameni cu oarecare cultura; mai toate adunaturile dau iama in mass media romaneasca; incolo, un articol de bun simt dar complet fad, plin de lucruri comune; un ziarist adevarat nu bate campii, vine cu fapte