Excluderea mașinilor produse în afara Uniunii Europene vine ca măsură după relatările referitoare la faptul că fondurile alocate prin Ministerul Mediului ar subvenționa economia Chinei.
China este cel mai mare producător de mașini electrice din lume, iar excluderea modelelor realizate în acest stat, mult mai ieftine, creează o situație paradoxală. Astfel, România va ajunge să subvenționeze luxul.
Programul Rabla 2026, cele mai populare mașini chinezești
Cele mai populare electrice chinezești achiziționate de români, prin Programul Rabla 2026, sunt Dacia Spring, produsă de constructorul de stat Dongfeng, BYD sau MG. MG este brand englezesc, dar se produce în China de către SAIC.
Modelele care se califică
Producătorii europeni au însă mari probleme din cauza celor din China. Chinezii primesc subvenții atât din Beijing, cât și din partea autorităților locale.
În Uniunea Europeană încă se produc modele electrice la nivel local, ce pot fi achiziționate prin Programul Rabla 2026, scrie Libertatea.
Printre acestea se numără Ford Puma Gen-E, Volkvwagen ID, Fiat 500e și Alfa Romeo Junior sau Tesla Model Y. Teska Model Y se produce la fabrica de lângă Berlin a constructorului.
Deci în loc că UE să reformeze industria auto sta bine liniștită că românașii noștrii cumpăra orice știft la orice preț! De asta UE va dispărea! Pentru că nu învață să fie competitivă!Oricum șpagă se da mai mult la UE decat la chinezi!
Chinezii intre ciocan si nicovala, daca dau spaga sunt executati in de China, daca nu dau spaga sunt exclusi de Romania.