Senatul a decis: Adio amenzi pentru șoferii care își uită actele acasă

”Obligația de prezentare a documentelor este considerată îndeplinită dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”.

Senatul a decis: Adio amenzi pentru șoferii care își uită actele acasă

”Obligația de prezentare a documentelor este considerată îndeplinită dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”.

Potrivit unui proiect adoptat de Senat, șoferii care nu au asupra lor permisul de conducere și talonul mașinii pot scăpa de amenzi, a anunțat deputatul USR Alexandru Dimitriu. În acest moment, șoferii care nu pot prezenta actele polițiștilor care îi opresc sunt sancționați cu 6-8 puncte de amendă.

„Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul. Astăzi, Senatul a adoptat inițiativa legislativă pe care am depus-o pentru eliminarea unei sancțiuni care nu mai are sens”,  scrie Alexandru Dimitriu într-un mesaj pe Facebook.

Deputatul este unul dintre inițiatorii proiectului de lege și a propus modificarea OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

Dimitriu precizează că datele pot fi verificate dacă șoferii dețin acte valabile, pentru că „polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date”, arată deputatul.

„(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să prezinte acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.

Obligația de prezentare a documentelor este considerată îndeplinită dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”, este modificarea articolului 35, alin. (2), adoptată de Senat.

Citește și: Amenzile neplătite te lasă fără permis. Noile reguli ale Guvernului

”Am propus eliminarea acestei situații absurde. Dacă statul poate verifica instantaneu că ai dreptul să conduci și că mașina este în regulă, nu are de ce să te amendeze pentru că ai uitat documentele acasă. Le mulțumesc tuturor senatorilor care au susținut această inițiativă.
Proiectul a fost votat de senatori din aproape toate grupurile parlamentare. PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată. Proiectul merge acum la Camera Deputaților pentru dezbateri în comisii și votul final”, mai scrie deputatul.

 

În prezent, șoferii care nu pot prezenta la control permisul și certificatul de înmatriculare riscă între 6 și 8 puncte de amendă, adică între 1.297 și 1.730 de lei.

Proiectul, care este inițiat de 11 parlamentari USR,  urmează să fie adoptat de Camera Deputaților.

Legea intră  în vigoare după promulgarea de către președintele României.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.