„Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul. Astăzi, Senatul a adoptat inițiativa legislativă pe care am depus-o pentru eliminarea unei sancțiuni care nu mai are sens”, scrie Alexandru Dimitriu într-un mesaj pe Facebook.
Deputatul este unul dintre inițiatorii proiectului de lege și a propus modificarea OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
Dimitriu precizează că datele pot fi verificate dacă șoferii dețin acte valabile, pentru că „polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date”, arată deputatul.
„(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să prezinte acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.
Obligația de prezentare a documentelor este considerată îndeplinită dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”, este modificarea articolului 35, alin. (2), adoptată de Senat.
Citește și: Amenzile neplătite te lasă fără permis. Noile reguli ale Guvernului
În prezent, șoferii care nu pot prezenta la control permisul și certificatul de înmatriculare riscă între 6 și 8 puncte de amendă, adică între 1.297 și 1.730 de lei.
Proiectul, care este inițiat de 11 parlamentari USR, urmează să fie adoptat de Camera Deputaților.
Legea intră în vigoare după promulgarea de către președintele României.
O reparatie normala. De ce sa nu-i dai omului posibilitatea sa revina cu actele?