Situație critică la Vidraru: CJSU Argeș, întrunire de urgență

La fața locului au început deja intervenții de izolare a sursei poluării și se continua până la eliminarea completă a riscurilor.

De L.V.
Situație critică la Vidraru: CJSU Argeș, întrunire de urgență

Foto: Facebook

La fața locului au început deja intervenții de izolare a sursei poluării și se continua până la eliminarea completă a riscurilor.

Prefectul Județului Argeș, Ioana Făcăleață, a convocat joi seară Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), în urma unei poluări apărute în lacul de acumulare Vidraru.

Ioana Făcăleață a anunțat că a dispus măsuri de izolarea, stoparea și neutralizare a poluării.

Ea a arătat că măsurie dispuse în cadrul ședinței CJSU urmăresc stoparea unei eventuale propagări a poluării în aval de baraj.

Situația trebuie gestionată astfel încât alimentarea cu apă în municipiul Curtea de Argeș și comunele limitrofe să fie asigurată fără a fi afectată de poluare, a mai arătat prefectul.

Operatorul local, societatea Aquaterm SA, trebuie să asigure monitorizarea calității apei și informarea promptă a populației, a precizat Ioana Făcăleață.

”Garda de Mediu, Direcția de Sănătate Publică, Inspectoratul Județean de Poliție, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Administrația Bazinală de Apă Argeș Vedea și celelalte instituții competente au obligația de a monitoriza permanent evoluția situației.

La fața locului au început deja intervenții de izolare a sursei poluării și se continua până la eliminarea completă a riscurilor de mediu și pentru populație”, a conchis prefectul județului Argeș.

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

  1. Sa-si sape ‘rakului niste fantani, cum au toate orasele si sa nu se mai vaicareasca. Sunt orase mai modeste care au fantani si nu depind de apa din lacuri.

  2. Iată performanțele miniștilor ( USR … ) din Guvernul Topor ! Aceștia sunt ca Făt – Frumos . Distrug într-o zi cît au realizat romănii cu trudă în multe zeci de ani . Rahova , primește-i ! Și pe aceia dinaintea lor . Că , sunt destui . PSD și PNL , geme de ticăloși .

  3. Dar nu e nimeni vinovat? Pînă-n 1989 erau condamnați la moarte cîțiva. Azi, iau prime, sînt avanați.

  4. CARE E SURSA POLUĂRII MADAM ? O FI DE LA TOPIREA ZĂPEZII , VREUN URS n-avea toaletă eco ? Făcăleațo , intri la #maiDANezi cu tot psd-UL la alegerile următoare , poate te pune șăfă la vreo biobază . Ce apă zici că se mai poluează pt. amărăștenii de la C. de Argeș ? Apa de ploaie ? Cu poluarea asta din senin mai vedem , poate a picat din cer cănd zburau ăia azi-noapte că era senin -sticlă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.