Decizia vine după ce compania a anunțat intrarea în conservare a platformei industriale, pe fondul creșterii constante a prețului gazului natural, materia primă esențială pentru producția de îngrășăminte chimice.
Aproximativ 865 de angajați Azomureș vizați de concediere
Potrivit informațiilor anunțate de companie, 865 de angajați ai Azomureș, dintr-un total de 920, sunt vizați în prima etapă de procedura de concediere colectivă.
În total, situația ar putea afecta aproximativ 2.500 de persoane, dacă producția nu va fi reluată și firmele contractoare vor fi nevoite să își închidă activitatea pe platforma industrială.
Procedura legală presupune o perioadă de aproximativ 45 de zile, timp în care au loc consultări cu sindicatul, înainte ca disponibilizările să devină efective.
Platforma industrială Azomureș intră în conservare
Conducerea Azomureș a început deja discuțiile cu reprezentanții sindicatului și a anunțat pregătirea pentru intrarea platformei industriale în conservare.
În același timp, compania susține că discuțiile cu autoritățile române continuă pentru identificarea unei soluții care să permită menținerea capacității industriale și a locurilor de muncă.
Potrivit companiei, în ultimul an au fost cheltuite peste 70 de milioane de euro pentru a menține infrastructura și instalațiile pregătite pentru o eventuală repornire a producției.
Peste 600 de angajați sunt deja în șomaj tehnic
Situația de la Azomureș s-a deteriorat treptat în ultimele luni. Peste 600 de angajați se află deja în șomaj tehnic din luna ianuarie a acestui an.
Sindicatele avertizează că timpul pentru salvarea combinatului este limitat.
Lider sindical: „2.500 de familii vor rămâne fără venituri”
Emil Almășan, președinte Sindicat Alternativa 2002 Azomureș, a explicat că principala cauză a crizei este creșterea prețului gazului natural.
„Prețul gazului în ultimii ani a tot crescut, societatea nu-și mai permite costul de producție, gaz metanul fiind materia primă în producerea de îngrășăminte chimice și din cauza asta s-a ajuns în punctul acesta de concediere colectivă. În primă fază sunt 865 de persoane care sunt ai Azomureșului, dar vă dați seama că după ce Azomureșul va închide porțile și firmele contractuare vor face la fel. În total sunt pe platformă aproximativ 2.500 de persoane, adică 2.500 de familii vor rămâne fără venituri și fără locuri de muncă.”
Acesta a subliniat că există negocieri în desfășurare pentru preluarea combinatului, dar că deciziile trebuie luate rapid.
„Știm că sunt încă negocieri pentru a prelua și nu dorim decât să se urgenteze un pic, ca să nu pierdem nici forța de muncă, pentru că nu găsești la orice pas forță de muncă în industria chimică.”
45 de zile pentru salvarea Azomureș
Potrivit liderilor sindicali, perioada legală de consultare oferă aproximativ 45 de zile pentru găsirea unei soluții.
În acest interval, autoritățile române și compania Romgaz ar putea ajunge la o înțelegere privind preluarea combinatului, ceea ce ar permite menținerea activității industriale și salvarea locurilor de muncă.
În același registru , A3 ne informează că un ,, gigant industrial ,, din jud. Teleorman cu 800 de angajați , se va închide … . Așa e cînd vorbești ca să nu taci .
Excelent.Cui îi trebuie precursori pentru explozibil în vremurile astea…Uneori mă întreb dacă altceva înafară de lăcomie și trufie tâmpă mai există în cutia craniană a politrucului rromânesc.
Foarte bine, dacă nu e rentabila! Ca si alte companii made PSD-AUR ,georgescu! Ce nu înțeleg, de ce sa plătim noi din banii nostrii munciți, salarii compensatorii???
Multumiti la toti nicusorii care au votat cu ambele maini pe cei care butoneata acum si iau masurile astea !
Nu rămân fără venituri ci vor primi ajutor de șomaj.
Și oricum în majoritatea familiilor ambii soți au venituri.
campii ca un bugetar cu pensie speciala.
Dar banii pentru ajutor de somaj de la cine-i vor lua? Daca ar fi din conturile clasei politice imbuibate prin furt ar fi corect, altfel nu!
ba tu ai minte, problema e ca nu mai cotizeaza la stat cu juma de leafa si vin jepcarii de la putere sa ne spuna ca nu sunt bani de pensii dupa ce o baga pe aia cu decreteii
„Au pus ucrainenii ochii pe gazul din Neptun Deep?” ….zice un alt articol…
cenzurica e in floare… intrebarea ramane, cand ati auzit vreun tradator din regim sa se laude cu o noua fabrica si 1000 de locuri de munca? ca in ultimu an eu am citit numai despre vreo 15-20k de locuri de munca pierdute
fi normal ca la un privat somer sa vedem si un bugetar somer, pentru ca nu mai vin bani la buget.
Cate imprumuturi mai facem?
Felicitari, pentru ca ai darul deosebirii! Nu poti tine parazitul in viata ucigand gazda parazitului. Nu toti bugetarii sunt paraziti, doar cei de la nivele inalte si foarte inalte, a caror contributie doar distruge tara. Fara ei (fara Bălmajean and co.) am trai mult mai bine, ne-am regla intre noi pe piata fara sa donam averi uriase la gangsterii din politica.
Doar Azomures? Dar Complexul Energetic Oltenia, si cate altele or fi!! Sa traiasca Bolojan cu masurile lui stralucite. E repetent la economie. Probabil masurile, reformele cum ii place sa spuna sunt dictate de matusa care se bucura ca feciorul sau i-a taiat din pensie. Mai clar Goe.
De ce au scumpit gazul, pune bir Pămîntul pe el? Îi dă cineva să mănânce? Majoritatea nu ne dăm seama ce hoție este în treaba cu hidrocarburile. Gazul, fiind mai ușor decît aerul, pe deasupra sub presiune, iese singur odată forat puțul.
romanesc pt ca in UE a avut asta vara pretul de 23 euro/MWh adica 23X5/1000=0,115 lei minima, dar noi nu trebuia sa-l transportam, dar precis pretul final este umflat cu tot felul de accize si certificate verzi si TVA…
Ceva peste 80% din nevoi e scos din țară, producție internă. Și aici treaba nu e oblă; din 1990 a scăzut consumul aproape liniar și în aceiași măsură a scăzut producția.