![Crevedia 9](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/08/28/Crevedia-9-1000x600.png)
Vor fi acordarea ajutoare de urgenţă familiilor şi persoanelor afectate de tragicul eveniment produs în localitatea Crevedia. Guvernul urmează să aprobe în şedinţa de joi proiectul.
Astfel, se vor acorda 2.000 euro pe lună însoţitorilor persoanelor rănite care sunt tratate în străinătate, 2.000 lei pe lună însoţitorilor persoanelor rănite care sunt tratate în România şi 1.500 lei persoanelor rănite, care au fost spitalizate şi externate.
Pentru sprijinirea persoanelor singure şi familiilor ale căror locuinţe/gospodării şi bunuri au fost afectate se vor aproba ajutoare de urgenţă, indiferent de veniturile acestora, cu sume cuprinse între 1.500 lei şi 10.000 lei, în funcţie de gradul de afectare a locuinţelor şi bunurilor.
Executivul urmează să aprobe şi acordarea de ajutoare de urgenţă în sumă totală de 1.283.200 lei pentru sprijinirea unui număr de 306 familii şi persoane singure, care se află în situaţii de necesitate cauzate de incendii, inundaţii ori situaţii deosebite determinate de starea de sănătate ori alte cauze care pot conduce la creşterea riscului de excluziune socială, în vederea ameliorării situaţiei socio-materiale, de locuit şi de sănătate ale acestora.
Pentru situațiile în care s-au înregistrat decese, familia persoanei decedate beneficiază suplimentar de suma de 7.500 lei, pentru fiecare dintre membrii decedați. Aceeași sumă se va acorda și în cazul familiilor răniților care, din cauza gravității arsurilor și afecțiunilor asociate, decedează ulterior.
sper ca din banii familiei vinovatului, nu din bani publici!
Un român costă 7500 lei anul ăsta. Cam slabă productia! Un cal costă de la 15 000 în sus. O vacă peste 20 000. Eu zic să creștem cai și vaci, românii nu sunt rentabili.
Nu inteleg de ce guvernul (adica populatia romaniei) trebuie sa plateasca si nu vinovatii, adica cei care detin afacerea in cauza.
Si dupa ce plateste onor guvern (asa e normal sa ii ajutam pe cei in nevoie) o sa ii jupoaie pe bestiile de Caracal si Crevedia , cei primari si increngatura lor mafiota ? Nu prea se vede , au iceput deja sa intimideze victimele sau pe urmasii lor. Traim intr-un film prost, unul cu multi gangsteri, de 30 de ani traim in acest film.
vai pashaaa cat de „darnic” esti… fir-ati ai gheenei de s a ta ne!
– bani publici pentru riminalii esede
Adică, cum bre ”guvernul”,..rechte din buget ?? Păi nu or avut o asigurare obligatorie lac casă ?? Păi nu era responsabil vinovatul,.. vinovații, organe de control, să plătească daunele ?? Adică greșești, furi, omori, și tot ești scăpat de guvernu al mafioților ?? Mă ai dreaqu, să tot ai incredere maximă in ei bre..La fel cu inindațiile.. Păi de ce construiești aiurea bre ?/ De ce nu ai infrastructură br e?? De ce ești in vadul apei sau in zona inundabilă ?? Ce puii mei păzește un primar când dă autorizațiile de construcție ?? Pune de fapt la plată poporul in folosul a câtorva ??
De ce stătu să dea,de ce nu din banii câștigați de GPLIST.DE CE NU?Pe mafioții ăștia îi lasă stătu în pace,nu li se confiscă nimic?Nu contribuie la refacerea caselor,distruse?Tot stătu?Și ăla îi ajutor?Vine iarna,ce fac amărâți,fără locuințe.Vai și amar de țara asta.Oare cât îi m ai suportăm pe acești,mafioți,hoți cât?M ai are țara asta atâta belșug cât să se sature toți,hoții de la guvernări,care vor conduce și vor venii la guvernare?Staliar în gât tot ce fură.Un spital nu vor să facă,nu vor și gata.Batăi bunu ,,DUMNEZEU,,