EXCLUSIV 120.000 de euro pe lună chirie va plăti Tribunalul Ilfov. Se mută în București

Judecătorii de la Tribunalul Ilfov vor să fie aproape de centru, să aibă 40 de locuri de parcare, o cantină, un restaurant și un supermarket în apropiere. Știu exact de câte prize au nevoie – 232 de prize duble pentru calculatoare și 397 de prize electrice duble 220V tip Schuko cu conductor de împământare.

EXCLUSIV 120.000 de euro pe lună chirie va plăti Tribunalul Ilfov. Se mută în București

Judecătorii de la Tribunalul Ilfov vor să fie aproape de centru, să aibă 40 de locuri de parcare, o cantină, un restaurant și un supermarket în apropiere. Știu exact de câte prize au nevoie – 232 de prize duble pentru calculatoare și 397 de prize electrice duble 220V tip Schuko cu conductor de împământare.

Tribunalul Ilfov se mută la București, într-o clădire de birouri unde a închiriat 5.000 de metri pătrați. Ministerul Justiției a aprobat suma. Înalta Curte de Casație și Justiție, deși are un număr dublu de judecători, plătește mai puțin.

Tribunalul Ilfov va funcționa într-un spațiu din București unde chiria e de 120.000 de euro pe lună. Ministerul Justiției a acceptat suma. Tribunalul Ilfov este singura instanță din țară încă în grevă.

Clădirea se află în București, lângă piața Chirigiu. Este administrată de o firmă fără profit, a unui investitor ceh. Acționarul este o altă societate înregistrată în Cipru, cunoscut paradis fiscal. Este vorba despre S Group Holding din Cehia, dezvoltatorul clădirii de birouri Green Gate, o clădire cu 11 etaje din sectorul 5.

Suprafața închiriată de Tribunalul Ilfov este de 5.000 metri pătrați, pentru care plătește aproape 120.000 de euro chirie, inclusiv utilități și servicii de curățenie.

În total, clădirea are o suprafață de 30.000 metri pătrați. În trecut, cel mai mare chiriaș al clădirii era firma Teamnet, coordonată de Sebastian Ghiță, fost deputat PSD, în prezent fugit în Serbia după ce a fost pus sub acuzare de DNA. 

Cât plătesc alții

În comparație, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) plătește pentru două spații închiriate în suprafață totală de 3.000 metri pătrați o chirie de 40.000 de euro pe lună.

Instanța supremă, care are 101 de judecători, plătește 182.000 de euro/lună pentru un sediu din bulevardul Octavian Goga din Capitală, închiriat de la Camera de Comerț și Industrie a României.

Tribunalul Ilfov are o schema de 45 de judecători, organizați în 3 secții.

Cine administrează clădirea

Firma care administrează clădirea închiriată este Green Gate Development SRL. Potrivit Termene.ro, societatea a avut anul trecut o cifră de afaceri de 25 milioane de lei și pierderi de 8,6 milioane de lei.  Ea are ca obiect de activitate „închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate”. De la înființare, în urmă cu 18 ani, societatea nu a fost niciun an pe profit, ci numai în pierdere.

Ea este administrată de doi cetățeni cehi, Adam Petr și Vladimira Novakova, acționar 100% al firmei fiind o altă societate, Landmera Limited din Cipru.

Cum a fost ales Green Gate

Pe 3 octombrie, președintele Tribunalului Ilfov a aprobat Raportul procedurii de atribuire întocmit de Comisia de evaluare, stabilind oferta câștigătoare. În lipsa unor locații corespunzătoare pe raza județului Ilfov, spațiul selectat pentru relocarea Tribunalului este situat în municipiul București.

Semnarea contractului de închiriere era condiționată de alocarea creditelor bugetare, bani care ar fi trebuit să vină de la MJ. Am întrebat ministerul care e suma pe care este dispus să o plătească pentru chiria Tribunalului Ilfov.

Ce spune Ministerul Justiției

Radu Marinescu a declarat pentru Cotidianul că Ministerul Justiției nu s-a implicat în licitație, ci Curtea de Apel. Totuși, procedura spune că MJ aprobă nota de fundamentare, la cererea Curții de Apel. Deci judecătorii Tribunalului Ilfov nu puteau lua decizia peste capul șefilor de la București.

Astfel, Curtea de Apel București a trimis MJ pentru aprobare nota de fundamentare ce vizează închirierea ,,unui imobil/spațiu cu o suprafață de aproximativ 5.000 mp, la un preț estimativ de 24 euro/mp/lună (TVA inclus), respectiv 120.000 euro/lună, destinat funcționării Tribunalului Ilfov”.

,,Fiecare instituție din subordinea/coordonarea Ministerului Justiției care are nevoie de spații suplimentare sau de relocare derulează procedura de închiriere în mod individual”, în baza unui ordin emis de Ministerul Justiției, precizează reprezentanții de la Justiție.

Aceștia susțin că întreaga responsabilitate pentru nota de fundamentare, documentația tehnică, valoarea achiziției aparține Tribunalului Ilfov.

,,Nota de fundamentare a fost avizată de către ordonatorul secundar de credite – Curtea de Apel București și înaintată spre aprobare Ministerului Justiției, în calitate de ordonator principal de credite.”

MJ a aprobat cererea, date fiind ,,condițiile improprii în care își desfășurau activitatea Tribunalul Ilfov și Judecătoria Buftea, precum și agravarea situației generate de relocarea Judecătoriei Cornetu în același sediu”.

Măsura a fost considerată urgentă, susțin reprezentanții ministerului, pentru asigurarea condițiilor minime de desfășurare a activității judiciare, până la finalizarea investiției „Palatul de Justiție Ilfov (Sediu Tribunalul Ilfov și Judecătoria Buftea)”.

Ministerul nu își asumă însă responsabilitatea pentru pașii următori. ,,Precizăm că responsabilitatea privind demersurile necesare identificării și închirierii unui spațiu adecvat desfășurării activității revine în exclusivitate Tribunalului Ilfov. Președintele tribunalului, în calitate de ordonator terțiar de credite, are obligația legală de a organiza procedura de achiziție și de a încheia contractele aferente, cu respectarea dispozițiilor legale în vigoare.

Pentru informații suplimentare privind efectuarea studiului de piață, valoarea estimată a achiziției precum și alte elemente tehnice ale procedurii de închiriere, vă rugăm să vă adresați Curții de Apel București și Tribunalului Ilfov, în calitate de ordonator secundar, respectiv terțiar de credite.”

Ce spune Tribunalul Ilfov

De partea cealaltă, Tribunalul Ilfov spune că o să facă public proprietarul clădirii după semnarea contractului, semnare care este condiționată de alocarea banilor pentru chirie.

„Comisia de evaluare a stabilit oferta câştigătoare, iar Preşedintele Tribunalului Ilfov a aprobat, la data de 03.10.2025, Raportul procedurii de atribuire întocmit de Comisia de evaluare. Cu toate acestea, potrivit Ordinului Ministrului Justiţiei nr. 3372/C/31.08.2016, procedura nu este finalizată, legea stabilind necesitatea parcurgerii unor etape suplimentare în vederea finalizării procedurii de achiziție. Până la acel moment, informațiile pe care le solicitați nu pot fi făcute publice”, susține Tribunalul Ilfov.

Între timp, instituția a anunțat adresa nouă și că se mută din Buftea, fără să facă public proprietarul clădirii.

„Tribunalul Ilfov anuntă finalizarea procedurii de închiriere a unor spații într-un imobil existent, cu destinația de sediu pentru instanță, situat în municipiul București, pe B-dul Tudor Vladimirescu. Contractul de închiriere a fost încheiat cu sprijinul Ministerului Justiției, care a asigurat finanțarea necesară, confirmând buna colaborare interinstituțională”, se arată într-un comunicat al tribunalului.

Condiții de închiriere: minimum 397 prize Schuko

Revenind la caietul de sarcini al achiziției, încă de la început, s-a stabilit ca imobilul să fie situat în București, nu în Ilfov.

„Imobilul să fie situat în Municipiul București, la cel mult 10 km față de km 0 al mun. București. Suprafața necesară spre a fi închiriată (a se înțelege suprafața închiriabilă – formată din suprafață utilă și spații comune aferente) pentru desfășurarea activității Tribunalului Ilfov este de 5.000 mp”, se arată în document.

În plus, clădirea de închiriat trebuie să dispună de teren sau spaţiu de parcare oferit gratuit pentru un număr de 40 autoturisme.

În plus, „să se asigure un număr de minimum 232 prize duble pentru calculatoare, imprimante, copiatoare, scanare, sisteme videoconferință, tv, precum și un număr de minimum 397 prize electrice duble 220V tip Schuko cu conductor de împământare”.

În plus, spațiul trebuie să fie disponibil spre închiriere începând cu data de 22 decembrie 2025 și să existe acces la facilități precum: cantină, restaurant, cafenea, supermarket etc.

Durata contractului este de 5 ani, „dar nu mai mult sau mai puțin de data finalizării lucrărilor și dării în folosință a obiectivului de investiţii ”Palatul de Justiţie Ilfov (Sediu Tribunalul Ilfov şi Judecătoria Buftea)”, cu posibilitatea prelungirii acestei perioade, prin acte adiționale”, se mai arată în caietul de sarcini.

Singurul tribunal încă în grevă

În timp ce instanțele din țară și-au reluat activitatea în urma protestului privind reforma pensiilor magistraților, Tribunalul Ilfov este și azi în grevă, la mai bine de două săptămâni de la decizia Curții Constituționale care a declarat neconstituțional proiectul de lege al Guvernului. Motivul? Sediul impropriu din Buftea. Așa că greva a continuat, după cum a stabilit adunarea generală a judecătorilor.

Începând cu data de 21.10.2025 și până la mutarea efectivă a Tribunalului Ilfov conform procedurii (…), menține măsura suspendării soluționării cauzelor la nivelul Tribunalului Ilfov, adoptată prin hotărârea Adunării Generale a Magistraților nr. 5/26.08.2025”, se arată într-un comunicat al TB Ilfov.

Tribunalul este condus de Laura Irina Bratu, o judecătoare din Craiova, detașată din 2024 la Tribunalul Ilfov. În ianuarie 2025, președinta Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie cerea CSM delegarea Laurei Bratu de pe postul de execuție pe cel de vicepreședinte al instanței. Acum este șefa instituției.

Manager economic al Tribunalului Ilfov este Loredana-Nicoleta Zalana, nepoata Liei Savonea, președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ).

Distribuie articolul pe:

11 comentarii

  1. numai in romania institutii de stat isi iau liberatea de a face ce vor cu bani publici; la asa debandada cu banii oamenilor de ce sa ne mai miram ca justitia da in judecata si vrea puscarie pentru cei care vor normalitate

  2. Austeritatea e pentru cătei?!!Nu e așa domnu Bolojan? Singura plesneală ai luat de la cei de jos sporul de antena! In rest,nimic! Toți de la firmele de stat și-au dublat veniturile! Romatsa,ASF etc! Magistrați îți rad in nas! Reforma de 2 lei! Și la anul TVA de 24 la suta,motorina 9 lei și taxele locale mai mari cu 70 la sută! Deci e bine!

  3. @GHIA ( 10 nov. 2025 la 17:42 )
    „Obrazul subțire cu cheltuială se ține……”
    👍 🍹
    În rest , s’auzim numai de bine că de rău suntem sătui !

  4. Obrazul subțire cu cheltuială se ține. La leafă babană, pensii nesimțite, ce a-ți vrea ?. să-și desfășoare activitate în orice clădire ?. Nu se face așa ceva, le scade „ prestigiu” de șpăgari. Tariful este și în funcție de cum arăți, iar într-o locație modestă pretențiile nu pot fi așa de mari.

  5. Care e partidul ce încasează ciolanul ? Prin Vest se sfeterisește banul fraierului plătind socială și cazare all inclusive+bani de buzunar „refugiaților” din habibistane. Aici se țin pe bani mulți toți paraziții de lux.

  6. are 60% din Casa Poporului goala!
    Bagati toate ministerele acolo si cu spatiile lor faceti bani cacalau, bai netotilor!
    Sunteti veniti din povestea drobului de sare al lui Creanga, vai de doreii si veoricile voastre!

    1. Asta-i la parandărăt, Avem!. Mangla-i scopul, nu economia.Ai cu strâns cureaua e pentru fraieri că noi!

  7. Poate platesc din speciala d-lor. Acestia si cu Moraru din SUA ruineaza tara.
    „Au inteles bine” momentul in care se afla azi tara, tot din cauza desfraurilor de ac. gen.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.