Trump vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia

„Polonia ar dori acest lucru”, a spus Donald Trump.

De Redactia Cotidianul - redactor
Trump vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia

FOTO: X/@burhan_uddin_0

„Polonia ar dori acest lucru”, a spus Donald Trump.

Donald Trump, președintele SUA, a declarat vineri că „ar putea” muta trupe americane din Germania în Polonia. Declarația sa vine în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie news.ro, care citează POLITICO.

„Polonia ar dori acest lucru”, a spus Donald Trump.

„Avem o relaţie excelentă cu Polonia. Am o relaţie excelentă cu preşedintele. … Îmi place foarte mult de el, aşa că este posibil”, a adăugat acesta.

La începutul acestei luni, Pentagonul a confirmat că SUA vor retrage 5.000 de soldaţi din bazele militare din Germania, punând în aplicare o ameninţare pe care Trump a făcut-o după ce s-a certat cu cancelarul german Friedrich Merz pe tema războiului cu Iranul. De atunci, Trump a continuat să avertizeze că Pentagonul va „reduce efectivele cu mult mai mult decât 5.000”, scrie news.ro.

Karol Nawrocki, președintele Poloniei, a declarat miercuri, la rândul său, că Polonia este pregătită să găzduiască trupele americane retrase din Germania şi că îl va convinge personal pe Trump să trimită soldaţii spre est.

Prim-ministrul polonez Donald Tusk, aflat în conflict cu preşedintele, avertizase luni că Varşovia nu ar trebui să „fure” trupe de la aliaţi, mai notează news.ro.

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

  1. Întâmplător, este mai aproape de Rusia. CINE este mai aproape de Rusia? Că IO NU înțeleeeeg …
    JOACA Iresponsabilă cu FOCUL. ATOMIC.
    UNII are pe Dreacul țn Dânșii. UITĂ că NU au UNDE se duce. MARTE este o FRECȚIE Aiurită a Unuia Îmbătat de Puterea Banilor.. NU poți trăi subteran ȘoBoloanesque …

  2. 1 septembrie 1939…. știe portocaliu ceva… Alaska… Linia roșie…
    Auschwitz…🤣🤣🤣

  3. Cel mai bine ar fi sa se care toată soldățimea americană la mămica lor, acasă! Toacă banii contribuabililor aiurea. Plecați bă la voi! Cine are nevoie?

  4. Donald Tusk, un trecator, se strange pusculita lui Gyuri, dispar toti astia, se duc sa pupe pe altul. Pupatul in Curtici-gara sau in Fundeni este cea mai sigura meserie bine platita. Pupatii nu mor, se schimba dosurile, decat !

  5. Donald Tusk, un trecator, se strange pusculita lui Gyuri, dispar toti astia, se duc sa pupe pe altul. Pupatul in Curtici-gara sau in Fundeni este cea mai sigura meserie bine platita !

  6. „…Prim-ministrul polonez Donald Tusk, aflat în conflict cu preşedintele, avertizase luni că Varşovia nu ar trebui să „fure” trupe de la aliaţi”…
    Cum ne-a obișnuit DINTOTDEAUNA, javra Tusk este un TRĂDĂTOR $$oroșizd a’ Poloniei!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.