Turneul de la Dubai Turneul de la Dubai: Cum s-a descurcat Irina Begu cu Muguruza

Irina Begu, venită din calificări, a fost învinsă luni de Garbine Muguruza în primul tur al turneului WTA de la Dubai, dotat cu premii totale de 1.835.490 dolari, scor 3-6, 5-7.

Muguruza (16 WTA) s-a impus într-o oră şi 36 de minute.

Begu (73 WTA) a început mai greoi şi a fost condusă cu 3-0 în primul set, dar a reuşit să revină şi să egaleze, 3-3. Spaniola a câştigat ultimele trei ghemuri şi setul (6-3). În actul secund, Irina Begu a evoluat mai bine, a condus cu 2-0, a fost egalată, a făcut un nou break, pentru 5-3, dar nu a reuşit să închidă setul şi s-a înclinat după ce a cedat patru ghemuri la rând (5-7).

Irina Begu va primi 10.750 dolari şi un punct WTA.

Tot luni, Ana Bogdan a fost învinsă în primul tur la Dubai cu 6-4, 6-4 de cehoaica Marketa Vondrousova.

Patricia Ţig a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko în două seturi, cu 6-3, 6-3, luni, în prima rundă a turneului WTA de la Dubai .

Ţig (61 WTA) s-a înclinat după o oră şi 19 minute în faţa letonei (23 ani, 51 WTA).

Cele două jucătoare s-au întrecut în erori, Ţig încheind cu 5 aşi şi 6 duble greşeli, iar Ostapenko a avut 3 aşi şi 8 duble greşeli.

Ţig a avut 2-1 în primul set, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rând (2-5), Ostapenko încheind cu 6-3. În actul secund, Ţig a câştigat primul ghem, apoi letona a luat trei consecutiv, după un ghem patru de peste 12 minute. Ţig a găsit resurse să egaleze, 3-3, dar Ostapenko a comis mai puţine erori în ultimele trei ghemuri şi s-a impus cu 6-3.

În schimb, Sorana Cîrstea s-a calificat, luni, în turul doi după ce a trecut cu 6-4, 6-4 de ucraineanca Lesia Ţurenko.

Cîrstea,, 67 WTA, a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute în faţa unei adversare venite din calificări și care se află pe locul 142 WTA.

Sorana a reuşit să se desprindă în primul set la 5-2, dar Ţurenko a câştigat două ghemuri la rând şi a servit pentru a egala la 5-5, însă românca a încheiat setul cu un break (6-4). În manșa a doua, Cîrstea a avut 3-1, a fost egalată, 3-3, s-a desprins la 5-3, dar şi-a pierdut serviciul (5-4) şi a încheiat meciul cu un break.

Cîrstea a reuşit a treia victoria cu Lesia Ţurenko în tot atâtea dueluri, după ce a mai învins-o în 2013 la Washington şi în 2016 la Istanbul.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.300 dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi estoniana Anett Kontaveit, cap de serie numărul 15, care a dispus de Timea Babos (Ungaria) cu 6-2, 6-1.

Patricia Ţig o va întâlni în aceeași competiție pe Jelena Ostapenko.

Simona Halep s-a retras de la turneul de la Dubai, pe care l-a câștigat anul trecut.

La dublu, Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok s-au calificat în optimile de finală după 4-6, 6-2, 10-5 cu Anastasia Pavliucenkova (Rusia)/Arina Rodionova (Australia).

Olaru şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 8.700 dolari şi 105 de puncte WTA la dublu, iar în optimi vor înfrunta favoritele numărul doi, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.