La doar câteva zile după trecerea moțiunii de cenzură, mai multe organizații județene au ieșit cu mesaje în care reiterează sprijinul pentru Bolojan, prin decizii locale. În urma informațiilor coroborate de la mai mulți șefi liberali cu funcții cheie, datele Cotidianul arată că poziționare clar pro-Bolojan au următoarele filiale: Alba, Arad, Bacău, Bistrița Năsăud, Bihor, Dolj, Maramureș, Olt, Satu Mare și Vrancea.
„Anti-PSD până în măduva oaselor”
Zilele trecute, presa a relatat pe larg despre votul privind intrarea la opoziție. De asemenea, doar patru persoane au fost menționate că s-au abținut de la votul pentru intrarea în opoziție, 50 fiind de acord. În afară de Nicoleta Pauliuc, Hubert Thuma și Ion Iordache, menționat a fost și șeful PNL Brăila, Alex Popa. Într-o discuție cu Cotidianul, Popa a precizat că nu a fost pe contrasens față de colegii săi.
Mai mult, Popa a precizat că filiala sa și-a manifestat susținerea pentru Ilie Bolojan. „Eu sunt în echipa Partidului Național Liberal, nu a cuiva”, a precizat Popa, care a punctat că respectă decizia conducerii. „Eu nu am cum să fiu cu PSD. Sunt la a treia generație de liberali”, a completat deputatul de Brăila, care a subliniat: „sunt anti-PSD până în măduva oaselor”
Citește și: SURSE PSD nu renunță la scenariul puciului în PNL. Variante de lucru pentru noua guvernare
Sunt cazuri de filiale care consideră că deja și-au anunțat sprijinul. E cazul PNL Suceava. „Domnul premier Ilie Bolojan a venit pe 1 mai la noi. Au participat și primarii și susținerea a fost evidentă”, a sublinia Angelică Fădor, șefa PNL Suceava, pentru Cotidianul. De altfel, președinta liberalilor suceveni a punctat că de la nivel central nu a venit vreo dispoție de nou vot.
Pe de altă parte, Adrian Mocanu (președintele PNL Buzău) a punctat că urmează o consultare internă: „Noi avem ședința de BPJ vineri programată”. Surse din partid au precizat că în ultimul timp Mocanu e văzut ca parte a echipei Bolojan, deși până acum câteva luni era considerat apropiat de gruparea Thuma.
Unanimitate a primarilor pentru guvernare
Sunt și voci din PNL care au explicat faptul că nu mai e necesară consultarea județeană ulterioară, în condițiile votului dat în BPN. Mai mult, înainte de BPN-ul care a dus la decizia de intrare în opoziție
„Nu cred că este nevoie, susținerea este evidentă. Să nu dăm de fiecare dată sau în fiecare sătpămână o decizie în sensul acesta. Nici nu ne-au cerut cei de la nivel central un punct de vedere. Eu am avut o discuție prealabilă, până în Biroul Politic Național, cu primarii din organizație și cu colegii parlamentari. A fost o discuție fără a știi care e exact ordinea de zi a BPN, că dacă știam care e, puteam să fac un BPJ chiar și online, să luăm o decizie. Dacă nu am știut, am anticipat și am cerut un punct de vedere dacă cumva s-ar discuta chestia aceasta: opoziție versus guvernare”, a declarat Toma Petcu, șeful CJ Giurgiu și PNL Giurgiu. Concluzia consultării aleșilor locali: „Unanimitate pentru rămânere. Și noi suntem o filială cu 45 de primari”.
Citește și: Trei erori tactice ale PSD în războiul cu Bolojan. Două au avut efectul greblă ANALIZĂ
De asemenea, președintele PNL Teleorman, Daniel Constantin, susține că decizia BPN a fost fără echivoc, iar la nivel local nu este nevoie de vreo decizie suplimentară.
Nu în ultimul rând, în unele filiale încă așteaptă convocarea unor ședințe la nivel județean, însă totul depinde de președintele de organizație județeană. Însă în cazul acestora depinde de simpatiile și antipatiile din partid sau de interesul de moment, potrivit surselor Cotidianul.
Bravo, PNL, dar să ne spună ei de ce au respins, împreună cu PSD propunerea legislativă a USR pentru alegerea primarilor în două tururi!
Adio PDL, adio PNL!
Mișto … cascadă formată din 10 organizații din 40 !
s-a demolat un guvern, pentru a da jos un om. Apoi, se asteapta alti fraieri din PNL sa tradeze, ca sa faca alt guvern, pe care sa-l besteleasca Grindeanu.
Ce nu intelegeti?
Euro poate ajunge si la 12 lei.
Nu crede nimeni ca cei din Dolj sau din Bacau ii sprijina pe Bolojan si pe camarila ardeleneasca a acestuia. Toti banii tarii au mers catre judetele din Ardeal.
Cică, hoții APIA nu vor mai incasa la grămadă spor de 40 % că fura fonduri europene ci se va face o evaluare lunara! Felicitări Bolo! Luluta oricum doarme in popușoi!
Cum rămâne în orașele și județele în care a câștigat PNL? Intră primarul în opoziție?
Mi se pare corect ca primarii să notifice contribuabilii să-și plătească taxele ca să-și ia salariile bengoase tăietorii de frunze la câini!
@Eugen: cu siguranță e cea mai fiabilă soluție. Dacă îi taie alimentarea de la Kremlin, merge pe baterii.
Bolojan e singurul premier care mai poate salva România în momentul de față! Nicușor a dovedit o lipsă cronică edit nu e nici pe departe calificat pentru funcția de președinte, ar fi trebuit să facă un tandem puternic cu Bolojan, să-l apere, nu s-o facă pe mediatorul, mediatoarea, mediana și bisectoarea! Prestația lui de până acum trece rareori de nivelul jalnic. A ajuns la Cotroceni ca să-i închidă poarta în nas lui Ciordano, nu fiindcă are cine știe ce merite sau aptitudini pentru funcția de președinte! Nu vă puteți abține să nu băgați mereu USR-ul în ecuație, că doar e creația lui Nicușor, nu? Concluziile despre PSD și Grndeanu sunt corecte, doar că ați uitat să menționați evidentul: Olguța îi face vânt pe scări lui Grindeanu, pentru ca să poată prelua conducere PSD pe persoană fizică de către Asociația Familială Manda! Doar că o să cam preia praf și vânt, că PSD se risipește ca nisipul suflat de furtună.
De vineri saptamana trecuta mananc numai hrana rece ! ca a pleznit tzeava de gaz , comuna dintre apartamente si a oprit gazele pe toata scara si dupa ce se repara tzeava de gaze , trebuiesc montate detectoare de gaze prin radio ca in caz de cutremur mare sa se opreasca gazele de la subsolul blocului , ca in caz de cutremur mare sa nu se fisureze tzeava comuna de gaze !
Călin Georgescu este singura soluție fiabilă pentru funcția de prim-ministru
Ce-mi mai plac liberalii care-și rup cămașa de pe ei, de atâta anti-pesedism. Păi, bă, băieți, ați guvernat amar de vreme alături de pesediști, iar acum, nici usturoi n-ați mâncat, nici, vorba aia… Și, precum Popa de la Brăila, mai sunt câțiva care sar ca arși când aud de gașca lui Ponta, Ciolacu, Grindeanu. Măi, dar niciunul dintre liberalii „autentici ” nu și-a dat demisia în semn de protest. Tot mai bine cu fundu-n două luntrii…