Cele 40 de persoane care au murit prin înec de joia trecută erau în principal tineri, a declarat premierul francez Sébastien Lecornu.
„Nu este ceva de luat în ușor să mergi la înot în zone nesupravegheate în timpul unui val de căldură”, a declarat Marina Ferrari, ministrul francez al Sportului și Tineretului, citată de BBC News, care preia un interviu acordat radioului francez.
Se așteaptă ca condițiile extreme să dureze cel puțin până la sfârșitul săptămânii, cu maxime în timpul zilei de peste 40 de grade Celsius în multe orașe.
Într-o țară în care instalațiile de aer condiționat nu sunt răspândite pe scară largă, școlile, transportul public și evenimentele sportive au fost afectate. La Paris, Turnul Eiffel și-a ajustat programul la vremea caniculară, închizându-se după-amiaza în loc de noaptea târziu, așa cum se întâmplă de obicei.
„Sunt așteptate și alte temperaturi record, inclusiv unele care ar putea depăși toate recordurile anterioare, indiferent de perioada anului”, a anunțat Météo France, serviciul național de meteorologie.
Temperaturile vor rămâne ridicate marți în Franța non-stop. Meteo France a plasat 54 de departamente, aproximativ jumătate din țară, sub alertă roșie de caniculă.
Franța a înregistrat luni cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în luna iunie, precum și cea mai călduroasă noapte de până acum, luni seară, a relatat BBC News.
Europa, continentul cu cel mai rapid ritm de încălzire
Între timp, mai multe alte țări europene se confruntă și ele cu căldură toridă, inclusiv Italia, Spania și Regatul Unit. În Spania, se așteptă ca temperaturile să atingă un vârf de 40 de grade Celsius sau chiar mai mult, iar alertele roșii au fost emise în zone extinse ale țării, potrivit BBC News.
Schimbările climatice cauzate de om sunt legate de fenomenele meteorologice extreme din ce în ce mai mari, iar proiecțiile agenției ONU pentru climă spun că următorii cinci ani ar trebui să doboare și mai multe recorduri de căldură.
Valul de căldură este excepțional de intens, venind foarte devreme în vară, „dar cu o durată încă incertă”, a declarat serviciul meteorologic. Acesta a fost deja comparat cu valul de căldură din august 2003, când cele mai ridicate temperaturi din ultima jumătate de secol au provocat aproximativ 15.000 de decese, multe dintre ele în rândul persoanelor în vârstă din apartamente și aziluri de bătrâni fără aer condiționat.
Europa este continentul cu cel mai rapid ritm de încălzire din lume, temperaturile crescând de două ori mai repede decât media globală din anii 1980, potrivit Serviciului pentru Schimbări Climatice Copernicus al Uniunii Europene.
Record de temperaturi în Marea Britanie
În ultimii patru ani, peste 200.000 de oameni din Europa au murit din cauze legate de căldură, iar majoritatea acestor decese puteau fi prevenite, a declarat luna aceasta biroul pentru Europa al Organizației Mondiale a Sănătății.
Temperaturile peste medie pot provoca epuizare din cauza căldurii și insolație care poate pune viața în pericol.
De cealaltă parte a Canalului Mânecii, multe școli britanice au anunțat că se închid iar trenurile au fost perturbate. Met Office, agenția meteo britanică, a emis o avertizare roșie de căldură extremă pentru miercuri și joi, prognozele sugerând că recordul absolut de temperatură zilnică din iunie ar putea fi doborât.
În sudul Angliei se așteaptă temperaturi de aproximativ 38 de grade Celsius, iar în sud-estul Țării Galilor se așteaptă temperaturi de până la 39 de grade Celsius. Vârful valului de căldură este acum prognozat pentru miercuri și joi, când maximele ar putea ajunge la cel puțin 38 de grade Celsius. Se așteaptă ca condițiile să se amelioreze până vineri, a declarat Met Office.
Marți, mai mulți operatori feroviari din Marea Britanie au anunțat că anulează serviciile feroviare pentru a „asigura funcționarea în siguranță a căii ferate”. Compania Națională de Căi Ferate, care operează infrastructura feroviară, a îndemnat oamenii să „călătorească doar dacă este absolut necesar” miercuri și joi.
Temperaturi de 43 de grade în Peninsula Iberică
Mai la sud, Spania se confruntă cu un val de căldură în diferite părți ale Peninsulei Iberice.
Serviciul național de meteorologie al Spaniei, Aemet, a emis marți alerte roșii pentru temperaturi de 43 de grade Celsius în sudul Andaluziei, precum și avertizări privind termometrele care vor atinge 40 de grade Celsius în regiunile Cantabria, în mod normal temperate, și Țara Bascilor, de-a lungul coastei nordice atlantice.
Meteorologul Aemet, Rubén del Campo, a declarat că Spania, care a cunoscut veri din ce în ce mai toride în ultima vreme, va deveni și mai caldă din cauza schimbărilor climatice, deoarece valurile de căldură devin mai frecvente, mai lungi și apar în afara perioadei tradiționale iulie și august.
Dintre cele 12 valuri de căldură înregistrate de Aemet în luna iunie de când a început să le monitorizeze în 1975, jumătate au avut loc din 2015, a declarat del Campo.
Schimbările climatice provocate de om încălzesc atmosfera, atât deasupra Spaniei, cât și în apele mării din jur, a spus el.
Copernicus, agenția de monitorizare a UE, a constatat că în Europa și la nivel global, 2024 a fost cel mai fierbinte an înregistrat vreodată, iar continentul a înregistrat al doilea cel mai mare număr de zile de „stres termic”.
Oamenii de știință avertizează că schimbările climatice exacerbează frecvența și intensitatea căldurii și a secetei, în special în sud-estul Europei, făcând regiunea mai vulnerabilă la impactul asupra sănătății și la incendiile de vegetație.
cand scade CO2 si scade si vegetatia CO2 fiind suportul folosit in fotosinteza pt a sintetiza proteine si alti compusi organici…in erele cu o vegetatie bogata concentratia era de 7 ori mai mare, acum cand este goana pt a desertifica, nu se accepta hidrocentralele un microclimat si o rezerva de apa…totul merge pe apa sambetei lui Ursula si Buzoianu, Virgil Popescu, Burduja si Bogdan Ivan si toti cei fericiti ca in loc de grau se cultiva folovoltaice…