VIDEO Ciucu semnează controlul judiciar. Neagă orice legătură cu Odeta Nestor

Primarul Capitalei respinge acuzațiile și neagă orice apropiere de Odeta Nestor.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator și Delia Olaru - Colaborator
VIDEO Ciucu semnează controlul judiciar. Neagă orice legătură cu Odeta Nestor

Primarul Capitalei respinge acuzațiile și neagă orice apropiere de Odeta Nestor.

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, s-a prezentat la semnarea controlului judiciar în dosarul în care a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce DNA l-a pus sub acuzare pentru luare de mită. La sosire, edilul a spus că nu știe dacă măsura va fi ridicată și a negat că ar avea o relație apropiată cu Odeta Nestor.

Întrebat cu ce argumente a venit în fața instanței, Ciucu a răspuns scurt.

„Bună dimineața, aici am venit pentru control judiciar”, a spus primarul general.

Jurnaliștii l-au întrebat apoi dacă se așteaptă ca măsura controlului judiciar să fie ridicată.

„Nu știu, de obicei înțeleg că sub 10% se aprobă astfel de…”, a declarat Ciucu.

Edilul a fost întrebat și despre Odeta Nestor, al cărei nume apare în anchetă.

„Nu, nu o cunoașteam. Se spune în presă că e o apropiată de a mea. E complet fals”, a spus Ciprian Ciucu.

Întrebat dacă îi cunoștea pe cei doi oameni de afaceri israelieni menționați în dosar, Ciucu nu a mai răspuns și a intrat în clădire.

DNA îl acuză de luare de mită

Ciprian Ciucu a fost audiat pe 18 iunie la DNA, timp de peste trei ore. La final, procurori au dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile. Potrivit DNA, acuzațiile vizează perioada în care Ciucu era primar al Sectorului 6. Procurorii susțin că, în campania electorală din noiembrie-decembrie 2025, acesta ar fi primit foloase necuvenite sub formă de servicii de publicitate și consultanță electorală.

Anchetatorii spun că aceste servicii ar fi fost oferite în legătură cu eliberarea unui certificat de urbanism și unei autorizații de construire pentru un proiect imobiliar din București.

În același dosar au fost plasați sun control judiciar doi oameni de afaceri, acuzați de dare de mită, și un alt om de afaceri, acuzat de complicitate la dare de mită.

Primarul susține că este nevinovat

După audierea de la DNA, Ciprian Ciucu a declarat că nu are nimic de ascuns și că va colabora cu anchetatorii.

„Nu am nimic de ascuns, sunt încrezător, sunt nevinovat. Am văzut acuzațiile care mi se aduc. Știu că de acum o să am un an, doi, trei o tinichea de coadă. Vreau să îmi duc mandatul la capăt, treaba mea e să am grijă de București. În privința acestei situații, voi colabora cu organele judiciare”, a spus acesta.

Ulterior, într-o postare pe Facebook, Ciucu a susținut că nu a primit bani și că nu a condiționat emiterea documentelor de urbanism.

„Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase”, a scris primarul general.

Ciprian Ciucu a mai spus că nu ia în calcul demisia și că vrea să își ducă mandatul la capăt.

CITEȘTE ȘI

Motivarea instanței în cazul Odetei Nestor. Jackpot de peste 1 milion de euro, în centrul anchetei

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.