Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, s-a prezentat la semnarea controlului judiciar în dosarul în care a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce DNA l-a pus sub acuzare pentru luare de mită. La sosire, edilul a spus că nu știe dacă măsura va fi ridicată și a negat că ar avea o relație apropiată cu Odeta Nestor.
Întrebat cu ce argumente a venit în fața instanței, Ciucu a răspuns scurt.
„Bună dimineața, aici am venit pentru control judiciar”, a spus primarul general.
Jurnaliștii l-au întrebat apoi dacă se așteaptă ca măsura controlului judiciar să fie ridicată.
„Nu știu, de obicei înțeleg că sub 10% se aprobă astfel de…”, a declarat Ciucu.
Edilul a fost întrebat și despre Odeta Nestor, al cărei nume apare în anchetă.
„Nu, nu o cunoașteam. Se spune în presă că e o apropiată de a mea. E complet fals”, a spus Ciprian Ciucu.
Întrebat dacă îi cunoștea pe cei doi oameni de afaceri israelieni menționați în dosar, Ciucu nu a mai răspuns și a intrat în clădire.
DNA îl acuză de luare de mită
Ciprian Ciucu a fost audiat pe 18 iunie la DNA, timp de peste trei ore. La final, procurori au dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile. Potrivit DNA, acuzațiile vizează perioada în care Ciucu era primar al Sectorului 6. Procurorii susțin că, în campania electorală din noiembrie-decembrie 2025, acesta ar fi primit foloase necuvenite sub formă de servicii de publicitate și consultanță electorală.
Anchetatorii spun că aceste servicii ar fi fost oferite în legătură cu eliberarea unui certificat de urbanism și unei autorizații de construire pentru un proiect imobiliar din București.
În același dosar au fost plasați sun control judiciar doi oameni de afaceri, acuzați de dare de mită, și un alt om de afaceri, acuzat de complicitate la dare de mită.
Primarul susține că este nevinovat
După audierea de la DNA, Ciprian Ciucu a declarat că nu are nimic de ascuns și că va colabora cu anchetatorii.
„Nu am nimic de ascuns, sunt încrezător, sunt nevinovat. Am văzut acuzațiile care mi se aduc. Știu că de acum o să am un an, doi, trei o tinichea de coadă. Vreau să îmi duc mandatul la capăt, treaba mea e să am grijă de București. În privința acestei situații, voi colabora cu organele judiciare”, a spus acesta.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, Ciucu a susținut că nu a primit bani și că nu a condiționat emiterea documentelor de urbanism.
„Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase”, a scris primarul general.
Ciprian Ciucu a mai spus că nu ia în calcul demisia și că vrea să își ducă mandatul la capăt.