În viziunea sa, prezența PSD la Palatul Victoria contravine nevoii de stabilitate și reformă de care România are nevoie în acest moment critic.
„Țara are nevoie de o direcție clară, nu de un guvern care să treacă de 233 de voturi din Parlament. Toate aceste lucruri nu sunt posibile cu un PSD la guvernare, care evident nu mai are încrederea românilor”, a declarat Dominic Fritz în fața jurnaliștilor.
Soluția USR – Un pol de dreapta minoritar
Răspunzând indirect anunțului făcut anterior de Sorin Grindeanu, Dominic Fritz a clarificat că USR nu va gira sub nicio formă un astfel de demers, un guvern care are în componența sa membri PSD. Soluția avansată de Uniunea Salvați România șefului statului implică refacerea unui pol de dreapta, asumat însă în condiții de minoritate parlamentară.
Întreaga declarație a lui Dominic Fritz, mai jos.
„I-am spus Președintelui că USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD. Suntem dispuși să facem un guvern minoritar cu PNL și UDMR”, a punctat liderul USR.
Alegerile anticipate, un scenariu acceptat pentru legitimarea democrației
Pe fondul fragmentării actualului legislativ, în care coagularea unei majorități tradiționale a devenit extrem de dificilă, Dominic Fritz a atins și subiectul sensibil al dizolvării Parlamentului. Președintele USR consideră că actuala configurație a forțelor politice nu mai corespunde voinței reale a cetățenilor, motiv pentru care o întoarcere la urne nu ar reprezenta un pericol, ci o oportunitate.
Totuși, Fritz a recunoscut că șansele ca partidele să accepte declanșarea anticipatelor sunt reduse, reiterând disponibilitatea formațiunii sale de a guverna imediat, în ciuda contextului matematic nefavorabil.
„Credem că Parlamentul actual cu greu mai poate fi descris ca un Parlament care oglindește toate preferințele românilor. Nu ne este teamă de alegeri anticipate. Un astfel de pas ar putea să legitimeze procesul democratic. Acest lucru este puțin probabil și suntem gata să ne asumăm guvernarea într-un guvern minoritar”, a concluzionat șeful USR.
Deci nici PSD si nici AUR.
Pai va propun sa faceti voi un guvern cu o majoritate in spate.
Hai, daca vrei se poate.
Ei au în spate, usereii, de ei vorbesc, ceva baban gros și tare! Știe comentaciul și autorul. Doar plimbările pe la tinktankukurle soroshiste ce hram poarta? Ei e tare indatatnici și le place! E cu Woke si fara vaselina.