Vremea se schimbă radical în weekend: Cod galben de ploi și vânt

Meteorologii anunță un weekend cu vreme instabilă și o scădere bruscă a temperaturilor, după cele câteva zile neobișnuit de calde.

De Redactia Cotidianul - redactor
Vremea se schimbă radical în weekend: Cod galben de ploi și vânt

Meteorologii anunță un weekend cu vreme instabilă și o scădere bruscă a temperaturilor, după cele câteva zile neobișnuit de calde.

După un episod de vreme neobișnuit de caldă, acest weekend aduce o răcire accentuată și instabilitate atmosferică la nivel național. ANM a emis coduri galbene pentru ploi torențiale, vijelii și grindină în zonele montane, Moldova, Oltenia și nordul Munteniei. Cantitățile de apă pot depăși 40 l/mp și rafale de 60 km/h. În București, joi va fi cald, dar urmează ploi și descărcări electrice spre seară.

Potrivit meteorologilor, urmează aproape două zile de vreme instabilă, de vineri la prânz până duminică dimineața.

Instabilitatea atmosferică va aduce

  • ploi torențiale
  • vijelii
  • descărcări electrice
  • izolat grindină

Zonele cele mai expuse sunt muntele și regiunile sud-vestice, sudice, centrale și estice.

Potrivit ANM, cantitățile de apă vor ajunge, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, la 15-30 l/mp. Izolat pot depăși 40-50 l/mp.

Totodată, au fost emise două atenționări

  • cod galben de instabilitate atmosferică
  • ploi însemnate cantitativ

Prima este valabilă joi, între orele 12:00 și 22:00 

pentru cea mai mare parte a Moldovei și local în Carpații Orientali și Meridionali.

În aceste zone sunt prognozate averse torențiale, descărcări electrice, rafale de 50-60 km/h și, izolat, grindină.

Cantitățile de apă pot ajunge la 15-25 l/mp și, pe alocuri, la 30-40 l/mp.

Al doilea cod galben

intră în vigoare vineri, între orele 03:00 și 13:00, și vizează cea mai mare parte a Olteniei, precum și nordul și nord-vestul Munteniei.

Meteorologii anunță, de asemenea,  instabilitate atmosferică, cu ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și posibil grindină.

În Capitală

Vremea va fi caldă joi, cu temperaturi maxime de 25-27 de grade.

Spre seară și pe timpul nopții sunt așteptate însă înnorări, averse și posibil descărcări electrice.

Vineri, vremea se răcește, temperatura maximă ajunge însă la aproximativ 22 de grade.

Capitala nu se află sub incidența avertizărilor meteorologice emise pentru această perioadă, potrivit meteorologilor.

Încep să apară ploile

De vineri, ploile încep să apară în jumătatea de nord, Maramureș, Transilvania, Moldova, pentru ca spre noapte să înainteze și spre Oltenia și Muntenia.

Astfel, aversele vor fi prezente sâmbătă în toate regiunile, iar în unele zone vor acumula cantități importante de apă.

De duminică, intensitatea precipitațiilor scade, însă ploile vor mai apărea local, cu precădere în estul țării.

Săptămâna viitoare

Pentru săptămâna viitoare, meteorologii anunță o scădere a temperaturilor, când valorile termice vor deveni normale sau ceva mai coborâte pentru această perioadă.

Ploile continuă la începutul săptămânii în jumătatea de nord-vest și în centru.

După o scurtă ameliorare pe 13-14 mai, instabilitatea atmosferică reapare apoi dinspre vest.

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.