Mai mult, fostul președinte susține „că Trump, din păcate, ține mai mult cu Putin decât cu Zelenski”.
De asemenea, Traian Băsescu l-a criticat pe președintele Ucrainei. „Zelenski, de altfel, o mare figură care a început să dea lecții Europei, ne ceartă, ne instruiește, nu-și dă seamă că a intrat în politică ca actor de comedie și va ieși ca actor de tragedie” a declarat Traian Băsescu, la B1TV.
Europa celor două viteze
Totodată, Băsescu a adus critici și ideii pe care Germania a relansat-o cu privire la existența unei Europe cu două viteze.
„Unde e marea problemă? Acum a mai apărut una… Marea problemă e că Germania a lansat iar ideea mai veche a Europei cu două viteze și, după părerea mea, aici va fi următoarea abordare: unii vor să facă Europa federală, Uniunea Statelor Europene, cum e SUA, și alții se vor suveraniști. Iar cei care vor să facă Uniunea Statelor Europene le vor spune suveraniștilor: ”la revedere, băieți! noi ne accelerăm integrarea, voi rămâneți cu steagul și bățul de la steag și dați din gură și vedeți cum o duceți și când vă papă rușii!” a mai spus Băsescu pentru aceeași sursă.
Rușii vor „veni” în alt mod…Ei vor rezista acestui război,început de globaliști iar Occidentul și comisarii vor fi nevoiți să existe în condiții de pace… Iată atunci vor veni rușii,cand acești retardați care au zămislit maidanul,vor înțelege idioția făcută..Vor apărea întrebări cu vaccinele,cu verdele,de unde luam gaz la preț favorabil,de ce am distrus energia atomica cine a sărăcit Europa s.a….va fi interesant..! Are dreptate Fiți.. cărărușa va fi bătută bine până la Crrmlin..chear a doua zi…
Rar mi-a fost dat să aud ceva bun din gura lui Petrov,dar aici a punctat excelent
Este ca si cum Stan l-ar vorbi de rau pe colegul Bran. Si Petrov a fost tot un actor chiar daca de circ.
Derbedeul ǎsta de ce nu e la pușcǎrie? Îl ajutǎ frumusețea și talentul sau dosarele pe care le are la pǎstrare cu tot felul de Licurici, mari și mici?
– zele parte a Marelui joc
Luat la rost de Petrov, cel mai mare vanzator .