„Este important că astăzi avem acest format, aici, care aduce la un loc Europa de Nord şi Centrală şi de est, care se află sub ameninţarea rusă, din toate punctele de vedere.
Acest lucru era clar, chiar şi înainte de invazia pe scară largă din Ucraina, când Rusia a început să ceară ca Ucraina să revină la frontierele sale vechi şi să renunţe la tot.
A fost o cerinţă prostească şi complet neacceptabilă.
Însă, dacă au şansa, vor să se revină la acest punct de vedere”, a spus preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în intervenţia pe care a avut-o în cadrul Summitului B9.
El a arătat că şansa noastră este să ne asigurăm că niciodată conducerea Rusiei nu va mai putea să trimită astfel de ultimatumuri.
Nu va încerca să domine sau să destabilizeze vecinii sau să înceapă războaie fără consecinţe.
Citește și: Summitul B9 – Liderii de pe Flancul Estic, la București. Discuții despre securitate
„Acestea sunt elementele fundamentale ale securităţii noastre comune, să ne asigurăm că Rusia este împiedicată să mai declare război indiferent căruia dintre noi.
Am făcut deja foarte multe lucruri pentru a opri şi a ne asigura că războiul nu le va mai aduce niciodată victoria şi nu le va mai aduce niciodată impunitate, în calitate de agresori.
Vreau să mulţumesc tuturor, pentru sprijinul dvs, poporului dvs, ţărilor dvs., Statelor Unite,
Suntem foarte recunoscători pentru sprijinirea Ucrainei în aceşti ani de război”, a mai afirmat preşedintele Ucrainei.
Unitatea e vitală
Zelenski a subliniat că unitatea în apărare, securitate, energie și economie este vitală pentru Ucraina.
Continuarea acestui sprijin comun reprezintă principalul factor care oprește agresiunea Rusiei în prezent, a arătat el
„În acest sens, contăm pe sprijin european, pe pachetul de 90 de miliarde de euro, pentru a putea să ne apucăm de lucru, nu mai târziu de luna iunie, cu o parte din finanţare mergând către producerea dronelor, necesare imperativ.
Suntem pregătiţi şi acest pas politic ar trebui să transmită semnalul corect în privinţa accentul pe care îl pun statele UE.
Trebuie să ne amintim că nu este vorba de o risipă pentru economia europeană”, a menţionat Zelenski.
Summitul NATO de la Ankara va discuta cu siguranţă dificultăţile economice. Sunt lucruri care nu sunt neapărat simple între SUA şi Europa, însă sunteţi aliaţi puternici şi trebuie să facem tot ce se poate pentru a ne asigura că acest summit trimite semnale pozitive pentru toată comunitatea euroatlantică”, a mai spus el.
„Trebuie dovedit că NATO este puternic şi nu se va dezmembra.
Trebuie să nu ne temem să discutăm despre o Uniune Europeană care se poate baza pe forţele proprii, pentru apărare”, a conchis liderul ucrainean.
‘Penibilități marca Zelenski’, să fie bine pentru Ucraina pe banii europenilor și, și încă îi iese!
Nu-i problema, am vazut ca vin cu camionul cash si nu pe card !
Pai atunci sa il finantam incontinuare pe domnul Zelenki cu bani cat mai multi ,ca sa poata sa isi desfasoare productia de drone ca sa ne apere pe noi de rusi. Cred ca stim cu totii ca Ukraina se lupta pt. binele si libertatea Europei.