1 din 5 români nu are ce pune pe masă. Se așteaptă milioane de euro de la UE

România a început elaborarea unei strategii naționale anti-sărăcie, fiind prima țară din UE care face acest pas.

1 din 5 români nu are ce pune pe masă. Se așteaptă milioane de euro de la UE

România a început elaborarea unei strategii naționale anti-sărăcie, fiind prima țară din UE care face acest pas.

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, a anunțat joi faptul că România este prima ţară membră UE care a iniţiat demersurile pentru elaborarea unei strategii naţionale anti-sărăcie şi de consolidare a incluziunii sociale. Contextul în care facem acest pas este unul trist, cu o statistică sumbră. Cifrele prezentate de oficial arată că unul din cinci români trăieşte la limita sărăciei.

România a început oficial elaborarea unei strategii naționale anti-sărăcie și de incluziune socială, a anunțat joi ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru. Potrivit acestuia, România este prima țară din Uniunea Europeană care face pași concreți în această direcție, în cadrul exercițiului european privind combaterea sărăciei.

Ministrul a declarat că ordinul pentru demararea strategiei a fost deja adoptat, iar Ministerul Muncii a depus și o cerere de finanțare de aproximativ 3 milioane de euro din Programul de Asistență Tehnică 2021-2027 pentru elaborarea proiectului.

„Am adoptat prin ordin de ministru demararea elaborării strategiei anti-sărăcie a României și, tot ieri, mulțumită colegilor mei din minister, am depus fișa de proiect în vederea obținerii unei finanțări de aproximativ 3 milioane de euro”, a declarat Dragoș Pîslaru, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, strategia nu va viza doar Ministerul Muncii, ci toate instituțiile implicate în politicile sociale și de combatere a excluziunii sociale.

Ministrul a explicat că proiectul include evaluarea programelor de asistență socială, analiza nevoilor reale din domeniul excluziunii sociale, consultări cu partenerii sociali și crearea unui mecanism de monitorizare.

Aproape 20% dintre români trăiesc la limita sărăciei

Dragoș Pîslaru a atras atenția asupra dimensiunii problemei sociale din România și a spus că aproape unul din cinci români trăiește la limita sărăciei.

„Reducerea sărăciei pleacă de la o problemă factuală. Aproape unul din cinci români trăiește la limita sărăciei”, a declarat ministrul.

Acesta a explicat că efectele sărăciei se văd în participarea redusă pe piața muncii, problemele de sănătate și pierderea capitalului uman.

Ministrul a vorbit și despre problema „tinerilor invizibili”, adică tinerii care nu sunt nici la școală și nici angajați. Potrivit datelor prezentate, 19,2% dintre tinerii din România nu sunt în educație formală și nu au un loc de muncă.

„O problemă pe care o cunoaștem de ceva vreme este problema tinerilor invizibili din această țară, pe care nu îi regăsim, de fapt, țintiți bine de nicio politică publică”, a spus Pîslaru.

Un milion de copii trăiesc în vulnerabilitate

Ministrul interimar al Muncii a mai declarat că România are aproximativ un milion de copii care trăiesc în diverse forme de vulnerabilitate și risc de excluziune socială.

Acesta a subliniat că măsurile bazate doar pe ajutoare financiare nu sunt suficiente și că este nevoie de politici care să ajute oamenii să intre pe piața muncii și să aibă acces la locuri de muncă bine plătite.

„Transferurile (…) sunt niște măsuri utile de politică socială, dar nu sunt suficiente”, a explicat ministrul.

În opinia sa, strategia europeană pune accent pe investițiile în capitalul uman și pe activarea persoanelor vulnerabile în economie.

„Trebuie să ieșim din paradigma actuală, în care discutăm despre persoane care se află în șomaj (…) și să ne uităm la o activare în sens mult mai larg”, a adăugat Dragoș Pîslaru.

Distribuie articolul pe:

11 comentarii

  1. Articolul nu spune la care limita a saraciei sunt cei 5 milioane de suverani: limita „de Sus” sau cea „de Jos”. Pentru orice altceva exista MasterCard !

  2. Ce saracie? La 9.2lei/l de benzina soselele sunt pline, meseriasul calculeaza 6-700lei/zi, parcarile din cartiere pline de masini (RCA+impozite), apartamentul 1500-2000euro/mp. Tarancusii nu mai pun nimic in pamant – directia Lidl, Kaufland! Concluzia: se traieste foarte bine prietenasilor!

  3. Rro’ „a început elaborarea unei strategii naționale anti-sărăcie, fiind prima țară din UE care face acest pas”?
    HAHAHAHAHAHAHA! …fiind SINGURA țară din U.E. ce a avut la conducere un „Ilie Sărăciie”…

  4. 1 din 5 romani nu munceste ,deci nu are ce pune pe masa
    PS chiar intreceti orice imaginatie ,aparati parazitii societatii

  5. „2 decenii de împliniri mărețe de Uie ? Fără industrie” – La ce vrei tu industrie cand n-ai un produs al tau, n-ai energie sa-l produci si n-ai un client care sa-l plateasca ? CAERul planificat a disparut, s-a autodistrus, asa s-a distrus tot ce avea CAER la baza. In plus, africanii care plateau pe caiet, dupa vreo 10 ani, s-au desteptat, nu mai cumpara artizanat facut pe genunchi. Nici Cocorea de Nord nu mai cumpara ceva de la tine. N-ai invatat ceva din lectia Luxemburgheza. Ramai in grota in care traiesti suveran, cu muschi si licheni, de 8.000 de ani, tu muncesti, nu gandesti !

  6. bancile au luat comisioane umflate de 10 ani ,direct din cont, si abia anul asta au aparut la REGISTRUL intern al conturilor /banca ..

  7. stati linistiti la locurili voastre, regimul a demarat procesul de cersit bani pentru un studiu despre cum sa rezolve saracia… colonia e atat de rupta-n 3 litere, de nici bani de studii nu are

  8. „Se așteaptă milioane de euro de la UE. ERATA: Se asteapta milioane de Euro de la U.E.,spre a fi furate de o mana de SCURSURI.

  9. Romania vinde rosii cu 80lei kg, cirese cu 360 lei,carne miel 80lei kg.Dar romanul nu are ce pune pe masa.Pai sunt pline mesele de sticle de bere, vodka ,tuica etc.Bre daca ar fi asa saracie ar trebui sa fie casele la 5lei/m2.Planul ala de combatere a saraciei,e ca in 2 ani sa creasca la 40% cei ce sunt la limita saraciei.

  10. -Ăsta e VERDICTUL după 2 decenii de împliniri mărețe de Uie ? Fără industrie , fără păduri , fără țiței , fără flotă , fără autostrăzi , fără ură , fără răzbunare pt. că AVEM: datorii pt. 3 generații , jumătate din locuitori plecați , iar din cei rămași jumătate subnutriți .

  11. Pe masa se pune la romani o carpa, zisa fatza de masa. N-au romanii asa ceva ? Aveti ordin sa speriati babele ? Alea au toate cel putin un set de fetze de masa !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.