![13276622181317132660tribunal_instanta_22039000](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/01/29/13276622181317132660tribunal_instanta_22039000-1000x600.jpg)
Șoferul bănuit că a lovit cu mașina o fetiță de 9 ani, care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni de pe strada Luica a fost plasat, sâmbătă sub control judiciar de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4. Bărbatul a fost prins vineri noaptea de către Brigada Rutieră.
Polițiştii Brigăzii Rutiere au reținut, în noaptea de vineri spre sâmbătă, un bărbat în vârstă de 47 de ani, din Bucureşti, bănuit că a lovit cu mașina joi o fetiță de 9 ani, care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni de pe strada Luica, după care a fugit de la locul accidentului. Suspectul nu are permis de conducere.
„Din probatoriul administrat ìn cauză, a rezultat presupunerea rezonabilă că acest bărbat, în ziua de 12 aprilie, în jurul orei 12.00, färă a poseda permis de conducere, a lovit cu autoturismul la volanul căruia se afla, o fetiță de 9 ani, angajată în traversare pe trecerea de pietoni, după care a fugit de la locul accidentului. Minora, rănită grav, a fost transportată de urgenţă la spital, diagnosticul fiind de fractură de gambă şi contuzie toraco-abdominală”, se arată într-un comunicat de presă al Brigăzii Rutiere a Capitalei.
Timp de 24 de ore, zeci de poliţisti ai Brigăzii Rutiere, dar şi din alte structuri ale Poliției Capitalei au încercat să-l identifice și să-l prindă pe șofer.
Cu toate că că numărul de înmatriculare al mașinii a fost aflat repede, identificarea șoferului a fost îngreunată de faptul că autoturismul a fost vândut şi revândut de aproximativ 10 ori, fără ca proprietarii să îl înscrie. Transferul succesiv de proprietate a fost consemnat în documente de mână, arată anchetatorii.
Mai mult de atât, unii dintre cei care au cumpărat acest autoturism la un moment dat nu domiciliază in Bucureşti, ci in alte județe.
Vineri, în jurul prânzului, mașina a fost identificată pe o stradă din sectorul 2 al Capitalei.
„S-a efectuat cercetarea autovehiculului, răstimp în care alte echipe de polițiști continuau verificările în vederea depistării persoanei care l-a condus. În acest mod a fost identificat bărbatul de 47 de ani, care a fost condus la audieri şi ulterior reţinut”, potrivit sursei citate.
Ulterior, procurorii nu au cerut judecătorilor mandat de arestare preventivă şi au decis că poate fi cercetat sub control judiciar.
Bărbatul este acuzat de trei infracțiuni, respectiv vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului și conducere pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere.
Surse din Poliție au declarat pentru MEDIAFAX că bărbatul are mai multe condamnări pentru furturi și conducere fără permis, având de asemenea și dosar penal în Germania pentru că a condus fără a avea permis de conducere.
La acest moment fetița este în afara pericolului, acasă, dar pentru o perioadă va rămâne imobilizată din cauza rănilor suferite.
Ce parere aveti de Justitia Romana?Deci recidivist si criminal pus sub control judiciar?E Bancul Zilei..
„Justitia romana este admirabila, e sublima, putem zice, dar lipseste cu desavarsire” – cum vrei tu sa-ti aresteze un cetatean onest ca asta, locurile din arest sunt limitate si trebuiesc pastrate pentru infractori periculosi care omoara oameni cu trafic de influenta, luare de mita, etc
în curând, toţi cei care agresează, accidentează sau ucid oameni nevinovaţi vor primi pensiune forţată all inclusive la hotelurile Ramada/Intercontinental, iar victimele vor suporta costurile asociate. Justiţia şi magistraţii din România sunt slugile preaplecate ale infractorilor. La fel şi serviciile secrete, poliţia, jandarmeria. Urmează armata…
Ce va cruciti asa ? Este normal pentru Romania ! Cunoastem toti o vedeta TV , care a depasit in curba , pe linie continua , depasind viteza legala si ucigand 3 oameni ! A stat cumva la „mititca ” ? Nicio secunda ! Probabil ca devina au fost victimele ! Asa ca ….