Conform inițiativei USR, observatorii independenți pot fi persoane din afara unității sanitare care organizează concursul, reprezentanți ai ONG-urilor care au ca obiect de activitate protecția sănătății publice, drepturile pacientului sau alte activități similare, procedura propriu-zisă rămânând să fie reglementată în continuare de Ministerul Sănătății.
„Refuzul transparenței nu este o soluție. Observatori independenți există în alte domenii sensibile – în educație, în alegeri. Nu au blocat sistemele, ci le-au făcut mai credibile. Întrebarea de final este asta: vrem sau nu ca aceste concursuri să fie supervizate pentru a câștiga încrederea? Pentru că, dacă nu avem nimic de ascuns, nu avem de ce să ne temem de transparență”, a declarat Ruxandra Cibu Deaconu.
Inițiativa legislativă a pornit de la problemele semnalate frecvent de tinerii medici privind concursurile „cu dedicație” pentru posturile vacante din spitalele de stat. În urmă cu doi ani, USR a propus centralizarea tuturor posturilor vacante din spitale și organizarea unui concurs național, de două ori pe an, pe modelul rezidențiatului.
Senatul este prima cameră sesizată. Inițiativa legislativă merge acum la Camera Deputaților, pentru dezbateri și vot final.
Doar nu credeati ca nepotismul a pierit
Foarte buna propunere, dar incepeti cu spitalele si clinicile private fiindca si acestea au ca obiect de activitate sanatatea oamenilor iar daca sunt conduse de incompetenti pacientii vor avea de suferit. Daca merge, continuati si cu spitalele de stat.
Nu as fi vreodată susținător al usr, dar apreciez inițiativa cu observația ca nu este nouă și mai mult prezența „reprezentantului pacienților” la concursuri deși fizic funcționează, practic nu are nici o relevanță din cel puțin două motive: nu are drept de vot și acești reprezentanți sunt aleși „pe sprânceană” – două sau una lungă – de partid ul ce NUMESTE practic viitorul manager de spital. Știu din proprie experiență… de candidat „fără partid”.
Ce transparență și corectitudine ar putea aduce un ONG-ist?!