Am obosit de-atâtea speranţe

De-o bună bucată de vreme (bună pe naiba!), corăbiile fotbalului românesc naufragiază pe capete. Iluzii şi deziluzii. Iluzii clădite pe fum: ne frecam mâinile de bucurie că sorţii ne-au fost favorabili şi ne-au băgat în două grupe, cu două favorite, Villareal şi AS Roma, iar echipele noastre, adică Astra şi Steaua, campiona şi vicecampiona României, sunt ca şi clasate pe locul doi. Hei, hei, ce mai vorbă, primăvara europeană era la picioarele noastre! Băieţi, la loc comanda!

În primul meci, Astra Giurgiu – Austria Viena, elevii lui Marius Şumudică, revenit pe banca tehnică, au luptat din răsputeri, dar au fost învinşi de prestaţia sub orice limită a lui Silviu Lung jr. şi haosul din capul fundaşului central Fabricio. L-am lăudat cu epitete rar întâlnite pe Silviu Lung, după excepţionalul meci făcut cu West Ham United, dar ieri a fost de nerecunoscut. A comis un fault, la Friesenbichler, în careu, în min. 16 şi Holzhauser deschide scorul. Peste numai două minute, Alibec reia în gol centrarea lui Budescu. Jocul se echilibrează, dar Friesenbichler, una din marile speranţe ale fotbalului austriac, lobează ca în curtea şcolii peste acelaşi Silviu Lung, şi scorul se duce la 1-2 în min.33. A fost o fază în care pasa lui Grunwald, peste visătorii apărători ai Astrei, a făcut toţi banii, ca şi execuţia atacantului vienez, care a reluat, din voleu, centrarea coechipierului său.

Acelaşi Grunwald urcă scorul în min. 58 dintr-o lovitură liberă la care „visarea” apărătorilor a fost preluată de nefericitul Silviu Lung. Dar Astra nu cedează. Săpunaru îşi aduce aminte că a debutat în fotbal ca atacant şi, în min. 74, înscrie dintr-o centrare semnată de Budescu. 2-3 şi speranţele renasc, mai ales că fundaşul Rotpuller vede cartonaşul roşu. Şi minunea, un meci egal şi un preţios punct, a fost la un pas de-a se produce, dar arbitrul suedez Andreas Ekberg îi refuză lui Alibec, în min. 84, un penalty discutabil.

La protestele vehemente ale astralului scoate cartonaşul galben şi tabela de scor nu se mai schimbă. În celălalt meci al grupei, Viktoria Plzen scoate un egal uriaş, 1-1, la AS Roma. Adio mult visatul loc doi?!

Şi în celălalt meci, Osmanlispor – Steaua, în care roş-albaştrii veneau cu statistica şi tradiţia, iar gazdele veneau cu foarte mulţi străini, dar şi cu o determinare exemplară, momentul psihologic a fost marcat tot de un penalty dictat în repriza a doua. Dar, până la gafa lui Tamaş, Steaua a fost copios dominată de aşa-zişii jucători turci care s-au izbit de zidul cu care Fl. Niţă şi-a apărat poarta.

Altfel spus, elevii lui Reghe au scăpat cu faţa curată, dar în ultimul minut al primei reprize, la o bulibăşeală în careul turc, la o lovitură liberă pentru Steaua, Enache, care nu-şi prea găseşte locul în formaţia stelistă, se repede cu capul în pieptul-umărul unui adversar şi vede cartonaşul roşu, în timp ce adversarul, care l-a provocat pe Enache, vede doar cartonaşul galben.

Decizie corectă, dar cu urmări catastrofale pentru oaspeţi, defensiva stelistă nemaifăcând faţă atacurilor tot mai înverşunate ale osmanlâilor. Aşa se face că în min. 64, Gabi Tamaş, tot mai bun în ultima vreme, este păcălit de Ndiaye, care-şi face o minge mai lungă şi pe care nu credem că ar mai fi putut să o ajungă, îl faultează în careu şi Diabate transformă precis şi elegant. Peste nici 10 minute, urmare omului în plus, turcii urcă scorul la 2-0, prin Umer, care trimite în plasă, de la numai 10 metri, o excelentă pasă trimisă de Ndiaye. În celălalt meci al grupei, Villareal s-a impus greu, cu 2-1, în faţa elveţienilor de divizia a doua, FC Zurich, care, atenţie, a condus cu 1-0!

Să mai sperăm că Astra şi Steaua vor drege cumva busuiocul? Păi ce altceva să facem, dar parcă am obosit să ne mai facem atâtea şi atâtea iluzii care, iată, se transformă în tot atâtea dureroase deziluzii. Să ne mai îndulcim, totuşi, cu doar trei rezultate din meciurile de ieri: Inter – Hapoel Beer Sheva 0-2! Feyennord – Manchester United 1-0! Maccabi Tel Aviv – Zenit 3-4, după ce elevii lui Mircea Lucescu au fost conduşi, în min. 71, cu 3-0!