Amenda aplicată șoferilor pentru lipsa documentelor, anulată. Proiect de lege aprobat de Senat

Senatorii au adoptat un proiect de lege care prevede ca șoferii care și-au uitat acasă permisul de conducere să nu mai primească amenzi.

Amenda aplicată șoferilor pentru lipsa documentelor, anulată. Proiect de lege aprobat de Senat

Senatorii au adoptat un proiect de lege care prevede ca șoferii care și-au uitat acasă permisul de conducere să nu mai primească amenzi.







Această inițiativă precede eliminarea sancțiunilor aplicate tuturor conducătorilor auto pentru lipsa documentelor. În astfel de cazuri, propunerea legislativă prevedere verificarea electronică.

„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta” susține parlamentarul Alexandru Dimitriu (USR), într-o postare pe Facebook, inițiatorul acestui proiect.

Lipsa amenzii pentru uitarea documentelor

Proiectul de legea a fost depus la Senat în luna aprilie și aduce completări actualului Cod Rutier în sensul că obligația prezentării documentelor este consideră îndeplinită dacă datele furnizate polițiștilor rutieri pot fi verificate electronic.

„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta” mai spune parlamentarul Alexandru Dimitriu.

Senatorii PSD nu au votat inițiativa

Chiar dacă a venit din partea unui parlamentar USR, propunerea legislativă a fost votată de majoritatea grupurilor parlamentare. Inițiatorul Alexandru Dimitriu susține că singurii care nu au votat au fost senatorii PSD.

„Proiectul a fost votat de senatori din aproape toate grupurile parlamentare. PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată” a mai completat aceasta.

În momentul de față, proiectul de lege va merge la Camera Deputaților pentru a primi votul final. Prin îndeplinirea acestui demers, legea va intra în circuit și va produce efecte juridice.

Documentele  necesare șoferilor

Dacă un șofer este oprit în trafic de polițiști, acesta este obligat să prezinte agenților permisul de conducere, buletinul de identitate, certificatul de înmatriculare, asigurarea RCA și ITP-ul valabil.

În lipsa lor, șoferul va fi amendat. Sancțiunea nu vizează lipsa documentelor, ci neprezentarea lor către organul de poliție. Codul Rutier prevede o sancțiune cuprinsă între 6 și 8 puncte amendă pentru neprezentarea documentelor. Valoarea unui punct amendă este de 145 de lei.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.