Amenzi de 50.000 de lei pentru turiștii care au hrănit urși pe Transfăgărășan

Direcția Silvică Argeș a dat, numai în ultimele trei săptămâni, patru amenzi în valoare de 50.000 de lei pentru hrănirea unor urși bruni de pe Transfăgărăşan.

De Ana Dima - Colaborator
Amenzi de 50.000 de lei pentru turiștii care au hrănit urși pe Transfăgărășan

Direcția Silvică Argeș a dat, numai în ultimele trei săptămâni, patru amenzi în valoare de 50.000 de lei pentru hrănirea unor urși bruni de pe Transfăgărăşan.

Reprezentanţii Direcţiei Silvice Argeş au dat, numai în ultimele trei săptămâni, patru amenzi în valoare de 50.000 de lei unor turişti care au încălcat interdicţia de a hrăni urşii, în special cei care frecventează zona DN 7C - Transfăgărăşan.

Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva anunţă că, în ultimele trei săptămâni, prin Direcţia Silvică Argeş, împreună cu instituţiile partenere a intensificat acţiunile de patrulare, monitorizare şi control în zona DN 7C – Transfăgărăşan, pentru prevenirea hrănirii urşilor bruni şi reducerea riscului producerii unor incidente.

„Acțiunile de control ale colegilor noștri de la Direcția Silvică Argeș continuă în zonele aflate în gestiune, frecventate de urși, în special pe Transfăgărășan, unde comportamentul neadecvat al unor turiști, prin oprirea autovehiculelor și oferirea de hrană animalelor sălbatice, favorizează habituarea acestora și crește riscul producerii unor incidente care pot deveni fatale”, transmite Romsilva.

Reprezentanții instituției amintesc că hrănirea urșilor aflați în libertate este interzisă și se sancționează contravențional cu amenzi de până la 30.000 de lei.

„Un urs obișnuit cu prezența oamenilor și cu primirea hranei de la aceștia își schimbă comportamentul și poate deveni un pericol atât pentru turiști, cât și pentru propria supraviețuire”, atrag atenția reprezentanții instituției.

Zeci de oameni au fost mușcați și răniți pe Transfăgărășan în urma unor incidente de hrănire a urșilor. Cele mai multe incidente au avut loc din cauza interacțiunilor directe și periculoase, cum ar fi hrănirea animalelor direct din mașină sau apropierea pentru a-și face selfie.

Atacurile sunt frecvente în special în zonele de lângă Barajul Vidraru. De exemplu, un bilanț al ultimelor două două săptămâni arată că au fost atacați 9 oameni, iar în alte situații 3 turiști străini au ajuns la spital în aceeași zi din cauza nerespectării regulilor și a ignorării panourilor de avertizare. Pe 9 iunie, o tânără de 18 ani, cetățean străin, a fost rănită la un picior și transportată la spital. Cu răni s-au ales și doi turiști portughezi, un bărbat de 62 de ani și o femeie de 53 de ani, în zona Vidraru. Cei doi au mers singuri la spital, cu răni la mâini. Autoritățile au emis mesaje RO-Alert și au securizat zona pentru prevenirea altor atacuri.

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.