PSD a reproșat premierului măsuri economice dure pentru combaterea deficitului și a inflației. România are în prezent o inflație de aproape 10%, cea mai mare din Uniunea Europeană. Această situație a împins o parte din electorat către partidele populiste.
Pentru a dărâma Guvernul, PSD a colaborat cu partidul AUR, condus de George Simion. Această manevră a fost numită de adversarii politici și de organizațiile neguvernamentale drept o „alianță a rușinii”, arată o analiză Le Point. Criticii acuză PSD că a rupt „frontul republican”, regula nescrisă de a izola formațiunile extremiste.
În prezent, în Parlamentul României există trei partide de extremă dreapta: AUR, POT și SOS România. Împreună, acestea ocupă mai mult de o treime din locurile de deputați.
România, punct strategic la granița cu Ucraina
Instabilitatea de la București este urmărită cu atenție de partenerii internaționali, mai ales pentru că țara noastră se învecinează cu Ucraina. De asemenea, tensiunile politice pot afecta relația cu Republica Moldova. George Simion a vorbit în trecut despre dorința de a anexa țara vecină.
Deși PSD susține că nu are un acord pe termen lung cu extrema dreaptă, situația rămâne fragilă. Liderul social-democrat Sorin Grindeanu speră să fie numit premier, însă negocierile pentru o nouă majoritate vor fi dificile.
Blocaj în reformele economice
La alegerile prezidențiale trecute, George Simion a obținut peste 40% din voturi în primul tur. Deși Nicușor Dan a reușit să câștige președinția printr-o mobilizare masivă, sondajele arată că partidele naționaliste sunt în continuă creștere.
În acest timp, reformele economice solicitate de Bruxelles rămân blocate. Noua coaliție care s-ar putea forma riscă să fie și mai instabilă decât cea precedentă, în timp ce partidele extremiste așteaptă în umbră momentul unor alegeri anticipate.
Vai, ce fior m-a luat!
Prin Romania, apoi prin Ungaria si Austria. Este traseul perfect! De ce ? Cei informati stiu.
Asta i-ar mai trebui lui Putin, Donbasul l-a rezolvat.
Europa este a treia putere economică a lumii nu este paradenia aia de Ucraina cu pib-ul jumătate cât al României.
ati fi Putin, pe unde ati invada Europa, prin Polonia sau prin Romania?..
Prin Alaska.