Totul a început cu desemnarea lui Adrian Veștea ca premier, după retragerea lui Eugen Tomac. Nicușor Dan nu a ținut cont de părerea PNL, partid din care provine (încă) Adrian Veștea, pentru că nici măcar nu a cerut-o. Ceea ce l-a antagonizat și mai mult în fața propriului electorat, care a ieșit în stradă și la criticat dur. „Nicușor trădător”, era unul dintre mesajele de pe pancarte.
Nicușor Dan a fost convins că există premisele construirii unei majorități parlamentare. Chiar Adrian Veștea dezvăluia că șeful statului i-a transmis că există suficiente voturi pentru învestire. Realitatea din teren, adică din Parlament, s-a dovedit diferită. Guvernul a căzut, iar motivul principal este refuzul AUR de a oferi sprijinul așteptat, mai ales după ce Adrian Veștea a răspuns în poziție de „drepți” la chemarea lui George Simion de a discuta.
Strategia lui Simion
În zilele de dinaintea votului, AUR a jucat strategic. Deși comunicatorii de seamă ai partidului susțineau că partidul nu va vota, lipsea un mesaj clar din partea lui George Simion. În plus, Mohammad Murad a avut mai multe mesaje în care susținea că personal ar vota guvernul, dar așteaptă un semn din partid. Mai mult, s-a vorbit în spațiul public despre o posibilă grupare care, în frunte cu Murad, să voteze guvernul. Nici aceste speculații nu au fost infirmate de George Simion.
Până în ziua votului. Atunci, înainte cu câteva ore de votul din plen, George Simion a ieșit într-o conferință de presă în care susținea că AUR nu votează guvernul. Dar a existat un „dar”. Liderul AUR îl invita pe Adrian Veștea la discuții. Și ridica și mai mult miza: îl soma pe Nicușor Dan să iasă cu un mesaj public până la ora 21.30, când începe ședința învestirii, în care să spună dacă este nevoie de voturile AUR. Deci portița a fost lăsată deschisă.
Adrian Veștea a răspuns apelului lui George Simion, dar Nicușor Dan nu. În final, AUR nu a votat guvernul. Gigi Becali, cel care a dezvăluit planul lui Victor Hrebenciuc ca PSD să îl ajute pe George Simion să intre cu Marcel Ciolacu în turul II de la prezidențiale, făcea o nouă dezvăluire după vot. Acesta a declarat că a vorbit cu Sorin Grindeanu în plen, iar liderul PSD s-a arătat uluit de refuzul AUR de a vota, în contextul în care George Simion „i-a promis președintelui că votează”. Discuția nu a fost confirmată până la acest moment și de Sorin Grindeanu.
„Veștea” rea pentru Nicușor Dan
Indiferent dacă discuția a fost sau nu reală, George Simion i-a dat „șah-mat” președintelui, dacă ar fi să îl parafrazăm pe Kelemen Hunor. Tot președintele UDMR l-a recunoscut pe liderul AUR ca fiind singurul câștigător al zilei de ieri. „Victoria” lui George Simion este una simbolică, mai ales în fața lui Nicușor Dan.
Dacă în campania prezidențială de anul trecut Nicușor Dan a fost cel care l-a învins pe George Simion în fața electoratului, în Parlament raportul de forțe s-a inversat. Președintele avea nevoie de voturi pentru a învesti un guvern în urma căruia valul de critici la adresa sa s-a intensificat, iar liderul AUR deținea o parte importantă dintre ele. În momentul decisiv, George Simion a ales să nu le ofere.
Pentru Nicușor Dan, desemnarea lui Adrian Veștea a fost o mișcare riscantă, un proiect politic de compromis. Calculul nu s-a confirmat, însă. Pentru George Simion, în schimb, episodul are valoarea unei revanșe. Nu una electorală, ci una politică. Liderul AUR a vrut să arate că, deși a pierdut bătălia pentru Cotroceni, rămâne un pion important pentru formarea puterii, chiar dacă nu face parte din ea. Dar și pentru a o dărâmă, așa cum s-a întâmplat la moțiune.
circoteca cu Vestea a fost o rusine pentru clasa politica din Romania
Daca ‘varfurile ‘ politice sunt vai de capul lor,imi dau seama cum e baza
Nicushor a suferit trei infrangeri succesive incepand cu trimiterea lui Bolojan la plimbare…Dar nu au nicio relevanta el fiind in Deal ca Mario Netta a acelora care au dorit blocarea Romaniei, asa cum camarazi de-ai lor din Anglia au blocat Regatul Unit, altii din germani pun piedici si fac contrapropaganda Cancelarului Merz si tot asa in toate tarile membre UE!!! Papusarii care-l slujesc pe Putin…
Habar nu are Președintele meu . Doi bani nu dă . E …plecat .