Angajații din guvern îi cer lui Bolojan câte 15.000 de lei sau majorarea salariilor

Solicitarea angajaților din guvern vine după majorarea salariilor pentru personalul Romgaz.

De Alex Tudor - senior editor
Angajații din guvern îi cer lui Bolojan câte 15.000 de lei sau majorarea salariilor

Ilie Bolojan/ Foto: gov.ro

Solicitarea angajaților din guvern vine după majorarea salariilor pentru personalul Romgaz.

Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) i-au cerut duminică premierului interimar Ilie Bolojan majorarea salariilor angajaților din Apartul de Lucru al Guvernului sau acordarea unei sume unice de 15.000 lei pentru fiecare salariat eligibil. Sindicatul a mai transmis că solicitare nu reprezintă o revendicare conjuncturală și nici o cerere de privilegiu, ci o cerere legitimă de tratament egal, de coerență guvernamentală și de recunoaștere a contribuției reale a angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului la funcționarea statului român.

Solicitarea SAALG vine după ce guvernul a majorat salariile angajaților Romgaz cu 6,5% începând cu 1 iunie 2026.

„În spațiul public a fost recent justificată majorarea veniturilor salariale pentru angajații Romgaz prin argumente precum caracterul strategic al activității, necesitatea menținerii stabilității și motivării resursei umane, implicarea în proiecte majore și riscul pierderii personalului calificat”, se arată într-un comunicat al SAALG.

Totodată, angajații din guvern mai adaugă faptul că nu contestă măsura referitoare la Romgaz, însă acuză o dublă măsură.

„Dacă această logică este valabilă pentru o companie de stat, ea este cu atât mai valabilă pentru personalul din Aparatul de Lucru al Guvernului, care gestionează, coordonează, avizează, redactează, verifică, raportează și susține mecanisme administrative de care depind accesarea fondurilor europene, implementarea PNRR, îndeplinirea jaloanelor și țintelor, derularea programelor cu finanțare externă și credibilitatea României în fața partenerilor europeni”, se mai arată în comunicatul SAALG.

Sindicaliștii cer formarea unui grup de lucru

De asemenea, angajații din guvern i-au atras atenția premierului Ilie Bolojan că „România nu atrage fonduri europene prin declarații politice.

„România atrage fonduri europene prin munca unor oameni care întocmesc documente, verifică proceduri, asigură coordonarea interinstituțională,
centralizează date, fundamentează acte normative, gestionează termene, răspund observațiilor Comisiei Europene, participă la mecanisme de coordonare, implementare, control, și asigură, de cele mai multe ori fără vizibilitate publică, continuitatea administrativă a statului. Acești oameni nu apar în conferințele de presă, dar fără ei nu ar exista nici jaloane îndeplinite, nici cereri de plată, nici rapoarte transmise, nici bani intrați efectiv în România”, a mai transmis SAALG.

În ceea ce privește pretențiile salariale, SAALG cere o sumă unică de 15.000 de lei sau o majorare a veniturilor.

„Totodată, solicităm constituirea imediată a unui grup de lucru format din reprezentanți ai Ministerului Finanțelor, ai Ministerului Justiției, ai Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, ai Secretariatului General al Guvernului și ai SAALG, cu mandat expres de a identifica soluția juridică și bugetară aplicabilă și de a prezenta, într-un termen scurt, varianta concretă de act administrativ sau normativ necesară acordării acestor drepturi.

O sumă unică de 15.000 lei sau o majorare salarială corespunzătoare nu reprezintă un cost nejustificat, ci o formă minimă de recunoaștere a unei munci care a produs și continuă să producă efecte financiare majore pentru România”, se mai arată în comunicat.

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. Dacă ei primesc, după aceeași logică de ce nu ar primi tot poporul bugetatr 1,4 milioane X 15.000 lei, pe deficit sau de la PMI, cu 10% dobândă, să plătească românii din privat (și copii și nepoții lor), cărora oricum statul le ia aproape 50% din salariul brut!!!
    Se vede că majoritatea celor din aparatul de stat sunt peneliști și mai ales pesediști și pilele lor, niște nesimțiți!
    Sau poate că sindicatul lor urmează să aibă alegeri.

  2. Ce mai face cristelnița gurului?Asta mă interesează pe mine.De ce bateți apa in piuă,dobi…to…cilor cu subiecte neinteresante?Energiile nebănuite sunt importante,de sub poale.

  3. Si restul angajatilor din tara nu sunt de importanta? Nu toti contribuie la functionarea tarii? Nu toti ar trebui sa aiba salarii si un nivel de trai decente? Sunt unii ‘ mai cu mot’ decat altii? Nu vedeti ca se merge pe ‘ dezbina si cucereste’? Chiar daca tie iti va creste salariul cu doi lei si ti se pare ca ai castigat, fratelui tau nu ii va creste salriul, copilul tau nu va primi alocatia ( macar) majorata cu rata inflatiei, cum prevede legea, parintii tai pensionari in co tinuare vor avea pensiile ciuntite si nemajorate (macar) cu rata inflatiei cum prevede legea, concediul medical tot nu ca fi platit in prima zi si apoi tot va fi impozitat, toate preturile vor creste cu mult mai multe procente decat cresterea salariui tau… Ar trebui sa cerem o viata decenta pentru toti, ca sa ne fie bine fiecaruia in parte…

  4. Chiar așa rupți de realitate sunteți toți ! Mai întâi banii tăiați pensionarilor INAPOI ! 🤔🙏

  5. Cat de schimbători sunt oamenii (cu siguranță o parte dintre ei). Cine poate ști, la anul ce vor dori? În urmă cu un an doreau banane…

  6. …și Trump a mărit taxe comerciale cum a vrut mușchii lui, iar acum trebuie returnați $$ii, că a făcut asta ilegal.

  7. E pe bune?, bă băieți cu ce drept cereți voi 15000 de lei salariul, pentru frecat menta, nu ne ajunge că Bolojan vrea sa ne ia și aerul care îl respirăm, băă, nu vă este rușine pe la nas ?, mână birjar la bulivar !

  8. Și eu vreau tăticule 3000 € moca.
    Au un tupeu ăștia de zici că s-a mutat Guvernul în Piața Ferentari.

  9. Face infart!! si tot nu va da. Glumiti?! Daca a luat 9000 ron atat 9000 de acea alinare pt ultmii veterani pe care-i mai avem in viata. Au luptat in razboi. De atunci si pana acum cu siguranta deja sunt mai putini, au mult peste 90 ani. Ne dam seama despre ce individ vorbim. Realizati daca acesta se poate numi om, si daca este potrivit in fruntea unui guvern care s-ar zice ca-i pt omeni. Undeva unde se lucreaza cu obiecte, cu materiale ar fi potrivit. Bolojan da doar cui vrea ca-i pusculita lui proprie. Asaaaa ceva pt noi e o experienta noua, e mai ceva decat Ceausescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.