Au pus ucrainenii ochii pe gazul din Neptun Deep? Ministrul Energiei vorbește despre teorii conspiraționiste: „Nu vreau să răspund”

Ministrul Energiei Bogdan Ivan explică faptul că tranzitul gazelor SUA către Ucraina prin România aduce venituri Transgaz și infirmă teoriile conspiraționiste privind gazele din Neptun Deep.

Au pus ucrainenii ochii pe gazul din Neptun Deep? Ministrul Energiei vorbește despre teorii conspiraționiste: „Nu vreau să răspund”

Ministrul Energiei Bogdan Ivan explică faptul că tranzitul gazelor SUA către Ucraina prin România aduce venituri Transgaz și infirmă teoriile conspiraționiste privind gazele din Neptun Deep.

După ce președintele Nicușor Dan și Volodimir Zelenski au semnat parteneriatul strategic România - Ucraina, unele voci au acuzat faptul că ucrainenii ne-ar fura gazul din Neptun Deep. Avem reacția ministrului Energiei, Bogdan Ivan.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat pentru Digi24 că nu răspunde teoriilor conspiraționiste.

„La teorii conspiraționiste nu vreau să răspund. Vreau să spun doar următorul lucru. În momentul de față, România are venituri prin compania Transgaz pentru toate gazele pe care le tranzitează pe teritoriul României și le duce în Ucraina și care vin din SUA, prin Grecia, Bulgaria, România și ajung în Ucraina.

Și România, da, încasează bani de pe acest tranzit al gazelor naturale și e normal să continuăm să facem acest lucru și vom face acest lucru în continuare, pentru că avem nevoie și să facem și venituri și în același timp să reducem dependența de gaze rusești și e o variantă foarte bună să o facem cu gaze din America.”

Ministrul a explicat că, prin contractele semnate pentru exploatarea Neptun Deep, companiile românești au prioritate în utilizarea gazelor.

Citește și Suntem pe cont propriu în apărarea gazelor din Marea Neagră. Șefului Armatei: “Neptun Deep nu e acoperit de Articolul 5 NATO”

Ministrul Energiei: „Prioritatea zero e ca aceste gaze să fie folosite de români și de România”

„Și doi pentru gazele din Marea Neagră. Avem 8 miliarde m³ anual, în care jumătate sunt ale OMV Petrom, conform acordului de concesiune și le vând cui consideră și jumătate sunt ale Romgazului, companie în care statul român, prin Ministerul Energiei, are 70%, iar în momentul de față modul în care vor fi vândute acele gaze, prioritate zero o are statul român, o au românii, companiile românești, iar excedentul acestor gaze este evident că va fi vândut conform acordurilor internaționale și conform unor calcule economice foarte clare.

Dar prioritatea zero e ca aceste gaze să fie folosite de români și de România.

Este direcția foarte clară pe care o avem acum, iar ieri a fost a semnat un acord între cei doi președinți, care prevede cooperare în general, care prevede ca Ucraina poate să își cumpere gaze din orice stat vecin, care să tranziteze și prin România.

Și suntem de acord. Da, e normal ca să tranziteze prin România gazele cumpărate din SUA de către Ucraina și acest lucru să producă venituri pentru compania Transgaz, care este a statului român”, a spus oficialul, pentru Digi24.ro.

Despre acuzațiile conform cărora Ucraina ar „lua” gazul din Neptun Deep, ministrul a spus:

„Dar de acolo până la fake news-urile scoase de reprezentanții unui partid care votează împotriva aliaților noștri din NATO, care votează împotriva interesului strategic al României cu partenerul nostru principal, SUA, nu comentez astfel de teorii ale conspirației care n-au niciun fundament real.”

Distribuie articolul pe:

20 comentarii

  1. Cu Ukraina tara noastra a avut si in trecut diverse conflicte in legatura cu Delta Dunarii ,Insula Serpilor si la fel alte neintelegeeri unde ukrainienii au cautat de fiecare data sa ne santajeze ,asa ca nu este nimic de mirare la aceasta stire pe care domnul ministru ne spune ca nu doreste sa ne raspunda la teorii conspiraționiste .

  2. Se pare că A3 trebuie să cumpere o limbă de balenă albastră . Cîntătrește vreo 2,5 tone și are aproape 3 metri lungime . Trebuie să-i doteze pe Gîdea , Radu Tudor , Ciuvică , Fota , Gima , Mihaiu , Stoica , Popa …

  3. Desigur ! Doar , Zelensky nu a venit la București de dragul lui Nicușor și al lui Ilie . Zelensky , va profita de orice amețit și ticălos care îi va ieși în cale . Doamne , chiar așa de tîmpiți ne cred acești cinci călăi , semnînd un acord prin care ne angajăm că o să depozităm gazele naturale în Ucraina ? Că Parlamentul e plin de țîmpiți și ticăloși , e cert .

  4. Partea austriecilor o cumpara statul roman,ca are prioritate si ne trebuie,partea romanilor va fi excedent si va fi dat ucranilor moca ca si ei au nevoie.

  5. Aha, și noi ar trebui să-l credem pe cuvânt? Unde sunt rușii? Eu nu am găsit bocanc rusesc. Ați mințit în gașca pro-europeană pentru a lua puterea și a face tot ce îi trece prin cap partenerului vostru agresor. Știați că unii americani sunt împotriva acestei situații? Știați cum s-au opus unii dintre ruși (și nu puțini) la invadarea Ucrainei? Ce fac românii? Veți vedea la alegeri cum vom vota.

  6. Mai nene,
    Eu nu stiu cine o fi pus ochii pe gazele din M Neagra. Or fi ucrainenii, or fi maghiarii, or fi austriecii, or fi martienii…
    Un lucru este cert: noi nu vom avea parte de aceste gaze. Daca nu vom ajunge sa le cumparam de la altii si noi sa platim de sa ne ia drakul, veti putea sa ma skuypatzi.

    1. La o exploatare de gaze naturale nu este ca la aragaz să oprești de la buton.
      Exploatarea gazelor începută ai patru posibilități, le consumi,le depozitezi, le vinzi sau le arzi dandu-le drumul în aer (cum fac rușii cu surplusul).
      Contractele care se fac acum înainte de începerea exploatării ține de bun management.

    2. Gazele alea nu au si ele niste ventile pe care sa le inchizi pe conducta magistrala? Ca Putin ne tot ameninta ca va inchide gazele ptr Europa. Deci are cu ce. Ca doar gazele nu ies cu presiuni de miliarde de atmosfere, ca-n Soare, sa nu le mai poti opri.
      Pana si sondele obisnuite au capete de eruptie si prevenitoare de eruptie cu care se poate opri eruptia printr-o serie de ventile.

    3. @ Lolita ce spuneți medicului dumneavoastră este corect dar înseamnă regularizare de presiune și nu se poate aplica la volume mari de gaz.
      După sabotajul NS 1 rușii au ars în aer cam 10 milioane MC zilnic.

  7. Interesul strategic al partenerului strategic este sa nu știi nimic …dacă te bucuri ca relațiile cu partenerul strategic este bun si ii cumperi gazele lui mai scump de trei ori,se vede bine cine este marele prost de pe malul Mării Negre….România e jefuita ca tocmai pârâie iar hoții sunt autohtoni..

  8. N-a bătut ovreul drumul la ”Nicushor” degeaba !!Chestia cu dronele e praf în ochii fraierilor !

  9. Nu ucrainienii care sunt satui de razboi, ci actorul lor si camarila sa au pus ochii pe petrolul romanesc mai ales ca au gasit intelegere la Nicusor si la colegul Bolojan. Norocul romanilor este ca nici el si nici cei doi nu vor mai avea timp sa o faca.

  10. urmasii dacilor dupa Columna sigur nu au nici un cuvant, sunt doar in lan…uri si inalta ode lui Traian cel viteaz si Decebal cel harnic?!?!…

  11. e clar, daca regimul ne garanteaza ca e o teorie a conspiratiei, raman doar 6 luni, maxim 1 an pana se confirma… parca si vad o companie americano-ukropiana care o sa „castige” exploatarea, si „statu” rroman o sa primeasca 20% din profit, si ala pus intr-un cont din strainatate cu drept de semnatura pentru Kushner

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.