Vopsiți și revopsiți, la luptă! Torționarul ultimilor ani de comunism s-a gîndit că o altă ticăloșie l-ar putea ajuta să iasă din încurcătură.
Îți ies documentele din trecut ca șerpii din fundațiile caselor părăsite și din păpurișuri mocirloase.
Cerul patriei se încarcă de nori, iar aerul devine de nesuportat. Este mult prea încărcat de mînia președintelui Iohannis și de amenințările PSD-ului în materie de legislație.
Cazul procurorului general (…) este grăitor pentru starea societății românești. Felul în care unii compatrioți se raportează la cazul Augustin Lazăr, acum clarificat cu acte, spune despre noi mai mult decît un tratat de psihologie.
Aniversarea celor 15 ani de la momentul aderării la NATO s-a transformat într-un regal de rînjete și acuze marca Iohannis și într-un dialog de huiduieli și aplauze tipic Parlamentului României.
Niciodată în Europa (…) un nazist sau un reprezentant al statului totalitar nu s-a ascuns atît de sus în vîrful piramidei de putere. Care au fost reacțiile?
Pe zi ce trece bolovanii verbali sunt mai mari și mai bine țintiți. Violența se întinde peste instituții și comunități. De pe stradă, unde Tudor Chirilă s-a transformat în caftangiu pînă la emisiunile….
Am urmărit consultările președintelui din spectacolul Referendumul. Cu umărul într-o parte și cu pieptul înainte, intră în scenă ca un actor important care trebuie să trîntească ușa sau…
Este cineva în România care să răspundă că este de acord cu corupția sau că o sprijină? Fac pariu că și cei internați la spitalele de nebuni ar răspunde ca niște cetățeni conștienți.
Romaero s-a oprit din prăbușire la o mustață de dezastrul final, înainte de a deveni spațiu de închiriat pentru depozite și tîrguri, înainte de a fi tăiat și demolat în bucățele.
Lista candidaților PSD nu lămurește mare lucru. Avem de-a face cu aceeași brînză românească, împachetată prost. Același PSD iese la rampă cu aceleași criterii cîrpite.
Cel mai important instrument de consultat un popor (sau o comunitate delimitată geografic) în România a fost decredibilizat la modul grosolan.
Un cititor care semnează Corector îmi dă un sfat:”Azi era un moment bun să vă asociați lui Ciutacu, Andronic, Radu Tudor etc cu un editorial în apărarea „Libertății Presei” călcată în picioare de Slugărel!
Traian Băsescu vrea să îți transmită ceva. S-a întîlnit cu doi jurnaliști, prieteni cu el dar și cu tine și zice că ar trebui să deschizi o negociere cu statul român și să restitui măcar o parte din bani de la FNI.
Folosirea Academiei Române într-o operațiune de promovare a unui personaj din marketing, implicat într-un eveniment comercial, numai țeapă se poate numi.
Ce încerca bietul Piedone? Să emane încredere, dragoste, atașament. Adică să atragă pensionarii de partea partidului aflat în hibernare de o bună bucată de vreme.
Urmele și dosarele lui Gabriel Oprea însă n-au dispărut. Iluziile omului încă nu s-au stins. Partidul său de grade încă încearcă să se ridice și să prindă viteză,
Postacul nu este cititor: Mai degrabă l-aș numi un contrabandist de comunicare. E ultimul produs al mizeriei politice din România. Şi… cam atît!
Metrul simboloc de autostradă a picat pe capul PSD-ului ca un sac cu haine vechi și murdare.În cîteva ore,un grup politic s-a trezit în chiloți în mijlocul României și în rîsul Europei…
Ce poate schimba Rareș Bogdan? A oferit liberalilor un moment de imagine. Și pe acesta l-au exploatat prost. Au ieșit la rampă de parcă ar fi cumpărat un cal, neîncercînd să transforme prezența jurnalistului într-o lansare de proiect sau de direcție nouă.
Poliția și Jandarmeria au dormit în papuci, președintele și liderii PNL s-au făcut că plouă, zîmbind viclean și satisfăcuți în barbă (cu un fel de Doamne-ajută în gînd) și așa am ajuns la o încărcătură nervoasă cum n-a mai fost din 1990.
O nebunie în toată regula din care nu mai putem ieși. Şi care, în ciuda evidențelor și a consecințelor, nu impresionează pe nimeni. (…) Să fie vorba de obtuzitate, de prostie, de o conspirație?
Sebastian Ghiță n-a lovit la nici o temelie a noii Securități. A crescut pe forța acesteia și cu ajutorul ei, a fost una dintre săgețile ei de nădejde(…)
O armată de voluntari s-a mobilizat în apărarea Justiției fără să știe ce apăra. Numai că nu strigă „Traiasca justiția terorii din regimul Băsescu”.
Campania anticorupției din România nu este opera exclusivă a Laurei Codruța Kovesi. Ar fi cea mai mare greșeală să credem un asemnea lucru. Că ea a înțeles că este vorba de carte numai bună de jucat(…) este altceva.
Ministrul Tudorel Toader a trimis o scrisoare către Financial Times (asumată și de Guvern). Este vorba de o replică scurtă, civilizată, în termeni aproape diplomatici.
